Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Narzędzia do edycji  >  Programy do tworzenia zdjęć panoramicznych


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Znany film Tima Burtona, Gnijąca panna młoda (Corpse bride), nakręcony został cyfrową lustrzanką?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Programy do tworzenia zdjęć panoramicznych
Autor: Przemysław Imieliński
Istnieje wiele aplikacji umożliwiających łączenie kilku zdjęć rozległego krajobrazu czy wnętrza budynku w jedno ujęcie panoramiczne. W zależności od naszych umiejętności i wymagań możemy wybrać któryś z darmowych programów, jaki otrzymaliśmy na płycie dołączonej do naszego cyfraka lub zdecydować się na zakup bardziej rozbudowanego oprogramowania. Zanim jednak sięgniemy do portfela, warto przyjrzeć się możliwościom narzędzi, za które de facto już zapłaciliśmy. Zapewniam, że nie będziemy rozczarowani.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »


Poszukiwania najbardziej odpowiedniej dla nas aplikacji powinniśmy zacząć od przejrzenia zawartości płyty CD, jaką producenci dostarczają wraz z aparatem. Właściciele Canonów znajdą na niej z pewnością program Canon PhotoStitch, zaś osoby fotografujące np. sprzętem Nikona – aplikację Panorama Maker, firmy ArcSoft. To ostatnie narzędzie jest oferowane także z aparatami innych producentów. Zanim więc zdecydujemy się na zakup specjalizowanej aplikacji, sprawdźmy czy ta, za którą już zapłaciliśmy, nie zaspokoi naszych potrzeb. Zobaczmy zatem, jak wygląda w praktyce tworzenie panoramy za pomocą obu wymienionych programów i porównajmy ze sobą ich możliwości.
 
Aby przekonać się o tym, jak konkretny program radzi sobie ze składaniem panoram, powinniśmy dysponować serią odpowiednich ujęć. Większość producentów wraz z wersją testową aplikacji dostarcza zazwyczaj kilka przykładowych fotografii, pozwalających na przetestowanie programu. Jednak by w pełni ocenić zalety i wady prezentowanych narzędzi, najlepiej wykonać takie zdjęcia samodzielnie. Ułatwią Wam to wskazówki, zamieszczone w dziale Pomysł na sesję w artykule zatytułowanym Panorama zrobiona z ręki.

Canon PhotoStitch 3.1
Dostarczany przez Canona program to prosta aplikacja, pozwalająca na stworzenie zdjęcia panoramicznego w trzech krokach, a rezultaty jej działania są więcej niż dobre. Co ciekawe, jest to jeden z niewielu programów oferujących opcję łączenia kolejnych ujęć wykonywanych w pionie, a nawet fotografii składających się z kilku poziomych lub pionowych serii. Uzupełnienie programu stanowi przeglądarka gotowych plików. Za jej pomocą możliwe jest także wydrukowanie panoramy na kilku kartkach, z marginesem pozwalającym na późniejsze posklejanie arkuszy w całość i powieszenie jej na ścianie.

Krok 1. Import i układanie zdjęć (1. Selection and Arrangement)
Pracę z programem rozpoczynamy od zaimportowania zdjęć, z których składać się będzie nasza panorama oraz ułożenia ich we właściwej kolejności i kierunku. Ułatwią nam to przyciski Switch (zamień kolejność), Clear (usuń) i Rotate (obróć). Fotografie możemy też przenosić przeciągając je myszką. Następnie korzystając z rozwijanego menu przycisku Arrange, określamy w jaki sposób obraz będzie składany w całość. Do wyboru mamy opcje: Horizontal (poziomo), Vertical (pionowo), Matrix (jednocześnie pionowo i poziomo) lub 360 Degrees (panorama 360 stopni). Jeśli mamy kłopot z określeniem właściwej kolejności zdjęć, warto użyć przycisków Enlarge (powiększ) i Reduce (zmniejsz) i dokładnie porównać ze sobą poszczególne kadry.

Menu przycisku Arrange pozwala wybrać sposób łączenia zdjęć.

Krok 2. Łączenie zdjęć (2. Merge)
Po kliknięciu zakładki 2. Merge (połącz), przechodzimy do etapu określenia sposobu, w jaki wykonywaliśmy nasze ujęcia. W tym celu naciskamy przycisk Merge Settings i wybieramy jedną z trzech możliwych technik: Panning (klasyczne panoramowanie krajobrazu), Parallel Camera Movement (reprodukcja wielkoformatowych dokumentów, gdy aparat przemieszczany jest równolegle do fotografowanej płaszczyzny) lub Images Scanned in Sections (łączenie zeskanowanych fragmentów większego dokumentu). Ponieważ zdjęcia z aparatu cyfrowego zawierają w sobie metadane Exif, program automatycznie rozpozna typ aparatu i długość ogniskowej. Informacje te pozwolą właściwie dostroić pracę algorytmów łączących zdjęcia. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że PhotoStitch nieprawidłowo określił wartość ogniskowej, możemy wprowadzić odpowiednie dane samodzielnie, po wciśnięciu przycisku Add... (dodaj). Po wykonaniu tych czynności, wybieramy polecenie Start i czekamy, aż program zakończy proces nakładania na siebie zdjęć.

