Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Krzysztof Miękus: Erwin Olaf – widok z doliny niesamowitości


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Krzysztof Miękus: Erwin Olaf – widok z doliny niesamowitości
Dodał: Martyna Wiśniowska 28.05.2014
W Zielonej Bramie, Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, trwa wystawa pt. „Erwin Olaf. Choreografia emocji” przedstawiająca fotografie tego holenderskiego artysty wizualnego. Postać autora nie jest jednoznaczna, a jego twórczość budzi niejednokrotnie skrajne emocje.


O kontekstach i znaczeniu podejmowanych przez Erwina Olafa wątków opowie w swoim wystąpieniu Krzysztof Miękus. Zapraszamy 30 maja 2014 r. o godz. 18.00 do Zielonej Bramy, Oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku na wykład w cyklu Rozmowy o Fotografii.


Pojęcie niesamowitości wprowadzili do teorii kultury Ernst Jentsch i Zygmunt Freud na początku XX wieku, wszelako dopiero w ostatnich kilku dekadach stało się ono jednym z kluczowych tropów sztuki, architektury oraz technologii. To, co niesamowite, ma jednocześnie cechy czegoś dobrze znajomego i czegoś obcego, i tajemniczego. Wynikający z tego dysonans poznawczy prowadzi do poczucia lęku i niepewności. Jak w przypadku spotkania z własnym sobowtórem, z trupem albo robotem, który jest zbyt podobny do żywej istoty. W moim wykładzie zamierzam przyjrzeć się sztuce Erwina Olafa w kontekście współczesnych badań nad zjawiskiem niesamowitości.
Krzysztof Miękus



Krzysztof Miękus (rocznik 1975) – zawodowo związany z Warszawą i Gdańskiem. Artysta, kurator, dziennikarz, historyk nauki, doktorant gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoich działaniach artystycznych wykorzystuje różne media, głównie fotografię, wideo, instalację. Działa na pograniczu sztuk wizualnych i dokumentu. W 2003 roku opublikował wraz z historykiem i dziennikarzem Adamem Leszczyńskim książkę-reportaż Naznaczeni – Afryka i AIDS poświęconą ekonomicznemu i kulturowemu kontekstowi epidemii AIDS w Afryce. Był zastępcą i redaktorem naczelnym miesięcznika „Pozytyw poświęconego fotografii dokumentalnej i artystycznej, a w latach 2006–2007 – kuratorem galerii Yours w Warszawie. W Trójmieście zaznaczył swoją obecność w 2007 roku jako kurator Festiwalu Transfotografia. Współpracuje z takimi instytucjami, jak festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Sittcomm Award w Bratysławie, Rencontres Internationales de la Photographie w Arles, galeria Školska 28 w Pradze, galeria Jack Shainman w Nowym Jorku, Sirius Arts Centre w Cobh (Irlandia), Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku, Polska Akcja Humanitarna. Od 2011 roku koordynuje projekt Art+Science Meeting w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. W latach 2003–2011 wykładał historię fotografii oraz fotografię dokumentalną w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, a od 2013 roku wykłada historię fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jednocześnie przygotowuje na tej uczelni doktorat pod kierunkiem Wojciecha Zamiary dotyczący zjawiska pesymizmu kulturowego. Od 2009 roku związany z miesięcznikiem „Malemen”, gdzie publikuje teksty poświęcone związkom kultury, nauki, polityki i ekonomii. Jest stypendystą Visegrad Fund, Asia-Europe Foundation, Ambasady Francji w Warszawie, Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Miasta Chorzów oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

Na wykład wstęp wolny. Zapraszamy także do odwiedzania wystawy.Zielona Brama, Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, Ul. Długi Targ 24 , Gdańsk. Wystawa czynna do 15 czerwca 2014( wtorek – niedziela: 10.00–17.00, czwartek: 12.00–19.00).

Zobacz także:
Artystyczne Nadodrze dla Brave Festival
Aparaty Canon PowerShot G1 X Mark II i PowerShot S200 z akcesoriami w prezencie
Wernisaż wystawy fotografii Zdzisława Beksińskiego
Wernisaż wystawy "Zofia, Jerzy i Inni", czyli Bolesław Dymiński przeciw niepamięci
W ramach Nocy Otwartych Pracowni swoje drzwi nocą otwiera WI-MA

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.676s.