Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Osobowości  >  Młode talenty: Maciej Kaczor – ''Przez szybę''


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Młode talenty: Maciej Kaczor – ''Przez szybę''
Autor: Piotr Komorowski, oprac. Robert Wyłupek
W pierwszej odsłonie naszego nowego bloku "Osobowości", prezentujemy niezwykle atrakcyjne, lecz jednocześnie wyjątkowo subtelne zdjęcia Macieja Kaczora – autora młodego, jednakże już w pełni świadomego swych artystycznych wyborów.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »


Maciej Kaczor w niezwykły sposób wyczarowuje rzeczywistość swoich fotografii. Przy pobieżnym kontakcie z nimi może się wydawać, że stanowią one typowy efekt ingerencji plastycznej w gotową odbitkę fotograficzną. To jednak złudzenie, bowiem zastosowana przez autora metoda polega właściwie na zwyczajnym dokumentowaniu tego, co jest.

No właśnie. I tutaj zaczyna się pewien problem... Dociekliwy odbiorca natychmiast bowiem zada pytanie: co właściwie zostało sfotografowane, co tak naprawdę jest na tych fotografiach? Oto przecież widzimy fantomy: na pół fotograficzne, na pół graficzne przedstawienia, które w rzeczywistości, obiektywnie nie istnieją...
 

Poeta. Fot. Maciej Kaczor.

"Jest" i "nie jest" jednocześnie – to opozycja, która się wyklucza. W tym przypadku jednak następuje wzajemne dopełnienie i niemożliwe staje się realne. Pomaga temu mistrzostwo autora w inscenizowaniu (żeby nie powiedzieć: preparowaniu) obrazu fotograficznego, co czyni jego metodę wyjątkowo subtelną i jednocześnie atrakcyjną w odbiorze.

Obrazy są syntetyczne. Dotykają esencjonalnie złożoności ludzkiej kondycji, komentują to, co intelektualnie jest prawie nie do wypowiedzenia, a emocjonalnie ledwie wyczuwalne. Poruszając się, w pewnym sensie, na obrzeżach rzeczywistości, Maciej Kaczor eksponuje sprawy pozornie marginalne, w istocie jednak kluczowe w swojej prostocie. Pomagają temu niezwykle celne komentarze, będące jednocześnie tytułami, którymi autor sygnuje swoje prace. Dotyczą one, z jednej strony oczywistych, codziennych ludzkich zachowań, z drugiej zaś bardziej skomplikowanych, abstrakcyjnych pojęć.
 

Ambicja. Fot. Maciej Kaczor.

Człowiek na tych fotografiach pełni funkcję dostojnego podmiotu, ale jednocześnie prawie niezauważalnie staje się powolny rozmaitym manipulacjom, którym poddaje go autor. To swoiste pismo obrazkowe, piktogramy, które dosadnie opisują wysublimowane odczuwanie świata, wraz z jego wielopłaszczyznową interpretacją. Zdumiewające, że owa interpretacja może być tak precyzyjna i tak ulotna zarazem.
 

Uwolnienie panny E. Fot. Maciej Kaczor.

 

Przewodnik. Fot. Maciej Kaczor.

 

Anioły. Fot. Maciej Kaczor.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.142s.