Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Bogusław Kott w Galerii Obok ZPAF


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Bogusław Kott w Galerii Obok ZPAF
Dodał: Alina Plata 02.04.2013
Warszawska Galeria Obok ZPAF zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć Bogusława Kotta, który odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 19.


Bogusław Kott „Fotografie”
O fotografii powiedziano i napisano prawie już wszystko. Mimo to szczegółowym analizom poddawane są wciąż kolejne zdjęcia, nurty i sylwetki fotografów. A przecież funkcje społeczne jakie spełnia fotografia niewiele się zmieniły w ciągu tych około 180 lat. Nadal w fotografii ścierają się dwa główne nurty związane z informacją po jednej i sztuką, po drugiej stronie. Zastanawia mnie i fascynuje, ten nieustający fenomen zainteresowania się fotografią. Czy wynika on tylko z faktu, że jako istoty rozumne, dzięki matce naturze, poznawanie świata opieramy głównie na zmyśle wzroku? A może to w nas samych następują zmiany wymuszone pośpiechem i tą oszczędnością czasu tak charakterystyczną dla czasów nam współczesnych? Obserwując ogarniającą nas rzeczywistość, mam nieodparte wrażenie, że historia zaczyna zataczać koło i wracamy do początków naszej cywilizacji opartej na prostych znakach i obrazach. I znów wypada zapytać, czy rzeczywiście? Według teorii procesu, człowiek w trakcie swojego rozwoju wraca do pewnych spraw, przemyśleń, jednak nigdy nie jest to ten sam, "startowy" etap. "Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki", mawiał Heraklit z Efezu. Dlatego trudno jest też mówić, że czyjeś zdjęcia nawiązują, czy są podobne do zdjęć Bressona, Adamsa, czy Westona. Zawsze jest to inny człowiek, inna chwila, inny nastrój. Być może dlatego w dzisiejszych czasach tak modnym stało się pojęcie "fotografii emocjonalnej", z góry kładącej nacisk na szalenie zindywidualizowany przekaz i percepcję fotografii. Myślę, że do tej właśnie kategorii można zaliczyć zdjęcia autora. Wszystko co widzimy jest bowiem przesiąknięte pewną melancholią i spokojem.

fot. Bogusław Kott

fot. Bogusław Kott


Nie ma tu narracji, trudno też doszukać się jakiejś formy dokumentacji otoczenia, mimo, że pełni ono bardzo ważną rolę. Cały nastrój zdjęć wynika nie tyle z samych sytuacji, co gry światła, tak charakterystycznego dla południowych rejonów Europy. Podążanie ze emocją, za nastrojem, działanie pod wpływem impulsu, czy nawet imperatywu nakazującego posiadanie pod ręką gotowego aparatu, to główne wyznaczniki twórczości Bogusława Kotta. Sam autor zapytany w krótkim wywiadzie o swój cykl zdjęć odpowiada: „Zwykle mówi się; Zdjęcia robię od zawsze. Ale tak na poważnie,w sensie twórczym, fotografią zajmuje się od 2 może 3 lat. To czas, w którym fotografia stała się moja pasją i sposobem wyrażania własnych przeżyć. Jestem niezwykle aktywnym zawodowo bankowcem i poważnie traktuje swoje obowiązki, jednak wewnętrznie, na poziomie emocjonalnym bardziej jest mi bliska moja twórczość. Gdziekolwiek się nie wybieram zabieram ze sobą aparat Leica.

fot. Bogusław Kott

Daje mi on możliwość współuczestniczenia w przestrzeniach, w których się znajduje. Przedstawione w ramach tej wystawy zdjęcia powstały w różnych miejscach na południu Europy. Na wyspach włoskich, greckich, na Malcie, czy w Portugalii gdzie światło odbijane przez wodę - tak odmienne od tego, które mamy w naszej szerokości geograficznej, tworzy nowe historie i inną atmosferę, którą chciałem się podzielić z widzami".

Anna Wolska
Gdzie: Galeria Obok ZPAF, Warszawa, Plac Zamkowy 8
Wernisaż: 4 kwietnia o godz. 19
Czas trwania: 04.04 - 02.05

Zobacz także:
Kompakty Canon PowerShot SX280 HS i SX270 HS
Standardowy zoom - Canon EF-S 18-55mm
Poręczny Canon EOS 100D
Konsumencka lustrzanka Canon EOS 700D
Samyang Roadshow 2013
Mini aparat Minox DCC 14.0
Epson L210 i L110 dla oszczędnych
Kompaktowy Olympus VH-520
Red Bull Illume - 6 tygodni do zakończenia przyjmowania zgłoszeń
Wideoporadnik: Podstawy drukowania
Ogromny obiektyw użyty do sfotografowania nowego papieża
Firmware - Sigma Merrill DP1 i DP2

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 3.481s.