Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Dzieło sztuki uwiecznione w rozdzielczości dziesięciu... gigapikseli


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Dzieło sztuki uwiecznione w rozdzielczości dziesięciu... gigapikseli
Dodał: Jarosław Zachwieja 26.06.2007
Ambitne projekty fotograficzne mogą służyć uwiecznianiu monumentalnych dzieł sztuki. Dowiodła tego grupa fotografów i konserwatorów zabytków tworząc zdjęcie przedstawiające w najdrobniejszych szczegółach jeden z najpiękniejszych przykładów włoskiej sztuki sakralnej.


Fotografie o bardzo dużej rozdzielczości, składające się z dziesiątek, setek, a nawet tysięcy połączonych ze sobą zdjęć cyfrowych rozpowszechniły się w całym Internecie. Najczęściej powstają one z kaprysu, lub chęci popisania się umiejętnościami technicznymi – przykładem tego może być trzynastogigapikselowa panorama Harlemu. Istnieją jednak również ludzie, którzy wykorzystują wysoorozdzielcze fotografie jako jeden z środków zachowywania i prezentacji szerszemu odbiorcy wyjątkowych dzieł sztuki.
 
Do tego grona należy włoska grupa HAL9000, zrzeszająca fotografów i ekspertów specjalizujących się w ochronie i cyfrowym uwiecznianiu dzieł sztuki. Najnowszym osiągnięciem grupy, jest projekt prezentujący w internecie 35-metrowy fresk ze sklepienia kościoła św. Ignacego w Rzymie. Sercem tego projektu jest zaś fotografia o rozmiarach – bagatela – 149 307 x 65 984 pikseli, którą w pełnej wersji można podziwiać na stronie haltadefinizione.deagostini.it.

Dziesięciogigapikselową fotografię możemy oglądać w ujęciu ogólnym, bądź też wykonując zbliżenie na interesujący nas fragment sklepienia. Podobnie, jak w innych prezentacjach tego typu wskazane jest korzystanie z szybkiego łącza internetowego

Gigantyczne zdjęcie wykonano za pomocą lustrzanki Nikon D2X i obiektywu Nikkor 80-400mm f/4.5-5.6D ED AF VR umieszczonych na statywie z automatyczną głowicą do fotografowania panoram CLAUSS Rodeon VR Head. Aparat sterowany aplikacją Nikon Camera Control Pro wykonał łącznie 1188 zdjęć w formacie NEF+JPEG. Pliki poddano obróbce w programie Nikon Capture NX i połączono za pomocą specjalistycznego programu. W proces fotografowania i postprodukcji zaangażowanych było trzech członków grupy HAL9000: fotografowie Agostino Temporelli i Mauro Gavinelli oraz naukowiec Vincenzo Mirarchi.

Liczącego sobie trzysta lat kodeksu Perspectiva zapewne nigdy nie uda nam się wziąć do rąk. Jednak znający język włoski mogą go przeczytać w oryginale dzięki umieszczonej w Internecie na stronie grupy HAL9000 cyfrowej kopii dzieła.

Odwiedzający stronę haltadefinizione.deagostini.it mogą nie tylko podziwiać zdjęcie, na którym widoczne są najdrobniejsze detale monumentalnego fresku. Projekt ten ma bowiem na celu również edukację: dostępne są więc zatem również informacje o jego twórcy, siedemnastowiecznym malarzu, architekcie i teoretyku sztuki Andrei Pozzo oraz o rzymskim kościele św. Ignacego. Wszystkich zafascynowanych sztuką barokową zainteresuje też zamieszcznony na stronie skan oryginalnego kodeksu artysty pt. "Perspectiva Pictorum et Architectorum" oraz szkic projektu fresku, który możemy nałożyć na zdjęcie w celach porównawczych (szczególnie duże wrażenie robi porównanie niektórych detali na największym zbliżeniu). W ten sposób HAL9000 realizuje ambitny projekt prezentacji dzieł wyjątkowych dzieł sztuki w internecie. Miłośnicy technicznych aspektów fotografii mogą się z kolei zapoznać ze zdjęciami przedstawiającymi proces powstawania ogromnego zdjęcia.

Oprócz wysokiej wartości merytorycznej i pięknych zdjęć, strona grupy HAL9000 odznacza się również wysoką wartością estetyczną. Szczególnie dobrze wygląda ona po przełączeniu przeglądarki internetowej w tryb pełnoekranowy na wyświetlaczu o rozdzielczości 1280x1024 lub panoramicznej 1280x800 pikseli.

Uwieczniony w Internecie fresk z kościoła św. Ignacego nie jest pierwszym tego typu projektem zrealizowanym przez HAL9000. W roku 2006 grupa przedstawiła ośmiogigapikselowe zdjęcie fresku ściennego z kościoła Santa Maria delle Grazie. Na liście firm sponsorujących działalność grupy możemy znaleźć takich potentatów rynku komputerowego, fotograficznego i wydawniczego, jak Nikon, AMD czy De Agostini.

Strona WWW: haltadefinizione.deagostini.it

Zobacz także:
Największy aparat i zdjęcie na świecie!
The Digital Journalist – 60 lat agencji Magnum
Nikon Capture NX – nowe samouczki
Harlem-13-Gigapixels.com – największa panorama na świecie
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.831s.