Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  W cieniu Fudżijamy. Dawna fotografia japońska ze zbiorów Zygmunta Wielowiejskiego.


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
W cieniu Fudżijamy. Dawna fotografia japońska ze zbiorów Zygmunta Wielowiejskiego.
Dodał: Sebastian Kuniszewski
Miasto: Zielona Góra
Lokalizacja: Muzeum Ziemi Lubuskiej
Ulica: al. Niepodległości 15
Termin: 15.05.2009 – 23.08.2009
Adres WWW: www.zgora.pl
Wernisaż: 15.05.2009, godz. 17:30

W cieniu Fudżijamy. Dawna fotografia japońska.

Zjawiskowa, poetycka fotografia. Zamglone, delikatne pejzaże, tajemnicze gejsze, odległe świątynie i posągi, ascetycznie, skupieni mnisi, migotliwe porty, panoramy drewnianych parterowych osad, statyczne i wystylizowane ceremonie, majestatycznie, dumni samurajowie, spowita niezwykłą, powietrzną aurą, odbita w wodzie Fudżijama, pozowane sceny rodzajowe to najczęstsze jej tematy.

W cieniu Fudżijamy. Dawna fotografia japońska.

Fotografie łączy subtelny modelunek, impresyjny i poetycki charakter, aura nieznanych, egzotycznych miejsc, nieprzenikniony, odmienny od europejskiego klimat. Świat tej fotografii to obraz feudalnej, hierarchicznej Japonii - kraju żyjącego od wieków w rytmie swoistego, niepowtarzalnego czasu, odmiennego od reszty świata.
Witold Liszkowski
(fragment Wstępu z albumu: Zygmunt Wielowiejski Japonia na starej fotografii)


W cieniu Fudżijamy. Dawna fotografia japońska.


Zygmunt Wielowiejski urodził się w 1963 roku we Wrocławiu. Od 1989 mieszka i pracuje w Niemczech. Od przeszło 16 lat kolekcjonuje XIX-wieczną fotografię, zajmuje się także jej historią. Jest członkiem Clubu Daguerre'a -międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego kolekcjonerów, historyków, a także niektóre muzea fotograficzne oraz Bremeńskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Wraz z tym klubem organizował i uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych fotografii współczesnej. Współorganizował wystawy tematyczne o XIX-wiecznej fotografii podróżniczej pt. Auf-Nahmen w Gut Sandbeck (1999), Hagen (2001), Vechta (2003).
 
Publikuje artykuł i recenzje o tematyce historyczno-fotograficznej w fachowych czasopismach CD-Aktuell i Photo Antiquaria, a także w periodyku Polskiej Akademii Nauk Dagerotyp. W 2005 roku wydał album Japonia na starej fotografii, a w 2008 książkę Gezeichnete Aufnahmen poświęconą XIX-wiecznej karykaturze o tematyce fotograficznej. Swoje zbiory japońskiej XIX-wiecznej fotografii Zygmunt Wielowiejski prezentował na kilku wystawach w Polce, m. in. we Wrocławiu (2005), Książu (2006), Lublinie (2007), Warszawie (2008).

Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Moich pięć udanych zdjęć

Istnieją zdjęcia, do których często wracamy. Jesteśmy z nich dumni, są świadectwem niezwykłych wydarzeń, lubimy je, są piękne lub po prostu pozwalają nam przywołać miłe wspomnienia. Pokażcie innym swoje najlepsze fotografie.
Moich pięć udanych zdjęć
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[18.09.2018]
Autor:
radfoto
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.323s.