Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  "Life znaczy życie" – Józef Ligęza


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
"Life znaczy życie" – Józef Ligęza
Dodał: Sebastian Kuniszewski
Miasto: Katowice
Lokalizacja: Muzeum Śląskie
Ulica: al. W.Korfantego 3
Termin: 02.07.2008 – 30.09.2008
Godziny otwarcia: wtorek-piątek 10:00-17:00, sobota-niedziela 11:00-17:00
Adres WWW: www.muzeumslaskie.pl
Wernisaż: 02.07.2008, godz. 17:00

Wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach podsumowuje półwiecze twórczości fotograficznej Józefa Ligęzy. Przenikają się w niej różne wątki – barwy i uroda życia z jednej strony, z drugiej - trudy egzystencji, brzydota i śmierć. Łączy je jeden motyw: człowiek i jego relacje z innymi ludźmi oraz ze światem natury.

fot. Józef Ligęza

Prezentowane na wystawie prace w większości pochodzą z prywatnej kolekcji autora. Ekspozycja jest drugą odsłoną cyklu "Śląscy mistrzowie fotografii", zainaugurowanego jesienią 2007 roku wystawą Haliny Holas-Idziakowej i Leonarda Idziaka. Retrospektywna wystawa fotografii Józefa Ligęzy to wybór ponad 120 zdjęć z prawie 200 tysięcy powstałych w ciągu ostatnich 50 lat.

fot. Józef Ligęza

Kuratorka wystawy Danuta Kowalik-Dura tak pisze o prezentowanych pracach: "Doskonałość warsztatowa, gama stosowanych środków wyrazu współgrających z tematem, zawarta w pracach autorska narracja tworzy specyficzny klimat fotografii Józefa Ligęzy, a spotkanie z nimi jest przeżyciem o dużym ładunku estetycznym i emocjonalnym."

fot. Józef Ligęza


Józef Ligęza (ur. w 1936 roku) swoją – jak sam mówi – przygodę z fotografią rozpoczął jako student w latach 50. XX wieku. Konsekwentnie ją rozwijał, aż zainteresowania przerodziły się w życiową pasję, której jest wierny przez całe dorosłe życie. Jego znakomite warsztatowo prace ukazujące zawiłości otaczającego świata, ugruntowały pozycję Ligęzy w środowisku fotografików, co zaowocowało w 1977 roku członkostwem w Związku Polskich Artystów Fotografików, a w 1985 roku prestiżowym tytułem Artysty Fotografa Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej (AFIAP). Jest laureatem ponad 100 nagród i wyróżnień, w tym 25 nagród głównych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów, galerii i prywatnych kolekcjonerów, miedzy innymi w Wilnie, Berlinie, Wrocławiu i Muzeum Śląskim w Katowicach.

Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.302s.