Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  "Life znaczy życie" – Józef Ligęza


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
"Life znaczy życie" – Józef Ligęza
Dodał: Sebastian Kuniszewski
Miasto: Katowice
Lokalizacja: Muzeum Śląskie
Ulica: al. W.Korfantego 3
Termin: 02.07.2008 – 30.09.2008
Godziny otwarcia: wtorek-piątek 10:00-17:00, sobota-niedziela 11:00-17:00
Adres WWW: www.muzeumslaskie.pl
Wernisaż: 02.07.2008, godz. 17:00

Wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach podsumowuje półwiecze twórczości fotograficznej Józefa Ligęzy. Przenikają się w niej różne wątki – barwy i uroda życia z jednej strony, z drugiej - trudy egzystencji, brzydota i śmierć. Łączy je jeden motyw: człowiek i jego relacje z innymi ludźmi oraz ze światem natury.

fot. Józef Ligęza

Prezentowane na wystawie prace w większości pochodzą z prywatnej kolekcji autora. Ekspozycja jest drugą odsłoną cyklu "Śląscy mistrzowie fotografii", zainaugurowanego jesienią 2007 roku wystawą Haliny Holas-Idziakowej i Leonarda Idziaka. Retrospektywna wystawa fotografii Józefa Ligęzy to wybór ponad 120 zdjęć z prawie 200 tysięcy powstałych w ciągu ostatnich 50 lat.

fot. Józef Ligęza

Kuratorka wystawy Danuta Kowalik-Dura tak pisze o prezentowanych pracach: "Doskonałość warsztatowa, gama stosowanych środków wyrazu współgrających z tematem, zawarta w pracach autorska narracja tworzy specyficzny klimat fotografii Józefa Ligęzy, a spotkanie z nimi jest przeżyciem o dużym ładunku estetycznym i emocjonalnym."

fot. Józef Ligęza


Józef Ligęza (ur. w 1936 roku) swoją – jak sam mówi – przygodę z fotografią rozpoczął jako student w latach 50. XX wieku. Konsekwentnie ją rozwijał, aż zainteresowania przerodziły się w życiową pasję, której jest wierny przez całe dorosłe życie. Jego znakomite warsztatowo prace ukazujące zawiłości otaczającego świata, ugruntowały pozycję Ligęzy w środowisku fotografików, co zaowocowało w 1977 roku członkostwem w Związku Polskich Artystów Fotografików, a w 1985 roku prestiżowym tytułem Artysty Fotografa Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej (AFIAP). Jest laureatem ponad 100 nagród i wyróżnień, w tym 25 nagród głównych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów, galerii i prywatnych kolekcjonerów, miedzy innymi w Wilnie, Berlinie, Wrocławiu i Muzeum Śląskim w Katowicach.

Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.264s.