Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Twarze Bajonu - fotografie Krzysztofa Muskalskiego


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze lustrzanki cyfrowe Nikona, opracowane we współpracy z firmą Fujifilm (E2/E2s/E2N/E2Ns/E3), pozbawione były efektu pozornego wydłużenia ogniskowej?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Twarze Bajonu - fotografie Krzysztofa Muskalskiego
Dodał: Magdalena Imielińska
Miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Autorska Galeria Fotografii ''Czas Podróży''
Ulica: Piłsudskiego 19 (naprzeciwko Dworca PKP)
Termin: 01.01.2011 – 31.03.2011
Godziny otwarcia: 10:00-19:00 (poniedziałek - piątek), 10:00-14:00 (sobota), wstęp wolny

W dżungli okalającej kambodżańską świątynię Angkor znajduje się wiele klejnotów architektury khmerskiej. Niewątpliwie można do nich zaliczyć Bajon. W odróżnieniu do wręcz eleganckiego i wytwornego Angkor Watu, Bajon określany jest jako "wytwór barbarzyńskiego baroku". Faktycznie, wkraczając w mury Bajonu można poczuć się przytłoczonym, a nawet oszołomionym. Oto jak przed 100 laty opisywał swoje wrażenia jeden z pierwszych odkrywców Angkoru, Pierre Loti:
 
Patrzyłem w górę na zarośniętą drzewami wieżę, która przytłaczała mnie swoją wysokością, kiedy nagle krew ścięła mi się w żyłach, ujrzałem bowiem gigantyczną twarz spoglądającą na mnie, potem następną na innym murze, trzecią, piątą, dziesiątą – ze wszystkich stron twarze i wszystkie z tym samym lekkim uśmiechem.

Twarze Bajonu. Fot. Krzysztof Muskalski

I właśnie ten tajemniczy uśmiech jest symbolem Bajonu. Francuzi nazywają ten uśmiech "uśmiechem Angkoru". Uśmiech ten widnieje na wszystkich 216 twarzach zdobiących 54 ogromne wieże, z których najwyższa sięga na wysokość 43 metrów. Zwiedzając świątynię nie sposób uwolnić się od tajemniczych spojrzeń i uśmiechów kamiennych twarzy, twarzy będących według jednych wizerunkiem bodhisattawy Awalokiteśwary, według innych jego ziemskim wcieleniem. Będąc pod wrażeniem tego niezwykłego kompleksu aż trudno sobie wyobrazić jego pierwotny wygląd – wszystkie wieże pokryte złotem. Do ratowania tej świątyni przyczynili się również Polacy, biorąc udział w latach 80-tych XX w. w pracach konserwatorskich. Zarówno w Bajonie, jak i całym kompleksie Angkoru odradza się życie, i to nie tylko to duchowe, krwawo zduszone przed 40 laty zbrodniczym reżimem Czerwonych Khmerów. Na szczęście uśmiech z kamiennych twarzy Bajonu coraz śmielej pojawia się na twarzach współczesnych mieszkańców Kambodży.

Krzysztof Muskalski - dr nauk med., lekarz okulista z Częstochowy - obok pracy zawodowej jego pasją są podróże i fotografia artystyczna. Odwiedził wiele zakątków Polski, Europy, Ameryki, Afryki, Azji, Australii i Oceanii. Swoje wrażenia z wypraw opisuje w licznych artykułach, przedstawia na spotkaniach autorskich, w audycjach radiowych i telewizyjnych.
Jest artystą fotografem - członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu RP. Swoje fotografie prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych oraz autorski album fotografii "Czas Podróży". Prowadzi Autorską Galerię Fotografii w Częstochowie.

Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.334s.