Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Porady praktyczne  >  Zdjęciom na ratunek – odzyskiwanie skasowanych fotografii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Znany film Tima Burtona, Gnijąca panna młoda (Corpse bride), nakręcony został cyfrową lustrzanką?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Zdjęciom na ratunek – odzyskiwanie skasowanych fotografii
Autor: Marcin Pawlak
Utrata dopiero co wykonanych zdjęć może być bolesna – zwłaszcza, gdy okazja do ich wykonania minęła bezpowrotnie. Ale bez paniki – w wielu przypadkach można je odzyskać. Na szczęście istnieją już dedykowane programy, które przychodzą nam tutaj z pomocą.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Zdjęcia mogą "zniknąć" z karty z różnych powodów. Niekiedy jest to spowodowane nieprawidłowym działaniem aparatu, który narusza strukturę systemu plików karty pamięci. Jednak to rzadki przypadek – dużo częściej powodem utraty zdjęć jest nasze własne roztargnienie lub niecierpliwość. Zwykle po prostu mylą nam się karty pamięci i formatujemy nie ten nośnik, co zamierzaliśmy. Zdarzają nam się również pomyłki przy kasowaniu pojedynczych zdjęć. Niebezpieczne jest również zbyt szybkie wyjmowanie karty pamięci aparatu – jeśli nie zaczekamy, aż zgaśnie lampka sygnalizująca zapis danych na karcie (a może to trwać jeszcze kilkanaście sekund po wykonaniu ostatniego zdjęcia) uszkodzić możemy nie tylko zdjęcia zapisane na karcie, ale i samą kartę, a nawet aparat. Dlatego lepiej zachować ostrożność i być cierpliwym.
 
Co jednak począć, gdy nieszczęście już się stało i straciliśmy cenne kadry? Okazuje się, że ich strata nie jest bezpowrotna.

Bez paniki
Jeśli właśnie omyłkowo sformatowaliśmy kartę pamięci z cennymi zdjęciami, przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Podstawową zasadą, której powinniśmy się trzymać, jest by nie zapisywać na tej karcie kolejnych zdjęć – tylko takie postępowanie pozwoli nam na odzyskanie skasowanych ujęć. Jeśli wskutek awarii aparatu uszkodzony został system plików karty, nie próbujmy go naprawiać korzystając z prostych narzędzi systemowych typu Scandisk czy Chkdsk – w ten sposób możemy tylko pogorszyć sprawę. Zamiast tego powinniśmy zaopatrzyć się w wyspecjalizowaną aplikację do odzyskiwania danych z kart pamięci.
 
Posiadacze kart lub czytników Sandisk z serii Extreme są tu w wygodnej sytuacji, gdyż w zestawie otrzymują pakiet RescuePRO Deluxe. Istnieje jednak też wiele programów tego typu, w tym również bezpłatnych, jak np. PC INSPECTOR smart recovery. Ważne jest, aby wybrać taką aplikację, która nie ingeruje w dane zapisane na karcie, a wyniki odzyskiwania zapisuje na dysku komputera. W przeciwnym wypadku nieudana próba odzyskiwania zdjęć może spowodować ich utratę – tym razem już nieodwracalną.

Najpierw przygotowania...
Posługiwanie się programami tego typu nie jest skomplikowane i w większości przypadków wygląda bardzo podobnie, dlatego proces odzyskiwania danych zademonstrujemy na darmowym PC INSPECTOR smart recovery.

PC INSPECTOR smart recovery to typowy przedstawiciel nieskomplikowanych programów do odzyskiwania skasowanych omyłkowo zdjęć.

Odzyskiwanie danych z karty możemy przeprowadzić umieszczając ją w aparacie i podłączając go do komputera, jednak nie zalecamy takiego postępowania, gdyż większość aparatów oferuje bardzo powolne przesyłanie danych. Odzyskiwanie zdjęć wymaga odczytania całej zawartości karty (nawet jeśli chcemy odzyskać tylko jedno zdjęcie) sektor po sektorze, dlatego dużo lepiej będzie zaopatrzyć się w szybki czytnik ze złączem USB 2.0 lub IEEE 1394 (FireWire).

Proces odzyskiwania zdjęć przebiegnie sprawniej, jeśli zaopatrzymy się w szybki czytnik kart pamięci.

Ponieważ na dysku komputera zostaną zapisane wszystkie odzyskane zdjęcia, musimy zadbać o to, by nie zabrakło na nim wolnego miejsca. W wypadku pojemnych kart pamięci może to być nawet kilka gigabajtów. Nie wszystkie programy sprawdzają, czy na docelowym dysku jest wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, dlatego zadbajmy o to sami, byśmy nie musieli powtarzać całej czasochłonnej operacji.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.333s.