Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Osobowości  >  Młode talenty: Iwona Wojtycza – "Cywilizacje"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Młode talenty: Iwona Wojtycza – "Cywilizacje"
Autor: oprac. Robert Wyłupek
Iwona Wojtycza jest młodą artystką, która poza fotografią mocno funkcjonuje też w świecie muzycznym, nagrywając utwory będące dla niej dopełnieniem sfery obrazowej. Czy taka podwójna pasja i wrażliwość ma wpływ na obrazy fotograficzne tworzone przy nieustannie towarzyszącej im muzyce? Przyjrzyjmy się więc obrazom, oraz temu jak postrzega świat i co ma do powiedzenia o swoich fotografiach, artystka w dwójnasób wrażliwa.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

"Nawet najbardziej prymitywna tęsknota kryje w sobie »tęsknotę za rajem«. [...] Obrazy wyrażają tęsknotę za przekształconą w archetyp, zmitologizowaną przeszłością, ta zaś zawiera w sobie poza żalem za czasem minionym – tysiąc innych znaczeń: oznacza ona wszystko to, co mogło się zdarzyć, lecz się nie zdarzyło. [...] Wreszcie oznacza ona marzenie o czymś całkiem innym niż chwila obecna, o czymś nieosiągalnym czy nieodwołalnie utraconym – marzenie o "Raju. [...] Mit i obraz należą do substancji życia duchowego, można je ukryć, okaleczyć, zdegradować, ale nigdy ich się nie wykorzeni".
Mircea Eliade "Obrazy i symbole"

Z cyklu ''Cywilizacje''. Fot. Iwona Wojtycza.

Cywilizacja jest pojęciem, którym określamy stan kultury materialnej osiągnięty przez społeczeństwo w danej epoce historycznej, ale także stan rozwoju społecznego przeciwstawny barbarzyństwu. W bardziej potocznym znaczeniu przez cywilizację rozumiemy rozwój materialny i techniczny, natomiast rozwój kultury duchowej, moralności, obyczajów itp. pozostają często na marginesie naszej uwagi.
 

Z cyklu ''Cywilizacje''. Fot. Iwona Wojtycza.

Zagadnienie, które chcę przedstawić za pomocą fotografii, porusza nieco inną kwestię dotyczącą cywilizacji, a mianowicie ten wymiar dokonań człowieka, który obecny jest raczej w jego sferze mentalnej, wytworzonej w oparciu o mity, baśnie i symbole. To oczywiste, że wizje pradawnych zamków, owianych tajemnicą starożytnych miast, a także bohaterskich dokonań walczących ze złem herosów, to bardziej lub mniej fikcyjna przestrzeń kreująca często nasze wyobrażenia dotyczące czasów minionych.
 

Z cyklu ''Cywilizacje''. Fot. Iwona Wojtycza.

Cywilizacje, których nie było
Niezwykłym, a nawet fascynującym doświadczeniem jest wynajdywanie w otoczeniu takich samoistnych przedstawień, w których nasz umysł dopatruje się i powołuje do życia (zbudowane w oparciu o własną pracę skojarzeniową), swoistą ikonografię ilustrującą ów świat wyobrażony. Obszary, które ożywają dzięki zapisowi fotograficznemu, stają się nagle częścią naszej rzeczywistości, a wzbogacone o pewną dopowiedzianą fabułę, prezentują nam bardzo konkretne historie. To, co mnie osobiście udaje się niekiedy zobaczyć, wynika – jak sądzę – z podświadomych, archetypicznych wyobrażeń i przeczuć.
 

Z cyklu ''Cywilizacje''. Fot. Iwona Wojtycza.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.077s.