Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  TEST: My Passport Wireless Pro – dysk nie tylko dla fotografa w podróży


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

TEST: My Passport Wireless Pro – dysk nie tylko dla fotografa w podróży
Autor: Przemysław Imieliński
Firma WD od kilku już lat dostarcza użytkownikom zewnętrzne nośniki pamięci zaprojektowane tak, by odpowiadały one specyficznym wymaganiom fotografów. Obecna generacja tych urządzeń nosi nazwę My Passport Wireless Pro i skierowana jest zwłaszcza do tych osób, które potrzebują archiwizować swoje zdjęcia i filmy poza domem czy studiem.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

My Passport Wireless Pro to niewielki dysk zamknięty w wytrzymałej, kwadratowej obudowie o bokach długości 12,5 cm i grubości niemal 2,5 cm. Zwarta konstrukcja i rozsądna wielkość sprawiają, że urządzenie łatwo jest ze sobą zabrać w plener lub w podróż – zmieści się w każdej torbie czy plecaku, choć wówczas nasze ramię lub plecy wyraźnie to odczują, bowiem My Passport waży blisko 0,5 kg. Tak duża masa własna związana jest z obecnością wewnątrz obudowy akumulatora, za to dzięki niemu będziemy mogli zarchiwizować nasze filmy i zdjęcia w miejscach pozbawionych dostępu do prądu elektrycznego. Warto zatem zaakceptować większy ciężar urządzenia, by w zamian móc cieszyć się swobodą pracy w terenie.

Dysk My Passport Wireless Pro ma kompaktową, ale bardzo wytrzymałą obudowę i z niektórymi aparatami można go połączyć bezpośrednio, by w ten sposób szybko zarchiwizować zdjęcia z sesji


Opisywany model dostępny jest w wersjach z pamięcią masową o pojemności 1, 2, 3 i 4 TB, a wbudowany akumulator pozwala na korzystanie z urządzenia nawet przez 10 godzin. Ja na trzytygodniowym wyjeździe – co prawda zgrywając tylko zdjęcia i filmy z karty SD – nie musiałem doładowywać go ani razu. To duża zaleta, pozwala to bowiem zabrać ze sobą dysk bez oferowanego w komplecie zasilacza, który wraz z adapterem do europejskich gniazdek nie jest wcale mały. Kolejnym plusem dotyczącym zasilania jest to, że dysk można też ładować zwykłą ładowarką do telefonu – pozwala na to sprytnie zaprojektowane dzielne gniazdo USB 3.0. Zaś dodatkowy port USB 2.0 obsługujący tryb hosta pozwala w razie potrzebny naładować prądem zgromadzonym w akumulatorze wyczerpaną baterię smartfonu, w związku z czym My Passport może pełnić również funkcję powerbanku!

Porty i diody
Jeśli już o złączach mowa, to na bocznych ściankach obudowy znajdziemy, wspomniane przed chwilą, dzielone gniazdo USB 3.0 (w komplecie z dyskiem otrzymujemy specjalny kabel pozwalający na jednoczesne kopiowanie danych i ładowanie akumulatora), port hosta USB 2.0 (dla innych urządzeń USB) i czytnik kart SD. Obok gniazd znajdują się jeszcze dwa przyciski: włączania i wyłączania zasilania oraz sprawdzania stanu akumulatora, konfigurowania bezpiecznej sieci Wi-Fi (WPS) i tworzenie kopii zapasowej dany zgromadzonych na karcie SD.

Dysk My Passport Wireless Pro ma kompaktową i wytrzymałą obudowę, dzięki czemu łatwo zmieścić go do torby lub plecaka i bez obaw używać w podróży


Z kolei na górnej ściance umieszczone zostały diody informujące on połączeniu Wi-Fi i pracy dysku oraz cztery wskaźniki diodowe poziomu naładowania akumulatora. Wspomniane diody świecąc się lub migając dostarczają jeszcze wielu innych informacji o stanie urządzenia – wszystko zostało dokładnie opisane w instrukcji obsługi, która już tradycyjnie udostępniana jest w postaci pliku PDF zapisanym na dysku.

Tryby pracy
My Passport Wireless Pro oferuje klika różnych trybów pracy. Po pierwsze, możemy go jak zwykły dysk zewnętrzny spiąć z komputerem przewodem za pośrednictwem gniazda USB 3.0 – ten typ połączenia zapewnia najszybszy transfer danych z prędkością do 5 Gb/s. Po drugie, możemy łączyć się z nim bezprzewodowo korzystając z wbudowanego modułu Wi-Fi. W tym wypadku możemy to robić bezpośrednio z poziomu zainstalowanej na komputerze przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej o nazwie My Cloud (niestety, nie jest ona spolszczona).

Z dysku My Passport Wireless Pro możemy korzystać za pośrednictwem aplikacja My Cloud, która pozwala administrować dyskiem, archiwizować i przeglądać, a nawet udostępniać zdjęcia, niestety – w odróżnieniu od interfejsu dysku dostępnego z poziomu przeglądarki internetowej – nie została ona spolszczona


Innym sposobem jest podłączenie dysku do sieci Wi-Fi i internetu, dzięki czemu z zasobów zgromadzonych na nośniku korzystać będą mogli wszyscy użytkownicy sieci domowej, a dodatkowo umożliwia to strumieniowanie multimediów na telewizory Smart czy dostęp do zgromadzonych na dysku plików nawet gdy znajdziemy się na drugim końcu świata.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.14s.