Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  TEST: Nikon Coolpix P6000 – z GPS-em i w Sieci


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

TEST: Nikon Coolpix P6000 – z GPS-em i w Sieci
Autor: Marcin Pawlak
Nikon Coolpix P6000 to zaawansowany i solidny aparat kompaktowy, który pod wieloma względami jest unikatowy. Nie tylko pozwala na zapisywanie zdjęć w plikach RAW, ale i wyposażono go w gniazdo sieciowe i w odbiornik systemu GPS. Zapraszamy do przeczytania praktycznego testu tego aparatu.

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »

Nikon P6000 to przedstawiciel nielicznej dziś grupy aparatów kompaktowych (należy do nich też Canon G10), które przy zachowaniu poręcznych, kieszonkowych rozmiarów pozwalają na pełną kontrolę nad parametrami rejestrowanych zdjęć. Dzięki temu są dobrą ofertą dla tych z wymagających fotoamatorów, którzy nie mogą lub nie chcą nosić ze sobą lustrzanki bądź dużego hiperzooma. Oczywiście nie ma nic za darmo – za niewielkie rozmiary płacimy stosunkowo niedużym przełożeniem optycznym obiektywu. W wypadku Nikona P6000 zakres zooma odpowiada przedziałowi 28-112 mm, a zatem od uczciwego szerokiego kąta do średniego tele, co powinno wystarczyć w większości sytuacji. Gdyby zaszła konieczność poszerzenia zakresu kątów widzenia, możemy do P6000 dołączyć stosowny konwerter – wokół obiektywu jest służący temu celowi gwint ukryty pod maskownicą.

Jak wygląda Nikon P6000 z każdej strony możemy zobaczyć, naprowadzając kursor myszy na miniaturki poniżej zdjęcia.


Jakość wykonania i wygoda użytkowania
Korpus aparatu P6000 został wykonany z bardzo dobrych materiałów, jest sztywny i solidny. To ważne z tego względu, że aparat wyposażony został w sanki zewnętrznej lampy błyskowej, która (np. w wypadku SB-800) może ważyć sporo więcej, niż sam aparat.
 
Uchwyt dłoni jest ergonomicznie wyprofilowany, dzięki czemu aparat bardzo dobrze leży w ręce. Obsługa P6000 jest logiczna i wygodna, jednak dziwić może (w aparacie tej klasy) brak przycisków dedykowanych takim ustawieniom jak balans bieli i czułość ISO. Jedną z tych funkcji możemy przypisać do konfigurowalnego przycisku Fn, ale tylko jedną.

Do konfigurowalnego przycisku możemy przypisać szereg rozmaitych funkcji

Na szczęście mamy jeszcze możliwość zdefiniowania własnego szybkiego menu, wywoływanego osobnym przyciskiem. Dzięki temu możemy uzyskać łatwy dostęp do często wykorzystywanych funkcji i parametrów bez konieczności każdorazowego przebijania się przez menu.

Menu użytkownika pozwala uzyskać szybki dostęp do najczęściej wykorzystywanych funkcji.

Na górnej ściance aparatu, oprócz spustu migawki i włącznika, znajduje się tylko jeden element sterujący, czyli pokrętło trybów. Oprócz obowiązkowych pozycji trybów automatycznych i manualnych znaleźć tam można dodatkowe, których próżno by szukać w innych aparatach. Pierwszą z nich jest GPS, przełączająca aparat w tryb ustawień odbiornika GPS, ustawienie drugiej z kolei pozwala łączyć się przez Internet z serwisem Mypicturetown. Więcej o tych funkcjach piszemy poniżej.


Oprócz powyższych na pokrętle znajdują się kolejne dwie pozycje U1 i U2 pozwalające błyskawicznie przywołać jeden z dwóch zestawów ustawień użytkownika. To funkcja, której do niedawna próżno było szukać nawet w amatorskich lustrzankach cyfrowych. Dzięki temu łatwo możemy skonfigurować własny sposób pracy aparatu, przystosowany do szczególnych sytuacji zdjęciowych. Zapamiętywane ustawienia obejmują zarówno parametry rejestracji obrazu (rozdzielczość, jakość, wyostrzanie, nasycenie itp.) jak i sposób funkcjonowania aparatu (tryb wyzwalania migawki, sposób pomiaru światła itd.).
Kadrowanie zdjęć zapewnia nam wyświetlacz LCD o przekątnej 2,7 cala. Ma on około 230 pikseli, co jest wartością typową w aparatach kompaktowych lepszej klasy. Uzupełnia go mały wizjerek optyczny, jednak ze względu na jego miniaturowe rozmiary traktować go należy raczej jako rozwiązanie awaryjne, przydatne gdy w bardzo silnym oświetleniu zewnętrznym na ekranie LCD niewiele widać.
« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.059s.