Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Pomysł na sesję  >  Jak wykonywać świąteczne portrety


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Jak wykonywać świąteczne portrety
Autor: Christian Anderl, Canon
Wraz z rosnącą popularnością na wysyłanie spersonalizowanych kartek świątecznych i kalendarzy z rodzinnymi zdjęciami, umiejętność uchwycenia perfekcyjnego portretu staje się bardzo cenna. Chcąc przybliżyć użytkownikom sprzętu fotograficznego kilka zasad udanej sesji świątecznej, Canon, we współpracy ze światowej sławy portrecistą – Christianem Anderlem – przygotował listę 5 porad i wskazówek, które podpowiedzą, jak należy przygotować się do udanego zdjęcia.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Dla zobrazowania podstawowych zasad, prezentujemy zestaw 5 modelowych fotografii z serwisu Flickr oraz 5 zdjęć z portalu awkwardfamilyphotos.com, które podpowiedzą czego unikać podczas tworzenia grupowych, rodzinnych ujęć. Oto kilka wskazówek:

AwkwardFamilyPhotos.com


1. Ustawienie i kompozycja
Przygotowując się do wykonania rodzinnego zdjęcia, staraj się ustawić osoby tak, aby ich głowy nie układały się w linii prostej. Unikaj także kompozycji "od najniższego do najwyższego". Nie chcesz przecież, aby twoi najbliżsi przypominali ludzi stojących w kolejce do parku rozrywki. Zamiast tego, wypróbuj bardziej rozproszoną, naturalną kompozycję. Zaplanuj najlepsze ustawienie i, jeśli wymaga tego sytuacja, przygotuj coś do siedzenia lub podwyższenia dla zróżnicowania perspektywy. Dzięki temu twoje zdjęcie zyska oryginalny wygląd i nie będzie się prezentować jak większość nudnych, świątecznych fotografii.

Donald Windley – flickr.com/photos/afghan-don/11493850203


2. Określ stylistykę ujęcia
Wszyscy wiemy, jak ciężko jest nakłonić do zdjęcia wszystkich członków rodziny nie powodując zgrzytów czy uszczypliwości zwłaszcza, gdy w grę wchodzą różne stylizacje. Niemniej ważne jest, aby osoby na zdjęciu dobrały kolory strojów tak, żeby się ze sobą "nie gryzły" i dodatkowo wpisywały w tonację całej fotografii. Z drugiej strony, ubrania nie powinny być zbyt jednolite – może być całkiem zabawnie, kiedy wszyscy będą mieli na sobie np. ten sam świąteczny sweter, ale ryzykujesz tym samym wrażenie przestylizowania fotografii.

AwkwardFamilyPhotos.com


Jeśli uważasz, że stylistycznego faux pas nie da się uniknąć, jest kilka sposobów, dzięki którym możesz poprawić ogólny wygląd zdjęcia. Jeśli babcia mimo wszystko nie chce zdjąć swojej jasnozielonej bluzki, aby uniknąć katastrofy możesz ustawić ją jak najdalej od wujka w fioletowym swetrze. Dodatkowo, jeśli już nic nie da się zrobić z kompozycją, zawsze pozostaje opcja trybu zdjęć czarno-białych.

Aurimas – flickr.com/photos/needoptic/8316879528

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.3s.