Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Monaragala-wystawa fotografii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Monaragala-wystawa fotografii
Dodał: Alina Plata 21.01.2013
W dniu 22 stycznia we Wrocławskim Firleju odbędzie się wystawa zdjęć Izabeli Urbaniak. To czarno-biały reportaż zrealizowany w 2010 roku, podczas wizyty autorki w szkole dla dzieci głuchych i niewidomych na Sri Lance.


Wystawa Izabeli Urbaniak pt. „Monaragala” to czarno-biały reportaż zrealizowany w 2010 roku, podczas wizyty autorki w szkole dla dzieci głuchych i niewidomych na Sri Lance w miejscowości Monaragala w regionie Kumbukkana. Szkoła, gdzie uczy się ok. 200 podopiecznych z różnym stopniem kalectwa, pełni również funkcję sierocińca dla dzieci, których rodziców nie stać na ich wychowywanie i leczenie. Placówka została ufundowana przez MJF - Foundation - organizację założoną przez właścicieli marki Dilmah, którzy postanowili 20% swoich dochodów przeznaczać na cele charytatywne, pomagając najbardziej potrzebującym.

fot. Izabela Urbaniak

Zdjęcia prezentowane na wystawie przedstawiają dzieci w trakcie codziennych czynności: jedzenia, zabawy, uprawiania sportu. Urbaniak w swoich kadrach przekazuje szczególne wrażenie, które pojawia się w kontakcie z osobami chorymi czy upośledzonymi. Z jednej strony widzimy je jako inne, różniące się od nas, z drugiej zaś, dostrzegamy zwyczajność, przyglądając się ich codzienności, zwykłemu życiu, co pozwala odkryć ich normalność, indywidualność i podobieństwo do nas samych. W jej fotografiach piętno kalectwa nie jest skazą, nie szpeci, a wręcz przeciwnie – uwydatnia piękno i wrażliwość bohaterów reportażu. Czarno-białe obrazy emanują jednocześnie ogromnym smutkiem, ale również niezwykłym ciepłem, które zdaje się wyczuwać po obu stronach obiektywu i które udzielają się również oglądającemu.

fot. Izabela Urbaniak

Trzy, pochodzące z tego cyklu, zdjęcia zostały nagrodzone Złotym Medalem FIAP VIII Międzynarodowego Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko 2012”, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

fot. Izabela Urbaniak

Izabela Urbaniak - fotograf. Urodzona w 1973 r., mieszka i pracuje w Łodzi. Jest magistrem psychologii zarządzania. Ukończyła również Warszawską Szkołę Filmową, z wyróżnieniem. Obecnie jest v-ce prezesem ZPAF’u (Związku Polskich Artystów Fotografików) okręgu łódzkiego. Specjalizuje się zarówno w fotografii artystycznej jak i dokumentalnej. Jej częste wyjazdy owocują również fotografią podróżniczą. Uczestniczka licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce. Najważniejsze osiągnięcia to: stypendium w Warszawskie Szkole Filmowej, Grand Prix National Geographic Traveler 2008, Photo of the Year w „Photo Art Magazine” 2008, pierwsza nagroda w polskiej edycji konkursu EISA PHOTO CONTEST 2009, II nagroda Fotofestivalu w Łodzi „Photo Industrial” 2009, wyróżnienie w Sony World Photography Awards 2011, wyróżnienie BZWBK 2011,
I nagroda w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Lens of Development” w kategorii fotoreportaż 11.2011, I nagroda Viva Photo Awards 2012 w kategorii reportaż, I nagroda Samsung Fotoblog Awards 2012, Grand Prix 5-cio boju fotograficznego Fotopolis.pl, II nagroda BZWBK 2012 w kategorii społeczeństwo.

Miasto: Wrocław
Lokalizacja: Firlej
Ulica: Grabiszyńska 56
Wernisaż: 22.01.2013 o godz. 19:00
Termin: 23.01.2013 – 24.02.2013
Adres WWW: www.izabelaurbaniak.pl
Wstęp wolny

Patronem medialnym wystawy jest portal Fotografuj.pl

Zobacz także:
Lumix LX7 nagrodzony iF Product Design
Dziś pierwszy dzień targów CES 2013 w Las Vegas
KONKURS fotograficzny: Kolor, kształt, faktura...
Kreatywna fotografia na rynku modowym - wywiad
Ja, Renata Dąbrowska - 100 portretów
Firmware 1.2 do aparatu COOLPIX S800c
Kalendarz Virako 2013 – Some Kind of Wonderful ze zdjęciami Jodi Bieber
Wi-Drive - dysk o pojemności 128 GB z Wi-Fi
Samsung i Podróżniccy otwierają wypożyczalnię sprzętu dla młodych globtroterów
Canon KJ20x8.2B KRSD – uniwersalny zoom do kamer z matrycą 2/3"

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.748s.