Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Narzędzia do edycji  >  GIMP - alternatywa dla Photoshopa


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 jest w chwili obecnej jedynym modelem aparatu łączącym w sobie mechanizmy mechanicznej stabilizacji matrycy, ochrony przed kurzem, Live View oraz obrotowego wyświetlacza LCD?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

GIMP - alternatywa dla Photoshopa
Autor: Sławomir Skibiński
GIMP jest darmowym programem do obróbki fotografii cyfrowych, uważanym za konkurenta Photoshopa. Photoshop to bez wątpienia najpopularniejsza aplikacja do profesjonalnej prac graficznych i świetnie nadaje się do obróbki fotografii, jednak warto zainteresować się darmowym konkurentem – szczególnie w przypadku ograniczonych możliwości budżetowych.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

GIMP jest kompletną i bardzo użyteczną aplikacją, która z powodzeniem może służyć także do zastosowań profesjonalnych. Umożliwia między innymi pracę z warstwami, korekcję kolorów, obróbkę za pomocą krzywych tonalnych a przy zastosowaniu dodatkowych pluginów także pracę z RAW-ami. Ogromna ilość filtrów i wtyczek instalowanych z aplikacją, powoduje, że jest bardzo funkcjonalny. Możliwości wzrastają po instalacji dodatkowych filtrów i różnorodnych wtyczek dostępnych w Internecie.

Interfejs użytkownika – nieco nietypowy
Zapoznanie z GIMP-em rozpoczniemy od interfejsu użytkownika, który jest zupełnie inny niż konkurenta i często postrzegany jako mniej intuicyjny. Jest to według wielu opinii częsta przyczyna, dla której na tym etapie kontakt GIMP-em się kończy.

Interfejs programu GIMP

Po uruchomieniu GIMP wygląda podobnie jak na ilustracji powyżej. Do dyspozycji mamy główne okno wraz z podstawowym menu programu oraz przybornik. Dość charakterystycznym dla GIMP-a jest właśnie Przybornik. Dzięki niemu uzyskujemy łatwy dostęp do różnorodnych narzędzi, takich jak narzędzia zaznaczania, rysownicze i przekształcania. W dolnej części przybornika mamy do dyspozycji parametry wybranego narzędzia. Kolejne okno, Warstwy, Kanały, Ścieżki, Cofnięcie... zawiera między innymi narzędzia modyfikacji warstw, kanałów itp, a także co jest warte podkreślenia edytor pędzli do tworzenia nowych i modyfikacji już istniejących . Menu programu widoczne w głównym oknie pomimo, że wyglada na pierwszy rzut oka dość niepozornie jest bardzo rozbudowane. Opis wszystkich opcji, które tam można znaleźć, starczyłby na całkiem pokaźną książkę.
 
Taka organizacja interfejsu użytkownika, z podziałem na osobne okna spowodowana jest tym, iż początkowo GIMP działał tylko w systemie Linux, gdzie palety narzędziowe i okno dokumentu nie są łączone w ramach jednego okna. Obecnie istnieją wersje dla Linuxa, Windows i MacOS.
 
Twórcy programu zdawali sobie sprawę, iż odmienność interfejsu może odstraszać część użytkowników przyzwyczajonych do schematu systemów Windows. W ciągu ostatnich lat prowadzone były intensywne prace nad interfejsem GIMP-a, których efekt możemy zobaczyć w opublikowanej niedawno wersji 2.8. Wprowadzono w niej mianowicie alternatywny tryb pracy interfejsu typowy dla Windows, w którym wszystkie okna i palety połączone są w ramach jednego okna nadrzędnego. Zatem wymówka, że GIMP "jest jakiś inny" straciła już na aktualności.

Zaczynamy od RAW-a
Pracę ze zdjęciem możemy rozpocząć bezpośrednio od formatu RAW. Do tego celu służy dodatkowa wtyczka UFRaw. Ciekawą cechą UFRaw jest możliwość samodzielnej pracy. Dzięki temu możemy wywołać zdjęcie z RAW-a korzystając z UFRaw, a później obrabiać w dowolnym programie.
 
Możliwości wtyczki są duże. Mamy do dyspozycji podstawową korekcję ekspozycji w dużym zakresie, od -6 EV do +6 EV, co pozwala skorygować nawet mocno niedoświetlone zdjęcie. Mamy także do dyspozycji zmianę balansu bieli, odszumianie. W UFRaw można wykonać również korektę wad obiektywu oraz modyfikację koloru, np. za pomocą krzywych tonalnych..

Wtyczka UFRaw z mocno niedoświetlonym zdjęciem

Dzięki wspomnianemu dużemu zakresowi korekcji EV, skorygowanie naświetlenia fotki nie sprawia większych problemów. Poniżej zdjęcie przed i po poprawieniu naświetlenia.UFRaw uruchamiany jest automatycznie, po wydaniu polecenia otwarcia zdjęcia w formacie RAW za pomocą GIMP-a. Po zakończeniu obróbki w UFRaw i naciśnięciu OK zdjęcie zostaje wczytane do GIMP–a i tam możemy je dalej obrabiać.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.958s.