Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  III Doroczna Wystawa Fotoklubu Galeria MCK


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Film małoobrazkowy 36 x 24 mm ma wymiary identyczne z taśmą filmową 35 mm?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
III Doroczna Wystawa Fotoklubu Galeria MCK
Dodał: Magdalena Hreczycho
Miasto: Ostrowiec Świętokrzyski
Lokalizacja: Galeria Fotografii MCK
Ulica: al. 3 Maja 6
Termin: 31.03.2007 – 21.04.2007
Adres WWW: www.mck.ostrowiec.pl

Fotoklub Galeria MCK to grupa fotograficzna działająca od 2003 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Prezentowana wystawa podsumowuje dokonania i realizacje członków grupy z ostatnich 12 miesięcy. Komisarzem wystawy jest Andrzej Łada, a swoje prace prezentują: Piotr Dowgalski, Stanisław Dulny, Artur Dziwirek, Ewa Gawlik, Mateusz Gawlik, Marcin Janda, Rafał Jurkowski, Maksymilian Kania, Kazimierz Karcz, Krzysztof Kasprzyk, Zbigniew Kubicki, Andrzej Łada (ZPAF), Justyna Łada, Longin Łępicz (ZPAF), Robert Nadratowski, Jerzy Piątek (ZPAF), Paweł Pierściński (ZPAF), Leszek Podeszwa (ZPAF), Agnieszka Radlak (ZPAF), Mirosław Radomski, Agnieszka Stępień, Michał Stępień, Jacek Rachwał, Marek Rachwał, Sergiusz Sachno (ZPAF), Aleksander Salij (ZPAF), Grzegorz Sideł, Jerzy Soiński, Maciej Strąpoć, Joanna Szymczuch, Łukasz Śliwiński, Dominika Zarzycka, Ryszard Zdaniewicz, Sławomir Zieliński (ZPAF).

Fot. Słamowir Zieliński.

Poniżej przytaczamy wstęp do katalogu:
 
W styczniu bieżącego roku Fotoklub Galeria MCK rozpoczął czwarty rok swej działalności. Przez ten stosunkowo niedługi okres z tą nieformalną grupą krótszy lub dłuższy kontakt miało około 50 osób. Wiele z nich zostało stałymi członkami klubu i dziś prezentuje swój roczny dorobek. Obecna prezentacja jest III Doroczną Wystawą (pierwsza doroczna obejmowała dwa lata) i trzecią okazją do pełnego przeglądu twórców, skupionych w ostrowieckim klubie fotograficznym. Jest także sposobnością do przyjrzenia się zmianom, jakie zaszły w grupie przez rok i – co za tym idzie – jej kondycji.

Po lewej: fot. Piotr Dowgalski. Po prawej: fot. Krzysztof Kasprzyk.

Odmienność osobowości fotografów tworzących Fotoklub ma odbicie w wystawie, której podstawową cechą jest różnorodność, przybierająca nieraz formę kontrastu, a nawet sprzeczności. Głównym elementem różnicującym grupę jest sposób wykorzystania fotografii: dla jednych jest to hobby i sposób na nudę, dla innych pomocnicze narzędzie w zainteresowaniach krajoznawczo- turystycznych, dla nielicznych sposób zarobkowania, a dla kilku szczęśliwców – źródło utrzymania. Inne różnice i kontrasty można by mnożyć: klubowicze reprezentują kilka pokoleń i trzy etapy życia człowieka, żyją i mieszkają w różnych miastach (Ostrowiec, Sandomierz, Kielce, Kraków, Warszawa, Londyn), zajmują wszystkie poziomy drogi twórczej – od debiutu wystawienniczego (J. Szymczuch, M. Gawlik), przez doświadczenia kilkuletniej pracy w poszukiwaniu własnego języka (o nich za chwilę), do spokojnego profesjonalizmu (A. Łada, L. Łępicz, L. Podeszwa, A. Salij) i niewzruszonej pozycji klasyka (P. Pierściński, S. Sachno, J. Piątek).

Fot. Jerzy Piątek.

W tej różnorodności da się jednak zauważyć tendencje dominujące. W twórczości młodych, najbardziej aktywnych fotografów, widać wpływ dwóch znaczących osobowości Fotoklubu. Fotografia, którą dla orientacji można nazwać fakturalną (M. Janda, R. Nadratowski, A. Radlak), została zainspirowana działalnością Andrzeja Łady. Natomiast twórczość S. Sachno pokazała innym drogę – kreacyjnego aktu (J. Łada, A. Stępień, M. Stępień, S. Zieliński). Trzecią, niezależną drogą podążają reportażyści (D. Zarzycka, J. Rachwał, M. Rachwał, S. Dulny).

Fot. Grzegorz Sideł.

Różnorodność prezentowanych fotografii jest także wynikiem własnego tempa pracy każdego twórcy, a także odmiennych doświadczeń i warunków życia, które na twórczość jednych działają stymulująco, a destrukcyjnie na innych. Można się wręcz zastanawiać, czy istnieje jakiś element łączący grupę i czy nie jest uproszczeniem nadawanie wspólnej nazwy tak różnym osobowościom twórczym. Fotograficy jednak chętnie przyznają się do członkostwa w Fotoklubie Galeria MCK, co – jak się zdaje – jest wynikiem świadomości istnienia kręgu oddziaływania klubu na tworzenie własnej świadomości artystycznej i konkretnych prac fotograficznych.
Wojciech Mazan


Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.354s.