Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Czas dokonany w Warszawie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą cyfrową lustrzanką, która umożliwiała swobodny podgląd fotografowanej sceny w każdych warunkach był Olympus E-330?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Czas dokonany w Warszawie
Dodał: Błażej Organisty 09.05.2016
9 maja 2016 o godzinie 18:00 w Starej Galerii ZPAF rozpoczyna się wystawa fotografii autorstwa Anny Chojnackiej pt. Czas dokonany. Ekspozycję można oglądać do 30 maja.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Wystawa prezentuje twórczość Anny Chojnackiej, znanej artystki - fotografa związanej z Katowicami i śląskim środowiskiem artystycznym. Anna Chojnacka, z domu Chrzanowska, urodziła się w Sosnowcu w 1914 roku. Lata młodzieńcze spędziła w Warszawie. Po wojnie zamieszkała w Katowicach, pozostając na Śląsku do końca życia, gdzie zmarła w roku 2007. Tutaj też wróciły dawne zainteresowania sztuką. Istotny wpływ na wybór fotografii i takie ukierunkowanie jej artystycznej pasji miało spotkanie z Alfredem Ligockim, historykiem sztuki i krytykiem oraz fotografikiem Adamem Boguszem. Wiele lat nauki, doskonalenie techniki, a następnie szukanie nowych tematów i własnej wypowiedzi artystycznej, przyniosły jej ostatecznie zadowolenie. Dorobek Chojnackiej doceniono na szerokim forum i w roku 1958 przyjęta została do Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie.

Czas dokonany, fot. Anna Chojnacka


Od początku przynależności do ZPAF uczestniczyła w zbiorowych wystawach fotograficznych, wkrótce pojawiły się także propozycje wystaw indywidualnych. Zadebiutowała ekspozycją Wśród plastyków śląskich w Zachęcie, będącą pokłosiem I nagrody ZAIKS za album pod tym samym tytułem, posłany na konkurs do Warszawy w 1962 roku. W uznaniu za swoją pracę otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, począwszy od nagród za zdjęcia na pierwszych wystawach po tak prestiżowe, jak nadany jej w roku 1963 tytuł Artiste FIAP a w 1976 roku, honorowy tytuł Excellence FIAP. W regionie należała do Zarządu ZPAF, przez wiele lat pozostając rzeczoznawcą do spraw fotografii artystycznej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Wspominając wystawy Chojnackiej warto odnotować jej udział w większości prezentacji artystów środowiska śląskiego przygotowywanych przez ZPAF od 1958 roku.

Całość spuścizny Chojnackiej, obejmująca prace z okresu, od końca lat 50. do lat 80.
XX w., znajduje się w zbiorach Działu Fotografii Muzeum Historii Katowic. W roku 2014, z okazji 100. rocznicy urodzin artystki, w Muzeum przygotowano pierwszą monograficzną wystawę jej zdjęć, zarówno artystycznych jak i dokumentalnych.

Zniszczenia przyrody, fot. Anna Chojnacka


Na obecnej ekspozycji pokazujemy fotografię stricte artystyczną, najchętniej prezentowaną i wielokrotnie nagradzaną, ułożoną w autorskie cykle; Wśród plastyków śląskich, Złom, Strachy. Cykle fotograficzne są efektem nowatorskiego podejścia artystki do fotografii i doskonałego wyczucia tamtych czasów. Powstały nieprzypadkowo w latach 60. i 70. XX w., w okresie dostrzeżenia artystycznej odrębności fotografii w sztuce – przybliża Zofia Szota, kurator wystawy.

Złom był pierwszym cyklem. Powstał na początku lat sześćdziesiątych podczas fotografowania przemysłowych hałd, wysypisk śmieci i składnic złomu. Zdaniem kuratorki te niezwykłe, surrealistyczne kompozycje zaistniały dzięki umiejętności syntetycznego spojrzenia artystki na rozrzucone w nieładzie przedmioty zbędne, odrzucone, a niegdyś bliskie konkretnemu człowiekowi, towarzyszące mu w codziennym życiu. – Fotografie mające wymowę symboliczną jak żadne inne skłaniają nas do refleksji nad ludzkim życiem, nad przemijaniem wszystkiego, również dóbr kultury minionej epoki. Jedno z wielokrotnie nagradzanych zdjęć cyklu, przedstawiające stary zegar bez wskazówek, nosi tytuł: Czas upłynął. Niezwykle silna i dualistyczna: dosłowna i symboliczna jest wymowa tej fotografii, uważanej za jedną z najlepszych w całym dorobku artystki – opisuje Zofia Szota.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.155s.