Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszą lustrzanką z samopowrotnym lustrem był wyprodukowany w roku 1947 na Węgrzech aparat Duflex?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka
Dodał: Błażej Organisty
Miasto: Kraków
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury
Ulica: Rynek Główny 25
Termin: 09.03.2016 – 03.04.2016
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela w godz. 10:00 – 18:00
Adres WWW: mck.krakow.pl

Jakub Szymczuk fotografował kijowski Majdan w jednym z najbardziej burzliwych okresów jego trwania. Zdjęcia prezentowane w MCK są zapisem trudów, lęków i dramatów przeżywanych przez obecnych tam ludzi. Jednocześnie projekt ten stawia ważne pytania o etykę fotografii, a także o naszą wrażliwość jako oglądających tą relację.

Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka


Protest w Kijowie trwał od listopada 2013 roku do lutego 2014 roku, a najbardziej dramatyczne wydarzenia, udokumentowane przez Szymczuka, rozgrywały się od 18 do 20 lutego 2014 roku. Wystawa przygotowana we współpracy z „Gościem Niedzielnym”.

Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka


Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka

"Na kijowskim Majdanie fotoreporter „Gościa Niedzielnego” Jakub Szymczuk zrobił wiele zdjęć, które stały się później symbolem tamtego protestu. Powstawały w ostatniej fazie konfliktu, a więc w drugiej połowie lutego 2014 r. Ilustrują napięcie na ulicach Kijowa, kiedy trwały jeszcze rozmowy, wreszcie są zapisem dwóch najbardziej dramatycznych dni 19 i 20 lutego. Wtedy władza zdecydowała się siłą stłumić trwające już trzy miesiące protesty. Spośród tych zdjęć jedno jest wyjątkowe, w symbolicznym skrócie wyraża tragizm kijowskiego Czarnego Czwartku. Przedstawia młodego ochotnika z Dublan Anatolija Żałowagę , zastrzelonego przez snajpera oraz próbującego go ratować Olega Packana. Jakub zrobił je w górnej części ulicy Instytuckiej o godz. 10.24 czasu miejscowego. Tożsamość uwiecznionych na zdjęciu postaci poznaliśmy dzięki temu, że skontaktował się z nim ojciec Anatolija, pragnąc poznać okoliczności śmierci syna. Ta fotografia została ogłoszona Zdjęciem Roku 2014 oraz Zdjęciem 10-lecia konkursu Grand Press Photo." - Opis kuratora wystawy, Andreja Grajewskiego.

Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.997s.