Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Tadeusz Żaczek – "Prawosławie"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 potrafi sterować bezprzewodowo aż dziewięcioma lampami błyskowymi jednocześnie?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Tadeusz Żaczek – "Prawosławie"
Dodał: Sebastian Kuniszewski
Miasto: Lublin
Lokalizacja: Zamek Lubelski (Muzeum Lubelskie w Lublinie, Dział Etnografii)
Ulica: Zamkowa 9
Termin: 29.01.2009 – 29.03.2009
Godziny otwarcia: wtorek-sobota 09:00-16:00, niedziela 09:00-17:00
Adres WWW: www.zamek-lublin.pl
Wernisaż: 29.01.2009, godz. 12:00

Tadeusz Żaczek chętnie dokumentuje polskie prawosławie. Mieszkając na kresach doskonale wyczuwa przenikanie kultur i religii. Swoimi fotografiami sięga w głąb czasu opowiadając to, co zauważył, zrozumiał, odczuł. Dzięki jego pracom podróż w świat prawosławia nie będzie trudna i męcząca, a wrócimy z niej bogatsi pod każdym względem. I odtąd łatwiej będzie nam poruszać się po kulturowych stykach (ks. prot Andrzej Łoś).

''Prawosławie'' fot. Tadeusz Żaczek

Fotografie prezentowane na wystawie powstały w latach 1986-1987 i 2005-2007 w miejscowościach: Jabłeczna, Grabarka, Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Kostomłoty, Sławatycze. Przybliżają najważniejsze wydarzenia w prawosławiu, m.in.: pielgrzymki na Grabarke, Święto Jordanu, Boże Narodzenie, Wielkanoc, jak i obrzędy: ślub, pogrzeb czy postrzyżyny mnichów.

''Prawosławie'' fot. Tadeusz Żaczek

Wystawie towarzyszą obiekty związane z liturgią prawosławną, ikony kilku typów: wykonane tradycyjną techniką (tempera na desce) i metalowe (krzyże, plakiety, ikony składane, zw. "ikonami podróżnymi") oraz wizerunki procesyjne. Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Cerkwi p.w. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej i Muzeum Lubelskiego.

Tadeusz Żaczek urodził się w Białej Podlaskiej. Jest absolwentem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej. W 1981 r. ukończył Studium Fotografii. Od 26 lat zajmuje się fotografią zawodowo. W latach 1979-1988 pracował jako instruktor fotografii w Młodzieżowym Domu Kultury i w Wojewódzkim Domu Kultury w Białej Podlaskiej, a od 1989 do 2001 — jako fotograf w Muzeum Południowego Podlasia. Przez 2 lata (1991-1993) był zatrudniony w oddziale regionalnym "Gazety Wyborczej" w Białej Podlaskiej jako fotoreporter.
 
Jego fotografie były eksponowane na wystawach zbiorowych i indywidualnych w: Białej Podlaskiej, Siedlcach, Gdańsku, Rzeszowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie, a także w dwóch departamentach francuskich – Deux-Sèvres i Vendée. Można je obejrzeć w wydawnictwach albumowych poświęconych Lubelszczyźnie i Podlasiu, jak np: "Między Wisłą a Bugiem", "Ziemia Bialska", "100 najpiękniejszych miejsc Ziemi Lubelskiej i Ziemi Bialskiej", "Lubelszczyzna", "Biała Podlaska". Czynnie uczestniczy w ogólnopolskich plenerach fotograficznych. Członek Związku Polskich Polskich Artystów Fotografików.

Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.386s.