Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Dawno temu w Afryce...


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Dawno temu w Afryce...
Dodał: Sebastian Kuniszewski 14.04.2008
Do 30 kwietnia 2008 na Krakowskim Przedmieściu, przy bramie głównej Uniwersytetu Warszawskiego można oglądać wystawę plenerową fotografii polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka prezentujących oblicze Afryki na początku lat trzydziestych.


Wystawa zatytułowana „Kazimierz Nowak – fotografie afrykańskie z lat 1931–1936” to fascynująca podróż w czasie i jednocześnie dokument pionierskiej i niebezpiecznej wyprawy przez Czarny Ląd.

Fotografie afrykańskie z lat 1931–1936


Kazimierz Nowak zorganizował swoją wyprawę w latach 1931-1936 i jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem. Łącznie pokonał on ponad 40 tysięcy kilometrów pieszo, rowerem, konno oraz czółnem.

Fotografie afrykańskie z lat 1931–1936


Osiągnięcia podróżnicze i reporterskie Kazimierza Nowaka szczerze doceniał sam Ryszard Kapuściński, który wspominał go tak: "Kazimierz Nowak był człowiekiem o ogromnej wyobraźni i ogromnej odwadze, człowiekiem nieustraszonym. Pokazał, że jeden biały człowiek, bezbronny zupełnie, nie posiadający żadnego uzbrojenia, a jedynie wiarę w drugiego człowieka, może przebyć samotnie wielki kontynent i to w czasach, gdy Europa zaczynała dopiero odkrywać Trzeci Świat. On uczył nas wtedy, w latach trzydziestych XX wieku, jak należy traktować Trzeci Świat i jego mieszkańców."

Fotografie afrykańskie z lat 1931–1936


Na ekspozycję oprócz zdjęć składają się fragmenty map i pocztówki z początków XX wieku.
 
Wystawa została zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury oraz Łukasza Wierzbickiego ze Stowarzyszenia Edukacyjnego MCA, autora książki o podróży afrykańskiej Kazimierza Nowaka.

Trasa podróży Kazimierza Nowaka przez Afrykę



Kazimierz Nowak urodził się 11 stycznia 1897 roku w miejscowości Stryj na Podolu. Po pierwszej wojnie światowej przeprowadził się do Poznania, gdzie podjął pracę urzędnika w towarzystwie ubezpieczeniowym. Podczas licznych rowerowych wycieczek po kraju Nowak realizował swoją pasje podróżnika i fotografa. Wsławił się tym, że jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański, a liczącą prawie 40 tysięcy kilometrów trasę pokonał głównie na rowerze i pieszo. Zmarł na zapalenie płuc w 1937 roku.


Miasto: Warszawa
Lokalizacja: brama główna Uniwersytetu Warszawskiego
Ulica: Krakowskie Przedmieście 26/28
Termin: 10.04.2008–30.04.2008
Więcej informacji: www.kazimierznowak.pl

Zobacz także:
Konkurs "Ten moment, ta chwila" rozstrzygnięty!
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2008
Sony Alfa – cała w pianie!
Warsztaty fotograficzne w Sudetach
"5 klatek" – nowy numer specjalny już w Sieci!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 4.184s.