Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż MEDIA LAB 5 już dziś!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż MEDIA LAB 5 już dziś!
Dodał: Błażej Organisty 28.08.2015
W piątej odsłonie cyklicznego programu TRAFO MEDIA LAB organizatorzy zaprezentują prace dwóch polskich artystów: Tomasza Wiecha i Pawła Żukowskiego. Ich działania, choć różne pod względem formalnym, łączy temat prac czyli Polska.


Dokumentalista Tomasz Wiech tworzy swoje fotografie w oparciu o bliską mu rzeczywistość. Inspiracje czerpie z miejsc, w których mieszka i żyje. Pasjonat podróży, kilka lat temu zaczął szukać absurdów w polskiej przestrzeni. Efektem jego poszukiwań był wydany w 2012 roku album zatytułowany “Polska. W poszukiwaniu diamentów”. Jego liczne prowadzone równolegle projekty jak i oscylujące wokół pojęcia utopii i systemu idealnego, serie prac (“Utopia”, “Autostrada”, “Welcome to Paradise”), zawsze zakotwiczone są w polskich realiach. Na wystawie pokazanych zostanie kilka cykli fotografii Tomasza Wiecha, które składają się na próbę zmierzenia się artysty z wizją własnego kraju.

Tomasz Wiech, Polska. W poszukiwaniu diamentów, Nikiszowiec 2010


Prezentacja ponad 250 zdjęć w formie notatnika podkreśla wielowątkowość narracji i zaskakuje wyborem tematów. Banalne ujęcia chmur mieszają się z wystudiowanymi pejzażami, dokumentacją wydeptanych miejsc pielgrzymów czy powiększonymi fragmentami bilboardów reklamujących powstające osiedla. Z całości wyłania się opowieść o Polsce i choć jest ona bardzo osobista, widz może znaleźć w niej swoje punkty odniesienia.

Tomasz Wiech Welcome to Paradise, Kraków 2014, fragment reklamy Opolska Business Park


Wideo “Polska” Pawła Żukowskiego jest dokumentacją performansu, który odbył się w 2012 roku. Grupa ubranych na biało, brodatych mężczyzn chaotycznie wykrzykuje słowo ”Polska”. Inspiracją do pracy było sportowe wydarzenie Euro 2012, a praca pomyślana została jako przerywnik dla reklam na telebimach w strefie kibica. Jednak siła performansu zmieniła pierwotne intencje artysty, a widać to szczególnie teraz, gdy patrzymy na nią z perspektywy aktualnych rozgrywek partyjnych i debat o Polsce, jakie toczą się w mediach. Rytmiczna, zbiorowa deklamacja wykonywana podczas performansu zdaje się nawiązywać do idei chóru greckiego, który swoją obecnością akcentował znaczenie wspólnotowości i unifikację jednostki. Żukowski, poprzez pozornie zabawną kreację, wskazuje na fakt, że oprócz zależności pomiędzy zbiorowością a jednostką, słowa takie jak „Polska”, “patriotyzm”, “kraj ojczysty” czy “honor” są zbyt często używane, a ci, którzy je wypowiadają zapominają o ich prawdziwym znaczeniu.

Paweł Żukowski, kadr z filmu Polska 2012


TRAFO PLUG IN: TRAFO MEDIA LAB jest to druga, po TRAFO PLUG IN: PROJECT ROOM, cykliczna seria wystaw w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, która prezentuje dialog dwóch popularnych mediów: wideo i fotografii. Program bada ich funkcję, kontekst i rolę oraz analizuje wzajemne relacje. Pokazuje, gdzie kończą się granice obu mediów, a gdzie mogą być one przekraczane. Celem jest również wywołanie dyskusji na temat miejsca wideo i fotografii w kontekście dominujących obecnie tendencji opartych na przekazie cyfrowym czy wirtualnym.

Tomasz Wiech Utopia, Kraków 2014


Co dwa miesiące począwszy od 30 stycznia 2015 roku TRAFO MEDIA LAB przedstawia dwóch wybitnych artystów młodego pokolenia. W ramach TRAFO MEDIA LAB pokazane już zostały prace Karola Komorowskiego i Alana Warburtona, Mateusza Kiszki i Urszuli Kozak, Filipa Ćwika i Volkana Kızıltunça oraz duetu Epectase (Corentin Fohlen i Jérôme Von Zilw) i Krzysztofa Maniaka. Aktualna edycja prezentuje prace Tomasza Wiecha i Pawła Żukowskiego, a kolejna pokaże twórczość Marka Kucharskiego i Dominiki Gęsickiej.

Wernisaż: 28 sierpnia 2015 (piątek) o godz. 19.00;
Wystawa: 29 sierpnia - 25 października 2015;
Miejsce: Trafostacja Sztuki w Szczecinie;
Adres: Świętego Ducha 4, Szczecin;
Godziny otwarcia: codziennie od 11.00 do 19.00;
Więcej informacji: www.trafo.org
Kuratorka: Agata Ubysz
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.519s.