Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  TEST: Aparat dla całej rodziny, czyli Sony A550 w praktyce [cz. 4]


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Victor Hasselblad swoją karierę rozpoczął praktyką w zakładach Zeissa?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

TEST: Aparat dla całej rodziny, czyli Sony A550 w praktyce [cz. 4]
Autor: Marcin Pawlak
Dzisiejsze lustrzanki amatorskie, takie jak Sony A550, wyposażone są w wiele mechanizmów, których zadaniem jest ułatwianie wykonywania zdjęć. Przetestowaliśmy jak sprawdzają się mocno reklamowane funkcje rozpoznawania twarzy i uśmiechu oraz możliwość wykonywania zdjęć bez lampy, dzięki wykorzystaniu wbudowanej w korpus stabilizacji obrazu oraz wysokich czułości matrycy.

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »

Ceny amatorskich lustrzanek cyfrowych dopiero kilka lat temu spadły do poziomu usprawiedliwiającego określenie "amatorskie". Jednak zmiany, jakie zaszły w tym czasie, daleko wykraczają poza wymiar finansowy. Część z nich naturalnie wynika z rozwoju technologii – parametry które wówczas oferowały jedynie w modele profesjonalne dziś często dostępne są w aparatach amatorskich. Dużo rozwiązań wprowadzanych w aparatach takich jak Sony A550 zostało jednak opracowanych specjalnie dla fotoamatorów wyłącznie po to, by ułatwić korzystanie z aparatu.

"Tato, nie błyskaj już…"
Sporą część czasu poświęcanego rodzinie spędzamy, zwłaszcza zimą, w czterech ścianach. To, że chcemy zarejestrować przebieg rodzinnych uroczystości czy zwykłe domowe harce to rzecz zupełnie naturalna. W tej sytuacji lampa błyskowa wydaj się być nieodzowna. Przydatność tego dodatku do aparatu trudno przecenić – bardzo często ratuje nas, umożliwiając wykonanie zdjęcia.
 
Jednak lampa błyskowa z samej swej natury ma zasadniczą wadę – błyska. Nie sposób jej użyć dyskretnie, już pierwszy błysk działa jak wielki transparent z napisem "Tu jestem i robię wam zdjęcie". Dłuższe robienie zdjęć z lampa może się również skończyć stanowczym protestem "Tato, nie błyskaj już…". Do niedawna rozsądnej alternatywy jednak nie było. Oczywiście dostępne były czułości ISO rzędu 800 czy 1600, jednak oferowana przez nie jakość obrazu była bardzo niska.
 
Sytuacja zdecydowanie zmieniła się, gdy do amatorskich lustrzanek trafiły rozwiązania sprawdzone wcześniej w modelach wyższej klasy. Dzięki temu czułościami matrycy do 1600 ISO możemy się w A550 posługiwać zupełnie swobodnie – a to już wystarcza, by robić zdjęcia w dobrze oświetlonych wnętrzach.

Czułości 1600 ISO możemy w A550 używać bez obaw.

Dzięki temu dokumentowanie żucia rodzinnego nie musi się już wiązać z "błyskaniem po oczach". Jeśli jednak czułość 1600 ISO nie będzie wystarczająca, do dyspozycji mamy również czułości "ratunkowe" w zakresie od 3200 do 12800 ISO. Stosując je, musimy jednak być świadomi konsekwencji. Ze względu na pojawiający się szum konieczne jest korzystnie z mechanizmów odszumiających. Skutkiem tego jest pewna utrata szczegółów – tym większa, im wyższą czułość ustawimy.

Przy fotografowaniu bez lampy błyskowej nieoceniona jest stabilizacja obrazu Super Steadyshot.

Wysokie wartości czułości matrycy oferowanie przez A550 przydają się nie tylko przy fotografowaniu we wnętrzach. Podniesienie czułości przetwornika do wartości 800, 1600 ISO czy nawet wyższej pozwoli nam fotografować w pochmurny dzień czy o zmierzchu bez ryzyka poruszenia zdjęcia. Oczywiście, w takiej sytuacji bardzo przydatna będzie też stabilizacja obrazu Super Steadyshot.


 


NOWOŚĆ
Sony DSLR-A550L
lustrzanka cyfrowa, obiektyw DT 18-55 mm
3 099 zł
30 rat x 103,03 zł

› zobacz więcej

« poprzednia strona 1|2|3|4 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.644s.