Czym jest czasoprzestrzeń? Czy zgodnie z teorią Einsteina jest to metafizyczny obszar bytów potencjalnych, który może mieć więcej niż cztery wymiary i w którym to obszarze następuje przemieszczenie aktu poznawalności? Czy też może jest czymś zupełnie innym? A jeśli tak, to czym – pyta autorka aktualnej wystawy – Anna E. Przybysz.
 |
fot. Anna Edyta Przybysz |
To odniesienie do Einsteina, praw fizyki ale także do prawd, które próbują od dawna rozwikłać filozofowie w wypadku prac autorki nie jest bezzasadne. Na wystawie widzimy bowiem fantastyczne, nierealne w treści pejzaże, sytuacje, które na pierwszą myśl przywołują twórczość surrealistów, a w szczególności - René Magritte i Salvadora Dalí.
 |
fot. Anna Edyta Przybysz |
Podobnie jak w założeniach manifestu surrealistycznego, autorka zajmuje się badaniem przy pomocy fotografii i możliwości jakie daje współczesna technika obróbki obrazu, własnej wrażliwości, wyobraźni. Poszukuje pewnych prawd o świecie w oparciu o atrybuty jakie daje nam otaczająca nas rzeczywistość ale przepuszczone przez pryzmat własnego wnętrza – snów, wspomnień.
 |
fot. Anna Edyta Przybysz |
Anna Edyta Przybysz - urodzona w 1978 roku absolwentka Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie (architektura krajobrazu), Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu (fotografia artystyczna) oraz PWSFTViT w Łodzi. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz UNAC (Union Nationale des Arts Cultureles). Fotografią zajmuje się od 1993 roku, główne tematy to człowiek i szeroko rozumiany pejzaż. Ponadto publikuje artykuły z zakresu fotografii oraz tworzy projekty graficzne (okładki, pocztówki, kalendarze, katalogi itp.) Na swoim koncie ma także zrealizowane projekty filmowe i teatralne. W latach 2004-2006 prowadziła warsztaty fotograficzne dla młodzieży algierskiej (w ramach UNAC).
 |
fot. Anna Edyta Przybysz |