Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Fotografia otworkowa w Jaworznie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 jest w chwili obecnej jedynym modelem aparatu łączącym w sobie mechanizmy mechanicznej stabilizacji matrycy, ochrony przed kurzem, Live View oraz obrotowego wyświetlacza LCD?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Fotografia otworkowa w Jaworznie
Dodał: Alina Plata 27.05.2013
27 maja w Jaworznie odbędą dwa wernisaże wystaw wykonanych aparatem otworkowym. Swoje zdjęcia zaprezentują Barbara Panek-Sarnowska w cyklu ''Ogrody'' oraz Paweł Janczaruk, z wystawą pod nazwą ''Fotografia otworkowa w technikach''


Najprostszy aparat na świecie
Od kilku lat fotografuję aparatem otworkowym, który ciągle mnie fascynuje. Małe kartonowe pudełko z dziurką. Używam tego aparatu, ponieważ umożliwia uzyskiwanie ciekawych efektów obrazowych, których nie jestem w stanie osiągnąć fotografując klasycznym aparatem. Fascynujące jest fotografowanie moim aparatem słońca, gdyż promienie słoneczne na kliszy nie biegną po linii prostej tylko się zakrzywiają i rozpraszają, tworząc na zdjęciu łuki lub małe pióropusze. Tego efektu nie można oczywiście zaobserwować robiąc zdjęcie, ponieważ powstaje on w trakcie naświetlania kliszy lub papieru. Pasjonuje mnie także fotografowanie kwiatów pokazujących nam swoje tajemnice, sekrety, których nie zauważamy przelotnie spoglądając na nie każdego dnia.

fot. Barbara Panek-Sarnowska

fot. Barbara Panek-Sarnowska

Tak szerokiego kąta bez zniekształceń perspektywy, jakim dysponuje mój "otworek", nie jest też w stanie przenieść żaden "klasyczny" obiektyw. Wojtek Zawadzki w katalogu do mojej wystawy "Ogrody" napisał: "Powołany do życia świat za pomocą kamery otworkowej tworzy niepojęte krajobrazy, nieosiągalne w inny sposób ludzkiemu oku. Wszak jedynie "otworek" może "otworzyć" dla nas taki rodzaj perspektywy i głębi ostrości, aby pozwolić nam zaszyć się w rzeczywistości normalnie, za pomocą optyki fotograficznej, dla nas niedostępnej." Te słowa najlepiej uzasadniają, dlaczego pokochałam aparat otworkowy a nie analogową czy też cyfrową lustrzankę z obiektywem soczewkowym. Idąc na zdjęcia reporterskie weźmiemy niezawodny, szybki aparat, który pomoże nam uchwycić decydujący moment, o który postulował Cartier-Bresson.

fot. Barbara Panek-Sarnowska

Zaszywając się z modelką w atelier użyjemy wielkoformatowego aparatu, takiego, który najlepiej odda nastrój panujący podczas sesji. Chcąc zarejestrować inny świat, którego żyjąc zbyt pospiesznie nie dostrzegamy, wybierzmy najprostszy aparat na świecie - KAMERĘ OTWORKOWĄ.
Barbara Panek-Sarnowska
Paweł Janczaruk - ur. w 1964 roku. Fotograf. Od 1982 roku członek Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego www.ltf.info.pl. W 1999 roku otrzymał tytuł Artysty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. W 2003 roku został przyjęty w poczet Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek Rady Programowej „Galerii Jednego Dnia” i Grupy Trzymającej OFFO www.offo.dl.pl. Autor 34 wystaw indywidualnych. Uczestnik ponad 450 wystaw zbiorowych, gdzie otrzymał 75 nagród. Odznaczony Brązową Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Złotą Odznaką Lubuskiego Towarzystwa Kultury i Srebrnym Medalem ''Zasłużony dla Fotografii Polskiej''. Prace w kolekcjach prywatnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Francji, Czechach i Belgii. Uczestnik jury konkursów fotograficznych w Polsce i Niemczech. Autor książek: ''Wszystko, co chcę powiedzieć o otworkach'', ''RetroFotografia, czyli dawne techniki fotograficzne'' i mini albumów: ''Puchełki, kiedy życie było piękne - łomografie z puchełkami'', ''Jest taki samotny dwór'' oraz wraz z Barbarą Panek ''Gdzie przydrożny Chrystus stał'' i ''Zielona Góra - cztery odsłony''.

fot. Paweł Janczaruk

fot. Paweł Janczaruk

fot. Paweł Janczaruk

Barbara Panek-Sarnowska – ur. w 1973 r. w Zielonej Górze. W latach 1989-94 członek Młodzieżowego Laboratorium Fotograficznego. Od 1991 roku członek Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego www.ltf.info.pl, od 1989 roku do chwili obecnej organizator Warsztatów Fotograficznych w Broniszowie. Od 1993 roku współprowadząca Galerię Fotografii "Pod kaczką". Współzałożycielka działającej w latach 1995-97 grupy RAF.
Od 1998 roku członek Grupy Inicjatyw Fotograficznych, a od 1999 r. współprowadząca Galerię Fotografii "Projekt". W 1999 roku otrzymała tytuł Artysty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Uczestniczka ponad 152 wystaw zbiorowych w kraju, w Niemczech i w Szwajcarii, oraz konkursów, gdzie otrzymała 17 nagród i wyróżnień. Prace w kolekcjach prywatnych w Polsce i w Szwajcarii. Autora kilku
wystaw indywidualnych oraz kilkunastu współautorskich z Pawłem Janczarukiem.
Autorka książki "Socjologiczność fotografii Zofii Rydet". Sporadycznie fotografuje dla prasy. Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracuje i mieszka w Zielonej Górze.

Paweł Janczaruk ''Fotografia otworkowa w technikach''
Wernisaż: 27 maja o godz. 17.30
Wystawa czynna: do 09.06
Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna
Jaworzno ul. Rynek Główny 17
www.biblioteka.jaw.pl

Barbara Panek-Sarnowska ''Ogrody''
Wernisaż: 27 maja o godz. 18.30
Wystawa czynna: do 12.06
Gdzie: Centrum Kultury Teatr Sztuk
Jaworzno ul. Mickiewicza 2
www.teatrsztukwjaworznie.pl

Zobacz także:
WIDEOPORADNIK: fotografia butelek w praktyce
Aktualizacja oprogramowania do aparatu Nikon D700
Nikon D300S – nowy firmware
Aktualizacja oprogramowania lustrzanki Nikon D300
COOLPIX P7700 – firmware 1.2
Adobe Camera RAW 8.1
Trzy obiektywy do Iphone'a 5
Polak zwycięzcą The Syngenta Photography Award
Firmware dla lustrzanki EOS 5D Mark III
DxO Optics Pro 8.1.6
Bieszczadzki plener dla Fotomaniaków
Architektura źle urodzona
Lampa Fomei LED 1450
Sportowa kamera Polaroid XS80
Panasonic Lumix G X Vario 12-35mm f/2.8 – aktualizacja firmware
Obiektywy Zeiss Touit 32mm f/1.8 i 12mm f/2.8
Teleobiektyw Canon EF 200-400mm f/4L IS USM Extender 1.4x
Obiektyw portretowy 1 NIKKOR 32 mm f/1,2
Wyniki Grand Press Photo 2013
Lampy światła ciągłego Fomei HMI-L
Premiera Olympusa E-PL6 w Japonii

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.885s.