Okno dialogowe Merge Settings umożliwia określenie techniki, w jakiej wykonywane były nasze ujęcia składowe.

Gdy rezultaty pracy aplikacji nas nie satysfakcjonują, naciskamy przycisk Display Seams (pokaż łączenia) i klikamy myszką obszar, który chcemy dopasować samodzielnie. Wybierając opcję Specify Overlapping Areas (wybierz obszar nakładania) w nowootwartym oknie, możemy swobodnie manipulować jednym ze zdjęć, wspomagając się dodatkowo funkcją automatycznego dopasowywania pokrywających się części zdjęć – Auto Adjust Overlap. Inna metoda to zaznaczenie opcji Specify 2 or More Corresponding Areas (wybierz dwa lub więcej podobne obszary) i wskazywanie tych elementów obrazu, które są wspólne dla obu fotografii.

Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z efektów pracy automatycznych algorytmów programu, możemy samodzielnie dopasować do siebie poszczególne kadry.

Krok 3. Przycięcie i zapis gotowej panoramy (3. Save)
Ostatni krok to przycięcie panoramy i określenie rozdzielczości fotografii oraz wielkości pliku wynikowego. Po kliknięciu zakładki 3. Save, program zaproponuje nam taki sposób wycięcia obrazu, by wyeliminowane zostały puste obszary. Za pomocą myszki możemy jednak samodzielnie wybrać interesujący nas kadr. Przed zapisaniem panoramy do pliku, warto jeszcze zmniejszyć nieco jej rozmiar. Musimy bowiem pamiętać, że składa się ona teraz z kilku zdjęć i wysłanie do znajomych takiego kilku megabajtowego pliku pocztą elektroniczną nie ma sensu.

W oknie dialogowym Adjust Image określamy stopień powiększenia lub zmniejszenia rozmiarów naszej panoramy w procentach.

Aby zmienić rozmiar fotografii, klikamy przycisk Adjust Image... (dopasowywanie obrazu), a następnie w polu Reduction Ratio (stopień zmniejszenia) wpisujemy taką liczbę, by w sekcji Image Size (wielkość obrazu) wartość pozycji Height (wysokość) nie przekraczała 800 pikseli. Taka wysokość pozwoli zachować wystarczająco dużo szczegółów i wygodnie oglądać panoramę na pełnym ekranie monitora, z drugiej zaś strony znacząco zmniejszy objętość pliku wynikowego. Na koniec klikamy przycisk Close (zamknij) i po naciśnięciu ikonki Save (zapisz) zapisujemy nasz plik pod wybraną nazwą i z określonym rozszerzeniem. Do wyboru mamy następujące formaty plików: BMP, FPX, JPEG, PSD (niestety bez zachowania warstw), TIFF i MOV. Warto zwrócić uwagę na ostatni z wymienionych typów plików, pozwala on bowiem na bardzo wygodne przeglądanie panoramy za pomocą QuickTime’a – popularnego odtwarzacza multimedialnego firmy Apple. Zarówno do tworzenia, jak i oglądania plików MOV, niezbędna okaże się instalacja tego programu. Obecnie jest on bezpłatnie dystrybuowany w pakiecie z aplikacją iTunes, którą można pobrać ze strony www.apple.com. Aby przekonać się czy taka forma prezentacji panoram będzie nam odpowiadać, wystarczy zainstalować iTunes’a i pobrać nasz przykładowy plik Dolomity.mov (2,3 MB).

Gotową panoramę zapisaną w formacie MOV można bardzo wygodnie oglądać za pomocą aplikacji QuickTime.

Naszą panoramę możemy także wydrukować w dużym formacie. W tym celu uruchamiamy program PhotoStitch Viewer i z menu File (plik) wybieramy polecenie Print (drukuj). Teraz w nowootwartym oknie dialogowym w sekcji Orientation (położenie) określamy, czy części składowe obrazu mają być drukowane na papierze w poziomie (Landscape) czy w pionie (Portrait). Pozostałe opcje pozwalają wyśrodkować panoramę w poziomie (Center Horizontally), w pionie (Center Vertically) lub rozciągnąć w taki sposób, by wykorzystać całą powierzchnię arkusza (Fit to Page). Jeśli chcemy wydrukować fotografię w większym formacie w taki sposób, by możliwe było jej późniejsze posklejanie w całość, zaznaczamy pola Print Over Multiple Pages (wydrukuj na wielu stronach) i Print with Overlaps (wydrukuj z marginesem). Kliknięcie tej ostatniej opcji ułatwi nam połączenie ze sobą arkuszy wówczas, gdy nasza drukarka nie umożliwia drukowania bez marginesów.

Okno dialogowe Print Dialog narzędzia Canon PhotoStitch Viewer pozwala wydrukować gotową panoramę w dużym formacie. Zaznaczenie opcji Print with Overlaps spowoduje powtórzenie na kolejnych arkuszach tych samych fragmentów obrazu, dzięki czemu ich posklejanie w całość będzie dużo łatwiejsze.


Strona producenta: www.canon.pl
Cena: dołączany do aparatów firmy Canon
Możliwość zapisania panoramy w formatach: BMP, FPX, JPEG, PSD (bez zachowania warstw), TIFF i MOV
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.051s.