Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  Recenzja: SanDisk Multi Card ExpressCard Adapter


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Obiektywy typu zoom o rekordowo wysokiej jasności f/2 można spotkać wyłącznie w obrębie E-Systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Recenzja: SanDisk Multi Card ExpressCard Adapter
Autor: Jarosław Zachwieja
Czytnik kart pamięci to niezbędne urządzenie dla każdego cyfrowego fotografa. Niedawno w redakcji mieliśmy okazję przyjrzeć się bardzo ciekawej wersji tego urządzenia – zaprojektowanego z myślą o nowoczesnych notebookach ze złączami ExpressCard modelowi obsługującemu nośniki SecureDigital i Memory Stick.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Większość czytników kart pamięci – zarówno jedno-, jak i wieloformatowych, wolnych i szybkich, tanich i tych bardziej kosztownych – łączy się z komputerem za pośrednictwem złącza USB. Jest to obecnie najbardziej popularny sposób komunikacji peryferiów z komputerem. Z tego powodu wielu użytkowników komputerów osobistych cierpi z powodu ciągłego niedoboru wolnych złączy tego typu. Problem ten dotyka zwłaszcza użytkowników notebooków, dla których każde urządzenie USB jest nie lada problemem. Gdy bowiem ma się do dyspozycji jedynie dwa lub trzy złącza USB i są one zajęte przez zewnętrzny dysk twardy, myszkę i np. odtwarzacz mp3, to podłączenie czegokolwiek jeszcze zmusza już do wykonania całego szeregu zabiegów związanych z odłączaniem i podłączaniem urządzeń. Przy okazji często pojawia się problem, z czego w danej chwili można zrezygnować.

Tradycyjny czytnik kart ma wady, które szczególnie uwidaczniają się podczas pracy z komputerami przenośnymi. Zajmuje cenne złącze USB, łatwo o nim zapomnieć wychodząc z komputerem z domu, a długi kabelek lubi się plątać i często utrudnia pracę.

Fotografowie korzystający w swojej pracy z notebooków mają w tej sytuacji dwa rozwiązania. Pierwszym jest użycie wbudowanego czytnika kart pamięci – o ile oczywiście nasz sprzęt takowym dysponuje. Wiele nowoczesnych notebooków jest wyposażonych w czytniki kart pamięci. Najczęściej jest to czytnik nośników formatu Secure Digital, Memory Stick lub obydwu. Niestety, wydajność tych urządzeń pozostawia najczęściej wiele do życzenia.
 
Druga możliwość, to zakup czytnika kart pamięci flash współpracującego ze złączem rozszerzeń obecnym w większości modeli notebooków równolegle do gniazd USB. Do niedawna złączem tym było PC Card, częściej określane mianem PCMCIA (lub potocznie "pcimcią"). Jednak od co najmniej dwóch lat złącze to jest wypierane z rynku przez nowy standard o nazwie ExpressCard. Opisywany przez nas czytnik kart SanDisk MultiCard ExpressCard Adapter należy do urządzeń wykorzystujący do komunikacji z komputerem ten właśnie nowoczesny interfejs.

Niepozorny maluch
Standard ExpressCard przewiduje istnienie dwóch typów interfejsu o tej nazwie, różniących się szerokością: ExpressCard 34 oraz ExpressCard 54. Zostały one tak opracowane, aby urządzenia zgodne z interfejsem ExpressCard 34 działały również w komputerach wyposażonych zarówno w wąskie, jak i w szerokie złącze. Testowany przez nas model czytnika należy właśnie do takiego typu uniwersalnych urządzeń.

SanDisk MultiCard ExpressCard Adapter to bardzo niepozorne urządzenie – pod względem rozmiarów przypomina przeciętą na pół kartę kredytową i jest od niej niewiele grubszy.

SanDisk MultiCard ExpressCard Adapter to jedno z najmniejszych urządzeń tego typu, jakie zdarzyło nam się oglądać. Ma wymiary 75x34x5 mm i waży mniej, niż paczuszka zapałek. Po umieszczeniu w gnieździe Express Card chowa się on niemal w całości wewnątrz komputera, co bardzo ułatwia jego transport wraz z notebookiem. Ryzyko uszkodzenia tak zaprojektowanego czytnika jest niewielkie.
 
Czytnik ten – podobnie jak większość urządzeń pracujących w oparciu o interfejs ExpressCard – ma jednak pewną cechę o której warto pamiętać - po umieszczeniu go w porcie komputera jest on bardzo delikatnie unieruchamiany za pomocą mechanizmu zatrzaskowego. Mechanizm ten działa jednak na tyle lekko, że szarpnięcie za znajdującą się w czytniku kartę spowoduje wyjęcie jej wraz z całym urządzeniem. Z tego powodu MultiCard ExpressCard Adapter najbezpieczniej jest umieszczać na swoim miejscu już z włożoną do środka kartą pamięci (chyba, że przygotowujemy komputer do transportu i nie chcemy, aby poza obudowę wystawały jakiekolwiek elementy).

Czytnik kart najłatwiej jest umieścić w komputerze już z kartą pamięci i wyjmować go, gdy zechcemy zmienić lub usunąć nośnik. Zapobiegnie to przypadkowemu wyjęciu urządzenia ze złącza ExpressCard podczas wyjmowania samej karty.

Trzeba przyznać, że zawarty w nazwie termin Multi Card został nadany urządzeniu nieco na wyrost: czytnik obsługuje dwa typy nośników – SecureDigital oraz Memory Stick Duo oraz wszystkie ich odmiany, takie jak SDHC, czy Memory Stick PRO-HG Duo. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą adapterów odczytać w nim mniejsze odmiany wspomnianych kart, takie jak MiniSD, MicroSD lub M2. Nie jest on natomiast zgodny ze starszymi kartami Memory Stick oraz Memory Stick Pro – ze względu na większą grubość od nośników typu Memory Stick Duo nie mieszczą się one w gnieździe czytnika.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.352s.