Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Tomasz Stańko w obiektywie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Tomasz Stańko w obiektywie
Dodał: Błażej Organisty
Miasto: Warszawa
Lokalizacja: Ney Gallery & Prints
Ulica: Spokojna 5
Termin: 03.12.2016 – 27.01.2017
Godziny otwarcia: wt. – pt.: 12.00 – 18.00; sb. – ndz.: 13.00 – 18.00
Adres WWW: www.neygalleryprints.pl
Wernisaż: 03.12.2016 o godzinie 19.00

Ney Gallery&Prints zaprasza na wystawę fotografii "Dzikie lata '80" poświęconej światowej sławy muzykowi i kompozytorowi Tomaszowi Stańko, którego na fotografiach uwiecznili Krzysztof Gierałtowski, Ryszarda Horowitz, Andrzej Tyszko, Wojciech Kukla. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 3 grudnia 2016 roku o godzinie 19.00. Wystawa czynna będzie do 27 stycznia 2017 roku.

Tomasz Stańko o wystawie: "Wystawa poświęcona jest Dzikim latom '80. To był czas wolności, jazzu, chwil zapomnienia. Wojtek Kukla był kolegą Lakisa (Anthimos Apostolis). Razem kręciliśmy się w tych czasach po Krakowie, rozmawialiśmy o sztuce, wymienialiśmy poglądy, grywaliśmy i świetnie się razem czuliśmy. Wojtek bardzo trafnie zilustrował te czasy serią – bardzo osobistych i nastrojowych; był kronikarzem tego dzikiego okresu mojego życia. Zaprojektował również okładkę do płyty “Lady Go”, oraz wymyślił C.O.C.X. – nazwę do mojego projektu, która ma wielorakie znaczenie. Fotografie Krzysztofa Gierałtowskiego, Ryszarda Horowitza oraz mojego przyjaciela, Andrzeja Tyszko, dopełniają klimat tej wystawy".

Tomasz Stańko w obiektywie...


Krzysztof Gierałtowki: „Wspaniałego trębacza jazzowego Tomasza Stańko, 1942 r., sfotografowałem w połowie lat 80-tych z przeznaczeniem na plakat PAGART-u. Widocznie plakat się podobał bo prosił o następne zdjęcia. Gdybym tylko wytrzymał fizycznie to powinienem fotografować go zawieszony nad nim w powietrzu z perspektywy dźwięku płynącego z instrumentu”.

Ryszard Horowitz: "Tomek Stańko jest jednym z małej grupy europejskich muzyków jazzowych zaakceptowanych na rynku amerykańskim. Tu nie jest ważne skąd pochodzi, ale jak gra, a gra rewelacyjnie. Odniósł w świecie niebywały sukces świadczący o jego uniwersalnym talencie".

Wojciech Kukla: "Któregoś dnia zszedłem do piwnicy. Idąc piwnicznym korytarzem zastanawiałem się, gdzie znajdę potrzebne mi rzeczy. Otworzyłem drzwi i włączyłem światło. Moim oczom ukazał się przerażający widok. Kartony stały w wodzie. Niestety rozpadły się, a moje najgorsze przeczucia się urzeczywistniły. Cała zawartość kartonów: książki, puszki z filmami, rolki, taśmy filmowe, negatywy znalazły się w brunatnej cieczy. Rozpoczęła się mozolna praca ratowania tego co się dało. W trakcie tych czynności natknąłem się na szereg fotografii. Były to między innymi fotografie Tomka Stańko pochodzące z połowy lat osiemdziesiątych. Od momentu ich powstania nie oglądałem ich ani razu. Tomasz Stańko nie potrzebuje publicity, jednak te kilka fotografii pozwoli nam zobaczyć jego postać w innym, bardziej "ludzkim" wymiarze".

Andrzej Tyszko: "Tomasza poznałem i pierwszy raz fotografowałem w 1982 roku. Od tego czasu mieliśmy niezliczoną ilość indywidualnych sesji. Dla mnie każda była nowym wyzwaniem. Zawsze starałem się zrobić niepowtarzalne zdjęcie, inne od wcześniejszych. Tomasz jest “obiektem” bardzo interesującym i wdzięcznym a jego rozumienie świata i rzeczywistości niezwykle inspirujące. Jestem dumny i szczęśliwy, że Tomasz obdarzył mnie zaufaniem i przyjaźnią która miała i wciąż ma wpływ na moją pracę i życie".

Tomasz Stańko to według tygodnika The New Yorker "jeden z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata. Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje, stanowią o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na światowej scenie. Od lat nagrywa dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, której nakładem ukazały się m.in. takie albumy, jak “Balladyna”, “Soul of Things”, “Dark Eyes” (muzyka z tej płyty jest wykorzystana w amerykańskim serialu “Homeland”), czy “Wisława” - dedykowana noblistce Wisławie Szymborskiej, z którą Stańko też miał honor współpracować.

Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.303s.