Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Dźwięk afrykańskich bębnów i pieśni z Gruzji, czyli drugi dzień Brave Festival


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Dźwięk afrykańskich bębnów i pieśni z Gruzji, czyli drugi dzień Brave Festival
Dodał: Stanisław Kuras 02.07.2012
W trakcie drugiego dnia festiwalu usłyszymy ocalone pieśni ludu Swanetii w wykonaniu chóru Casletila w ramach Brave Transmissions, a także energetyczne dźwięki bębnów muzyczno-tanecznego zespołu Maduma z Tanzanii. We wrocławskim DCF-ie rozpoczyna się również 7. Przegląd Filmowy Brave Festival realizowany w trzech cyklach: Brave Focus, Brave People Doc oraz Brave Contexts.


Drugi dzień Brave Festival przepełniony będzie starogruzińskimi pieśniami oraz życiodajnymi dźwiękami tanzańskich bębnów. Już o godz. 17:30 Synagogę Pod Białym Bocianem wypełni muzyka liczących ponad 2 tysiące lat pieśni ludu Swanetii, które do dziś, pomimo przesiedlenia, kultywuje chór Casletila. Kobieca grupa z pustynnych terenów Kachezji zaśpiewa tradycyjne pieśni powstałe w czasach, gdy lud ten zamieszkiwał górzyste regiony Gruzji. Odizolowani od reszty świata Swanowie stworzyli niezwykle bogatą kulturę, której święta i związane z nimi rytuały celebrowane są do dziś, a pieśni weselne, żałobne i kołysanki przekazywane kobietom z pokolenia na pokolenie. Występ chóru Casletila będzie częścią Brave Transmissions – nurtu mającego na celu wyeksponowanie zjawiska ciągłości kulturowej między starszym i młodszym pokoleniem.


Po przejmujących pieśniach chóru Casletila, o godz. 19:30 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym afrykańskie bębny, grzechotki i flety przeniosą widzów w magiczny świat plemienia Wagogo z Tanzanii. Na Brave Festival wystąpi bowiem wyjątkowy, złożony głównie z kobiet, zespół Maduma. Działalność artystyczna tej żeńskiej grupy odwołuje się do muzyczno-tanecznej tradycji mapelembo, oznaczającej „polowanie”, zwyczajowo wykonywanej pod osłoną nocy. Występ, połączony z dźwiękami tradycyjnych bębnów nhunhu, przepełniony jest życiodajną energią, która skutecznie „zaraża” publiczność. Powszechnie uważa się także, że siła kobiet niosących bębny na ramionach oraz techniki gry na tym instrumencie wyzwalają magiczne moce. Będzie można poznać je również następnego dnia festiwalu.


Dziś w ramach 8. edycji festiwalu Brave we wrocławskim DCF-ie rozpocznie się również 7. Przegląd Filmowy Brave Festival w trzech cyklach: Brave Focus, Brave People Doc oraz Brave Contexts. W ramach pierwszego z nich widzowie zobaczą dokument marokańskiej reżyserki Izzy Genini ''Powrót do Oulad Moumen''. Obraz ten opowiada o losach członków rodu Eldery mieszkających w tytułowej wiosce, położonej w pobliżu Marrakeszu. Rozproszona po świecie rodzina zostaje zaproszona przez Genini na wspólne snucie sagi o ich ojczystych stronach. Tej opowieści towarzyszy refleksja nad okolicznościami, w jakich przychodzi się asymilować ludziom różnych kultur.
 
Z kolei w cyklu Brave Contexts wyświetlony zostanie dokument Thomasa Wartmanna ''Trzecia płeć w Indiach'', opowiadający o życiu i fenomenie osób trzeciej płci w Indiach, które określa się jako hidźra. Nie są oni ani kobietami, ani mężczyznami; grupę tę tworzą w większości wykastrowani mężczyźni, których kastowe społeczeństwo zepchnęło na margines.


Ostatnim filmem pokazanym podczas pierwszego dnia Przeglądu Filmowego Brave Festival będzie dokument cyklu People Doc ''Odsłonięte: Kobiety- artystki w islamie''. Tym razem hiszpańska reżyserka Alba Sotorra zabierze widzów w filmową podróż wiodącą poprzez Bośnię, Turcję, Iran, Afganistan i Pakistan. Film opowiada o świadomych swojej wartości kobietach, które dzięki sztuce starają się wpływać na pozycję kobiet w tych muzułmańskich krajach, przy okazji obalając szereg funkcjonujących za Zachodzie stereotypów dotyczących świata islamu i kwestii podziału płci. To opowieść o odważnych kobietach, które burzą schematy i utarte wyobrażenia.

Więcej informacji na stronach: bravefestival.pl oraz www.facebook.com

Zobacz także:
Ostatni dzień konkursu ''Z aparatem w podróży''
BenQ LR100 kompaktowy aparat Full HD
Warsztaty fotografii dla dzieci i młodzieży
World Photography Organisation otwiera się na Azję
Szybkie karty pamięci XQD S od Sony
Materia nie ZŁOMnie inspirująca - najnowsze fotografie aktu Veroniq Zafon
Wakacyjny konkurs fotograficzny Straży Granicznej
Otwarte spotkanie informacyjne Studium Fotografii ZPAF
Nowy Polaroid Z2300 Instant Digital Camera
Warsztaty fotograficzne ze Zbigniewem Furmanem
Okazja do fotografowania - Międzynarodowy Festiwal Latawców
Raj dla wybranych - Mozambik
Kamera sportowa JVC GC-XA1 ADIXXION z ekstremalnie wytrzymałą obudową
Firmware v2 do lustrzanki EOS 7D

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.716s.