Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Będzie hiperzoom ze stabilizacją dla 4/3 - LEICA D VARIO-ELMARIT 14-150mm/F3.5-5.6 ASPH./ MEGA O.I.S.


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Będzie hiperzoom ze stabilizacją dla 4/3 - LEICA D VARIO-ELMARIT 14-150mm/F3.5-5.6 ASPH./ MEGA O.I.S.
Dodał: Marcin Pawlak 08.03.2007
Panasonic we współpracy z Leicą opracuje nowy obiektyw dla systemu 4/3 - klasyczny hiperzoom o dużym zakresie ogniskowych.



Chociaż dla systemu 4/3 powstało już wiele znakomitych szkieł, był tylko jeden typowy obiektyw "do wszystkiego" – 18-125mm Sigmy. Ponieważ jest duże zapotrzebowanie na klasyczne "spacerzoomy" (mimo posiadania lustrzanki, wielu uważa wymianę obiektywów za dużą niedogodność), Panasonic do spółki z Leicą postanowił zapełnić tę lukę, opracowując obiektyw LEICA D VARIO-ELMARIT 14-150mm/F3.5-5.6 ASPH./ MEGA O.I.S. Ze względu na przelicznik ogniskowych 2x szkło to będzie odpowiednikiem zooma 28-300 dla lustrzanki małoobrazkowej. Nie na tym jednak polegać ma wyjątkowość tego obiektywu – wyposażony będzie on w system optycznej stabilizacji obrazu, sprawdzony MEGA O.I.S. Panasonica. Drugą innowacją będzie XSM (Extra Silent Motor), czyli bezrdzeniowy silnik napędu autofokusa. Zapewnia on ciche, szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości.
 
Nowe szkło składać ma się z 15 elementów w 11 grupach, przy czym cztery z nich to soczewki asferyczne (w tym jedna wykonana z niskodyspersyjnego szkła ED). Tradycyjnie już dla szkieł Leica opracowywanych dla Panasonica, wielkością otworu przysłony sterować będzie można za pomocą wygodnego pierścienia. Minimalna odległość ostrzenia wynosić będzie 50 cm, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na obiektyw o takim zakresie ogniskowych. Dzięki temu skala odwozorowania wynosi 1:2,7 (odpowiednik aparatu małoobrazkowego).
 
Cena i data wprowadzenia do sprzedaży nie są jeszcze znane.

Dane techniczne:
Budowa optyczna: 15 elementów w 11 groupach (4 asferyczne i 1 ED)
Bagnet: 4/3
Ogniskowa: 14 -150 mm (odpowiednik 28-300 mm dla filmu 35mm)
Stabilizacja obrazu: MEGA O.I.S. (Optical Image Stabilizer)
Przysłona: okrągła 7-listkowa
Maksymalny otwór względny: f/3.5-5.6
Maksymalny otwór względny: f/22
Odległość ogniskowania: minimum 50 cm
Skala odwzorowania: ok.1:5,5 (odpowiednik dla 35mm: 1:2,7)
Średnica filtra: 72 mm
Wymiary: 78.5mm x 90.4 mm
Waga: ok. 520 g
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.826s.