Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Jerzy Lewczyński/Jan Lessaer - BHP, historia pewnej wyobraźni


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Jerzy Lewczyński/Jan Lessaer - BHP, historia pewnej wyobraźni
Dodał: Alina Plata 14.05.2013
Od 25 marca w Warszawie będzie możliwość obejrzenia owocu współpracy fotografa Jerzego Lewczyńskiego ze znakomitym grafikiem Janem Lessaerem - zbioru fotografii i kolaży wykonanych na przełomie lat 50/60.


„Czuwaj, bo i wypadek nie śpi !”
ABC BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY
Jeśli z ukosa spojrzymy na historię BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy) w okresie PRL-u to okazuje się że jej generalne założenia krążą wokół zespołu zagadnień gospodarczych a wypadki przy pracy to niewątpliwe duże straty finansowe dla państwa. Natomiast popularyzacja BHP przenoszona była już na ideologiczny poziom gdzie uzasadnia się, że „pomaga się robotnikom w zrozumieniu prawdy, że ochrona ich życia i zdrowia to wielka rzecz” gdyż „Klasa robotnicza ma swój zmysł krytyczny, ma własną oceną i szybko potrafi odróżnić prawdziwe wartości od pustych frazesów”.

Jerzy Lewczyński, Z cyklu BHP, 1960

Pomiędzy tymi dwoma dziedzinami : gospodarką a „wielką rzeczą” zieje jakaś ogromna luka w rodzaju „Słowacki wielkim poetą był” i nic tu nie znajdziemy o tym że „człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka, chociażby ta dusza była kretyniczna” (www. ściąga.pl). Witold Gombrowicz był wielkim nauczycielem Jerzego Lewczyńskiego i jeśli fotograf podróżował do Zakładów Azotowych w Kędzierzynie z propozycjami wykonywania zdjęć i plansz dydaktycznych do celów BHP, to między innymi dlatego, iż w fotografii odkrył niszę w której w sposób nieskrępowany mógł opowiadać o codzienności i gdzie język jego sztuki w jakiś sposób umożliwiał taki rodzaj narracji w której nawet po upływie 50 lat swobodnie unosimy się w oparach absurdu.

Wizualne wątki tej „chałtury” to owoc współpracy fotografa ze znakomitym grafikiem i przyjacielem artysty Janem Lessaerem, autorem m.in. dekoracji graficznej lokalu Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Gliwicach. Co ciekawe, niektóre pomysły z plansz BHP były później opracowywane przez fotografa w materiale już czysto artystycznym. Właśnie ten zbiór fotografii i kolaży BHP - wykonanych na przełomie lat 50/60. oraz ich odbicia w klasycznych już pracach Jerzego Lewczyńskiego zostaną pokazane na wystawie w galerii Asymetria.
Czas trwania: od 25 marca do 17 maja
Gdzie: Galeria Asymetria, ul. Jakubowska 16, Warszawa
Godziny otwarcia: wt-pt:14-18
Finisaż: 16 maja, godz. 19. W trakcie wydarzenia zostanie pokazany film z Serii Leksykon Śląskiej Fotografii ''Jerzy Lewczyński'' (2005) w realizacji Janusza Musiała.

Zobacz także:
Wideoporadnik: Podstawy drukowania
Ogromny obiektyw użyty do sfotografowania nowego papieża
Firmware - Sigma Merrill DP1 i DP2
Tamron SP 70-200 mm f/2.8 Di VC USD niedługo w sprzedaży
Bezlusterkowiec Samsung NX1100
Nikon ViewNX 2.7.4
Wystawa fotografii przyrodniczej w Warszawie
Pojemny plecak Lowepro Flipside Sport
Szeroki Kadr: Jak zrobiłem to zdjęcie?
Webinar: Kompozycja - punkt, linia, płaszczyzna w praktyce
Zmiany na Facebooku – większy nacisk na zdjęcia
Nowy firmware do Pentaxa K-5 II i K-5 IIs
Nie masz pomysłu na prezent?
COOLPIX A - przykładowe zdjęcia

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.412s.