Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Warsztaty  >  Warsztat: Efektowny kolaż zdjęć


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Aparat Olympus E-3 wyposażony jest w 11-polowy autofokus, który w momencie premiery był najczulszym tego typu układem zastosowanym w tej klasie lustrzanek cyfrowych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Warsztat: Efektowny kolaż zdjęć
Autor: Sebastian Kuniszewski
Ciekawie zaprojektowany kolaż zdjęć z powodzeniem można opublikować na blogu jako mini-relację z weekendowego wypadu lub przesłać mailem jako pocztówkę z wakacji. Pokazujemy jak szybko wykonać taką kompozycję za pomocą darmowego programu Photoscape 3.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Bezpłatny Photoscape 3 to poręczny edytor zdjęć, w którym znajdziemy wszystkie niezbędne funkcje jakie powinien mieć amatorski program służący do edycji plików graficznych.
 
Za pomocą programu bez żadnych problemów wykadrujemy fotografie, zmienimy ich jasność i kontrast, balans bieli, zastosujemy filtry efektowe, usuniemy efekt czerwonych oczu itp. Photoscape pozwala również na tworzenie zdjęć panoramicznych, animowanych GIF-ów, wprowadzanie zmian do wielu zdjęć jednocześnie, konwersje z formatu RAW do JPG i wiele więcej. Tym co wyróżnia Photoscape 3 od innych tego typu bezpłatnych aplikacji są dwa ciekawe moduły nazwane: Page i Combine. Za ich pomocą w przeciągu kilku minut można stworzyć efektowny kolaż zdjęć.

Graficzne menu główne w darmowym programie Photoscape 3

Po uruchomieniu programu Photoscape 3 na ekranie ukaże się graficzne menu główne, które zostało podzielone ze względu na funkcjonalność aplikacji. Narzędzia przeznaczone do przygotowania kompozycji miniatur zdjęć kryją się pod ikonami opisanymi jako "Page" i "Combine". Na początek proponujemy wybrać Page – rozbudowany moduł, który daje sporo swobody podczas tworzeniu kolaży fotografii.

Jeden z szablonów ułatwiających przygotowanie kolażu zdjęć.

Po kliknięciu "Page" uruchomi się nowe okienko, w którego centralnej części widoczna jest "makieta" przyszłej kompozycji zdjęć. W wyraźnie zaznaczonych, różnej wielkości polach, możemy umieszczać własnymi fotografie. Wystarczy wybrać w lewej części okna katalog ze zbiorem zdjęć, z których chcemy przygotować kolaż. Zawartość zaznaczonego folderu zostanie wyświetlona w dolnej części panelu poniżej drzewa katalogów. Następnie korzystając z mechanizmu "przeciągnij i upuść" (drag and drop) możemy przenosić fotografie do poszczególnych boksów szablonu. Zdjęcia można również umieścić w wybranym polu dwukrotnie na nim klikając myszką i wskazując położenie na dysku twardym wybranej fotki.

Zdjęcia umieszczamy w polach szablonu przeciągając je za pomocą myszki

Po umieszczeniu zdjęcia w danym polu szablonu, zostaje ono automatycznie zmniejszone. Jako, że przykładowa makieta składa się wyłącznie z kwadratowych kadrów, fotografie można przesuwać w poziomie samodzielnie wybierając, który fragment zdjęcia będzie widoczny w kolażu. Jeżeli jednak nie podobają nam się nasze zdjęcia po przycięciu boków w stosunku 1:1 możliwa jest całkowita zmiana wyglądu szablonu. W Photoscape 3 do dyspozycji mamy aż 110 gotowych do użycia wzorów. Widoczne są one w panelu znajdującym się po prawej stronie okna programu i różnią się od siebie zarówno liczbą możliwych do wykorzystania zdjęć, ich ułożeniem oraz formatem kadru. Minusem aplikacji jest brak możliwości zmiany szablonu z zachowaniem ułożonych w nim fotografii. Po wybraniu innego wzoru pracę trzeba zacząć od zera.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Bliscy i nieznajomi w obiektywie

Czasami udany portret potrafi powiedzieć niemal wszystko o charakterze, osobowości lub emocjach bohatera zdjęcia. Spróbujcie pokazać w ten sposób zarówno bliskich, jak i nieznajomych wykorzystując najrozmaitsze techniki fotograficzne.
Bliscy i nieznajomi w obiektywie
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[16.03.2018]
Autor:
Emilia Lechowicz
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.078s.