Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  W cieniu Fudżijamy. Dawna fotografia japońska ze zbiorów Zygmunta Wielowiejskiego.


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą jednoobiektywową lustrzanką małoobrazkową był wyprodukowany w 1948 roku Contax-S?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
W cieniu Fudżijamy. Dawna fotografia japońska ze zbiorów Zygmunta Wielowiejskiego.
Dodał: Sebastian Kuniszewski
Miasto: Zielona Góra
Lokalizacja: Muzeum Ziemi Lubuskiej
Ulica: al. Niepodległości 15
Termin: 15.05.2009 – 23.08.2009
Adres WWW: www.zgora.pl
Wernisaż: 15.05.2009, godz. 17:30

W cieniu Fudżijamy. Dawna fotografia japońska.

Zjawiskowa, poetycka fotografia. Zamglone, delikatne pejzaże, tajemnicze gejsze, odległe świątynie i posągi, ascetycznie, skupieni mnisi, migotliwe porty, panoramy drewnianych parterowych osad, statyczne i wystylizowane ceremonie, majestatycznie, dumni samurajowie, spowita niezwykłą, powietrzną aurą, odbita w wodzie Fudżijama, pozowane sceny rodzajowe to najczęstsze jej tematy.

W cieniu Fudżijamy. Dawna fotografia japońska.

Fotografie łączy subtelny modelunek, impresyjny i poetycki charakter, aura nieznanych, egzotycznych miejsc, nieprzenikniony, odmienny od europejskiego klimat. Świat tej fotografii to obraz feudalnej, hierarchicznej Japonii - kraju żyjącego od wieków w rytmie swoistego, niepowtarzalnego czasu, odmiennego od reszty świata.
Witold Liszkowski
(fragment Wstępu z albumu: Zygmunt Wielowiejski Japonia na starej fotografii)


W cieniu Fudżijamy. Dawna fotografia japońska.


Zygmunt Wielowiejski urodził się w 1963 roku we Wrocławiu. Od 1989 mieszka i pracuje w Niemczech. Od przeszło 16 lat kolekcjonuje XIX-wieczną fotografię, zajmuje się także jej historią. Jest członkiem Clubu Daguerre'a -międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego kolekcjonerów, historyków, a także niektóre muzea fotograficzne oraz Bremeńskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Wraz z tym klubem organizował i uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych fotografii współczesnej. Współorganizował wystawy tematyczne o XIX-wiecznej fotografii podróżniczej pt. Auf-Nahmen w Gut Sandbeck (1999), Hagen (2001), Vechta (2003).
 
Publikuje artykuł i recenzje o tematyce historyczno-fotograficznej w fachowych czasopismach CD-Aktuell i Photo Antiquaria, a także w periodyku Polskiej Akademii Nauk Dagerotyp. W 2005 roku wydał album Japonia na starej fotografii, a w 2008 książkę Gezeichnete Aufnahmen poświęconą XIX-wiecznej karykaturze o tematyce fotograficznej. Swoje zbiory japońskiej XIX-wiecznej fotografii Zygmunt Wielowiejski prezentował na kilku wystawach w Polce, m. in. we Wrocławiu (2005), Książu (2006), Lublinie (2007), Warszawie (2008).

Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.305s.