Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Techniki fotograficzne  >  Gwieździste zdjęcia


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Gwieździste zdjęcia
Autor: Jarosław Zachwieja
Efekt gwiazdki (ang. Cross) jest już starym i niegdyś bardzo popularnym trikiem fotograficznym. W epoce szybkiego rozwoju fotografii cyfrowej można go uzyskać na wiele sposobów – każdy z nich przynosi nieco odmienne efekty, więc warto poznać je wszystkie.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Każdy z nas zapewne wielokrotnie widział wykonane wieczorem lub w nocy zdjęcia, na których punktowe źródła światła widoczne są w postaci jasnych plam w kształcie gwiazd. Być może kiedyś i nam udało się uzyskać podobny efekt, ale nie wiedzieliśmy jak się to stało, ani też nie udało nam się wykonać po raz drugi podobnego zdjęcia.
 
Na szczęście efekt gwiazdki – jak wszystkie inne efekty fotograficzne – nie powstaje przypadkiem. Wiedząc, w jaki sposób punkty świetlne zamieniają się w ostro zakończone smugi, będziemy w stanie uzyskać go za każdym razem, kiedy tylko zechcemy. A także uchronić się przed nim, kiedy nie będzie nam potrzebny.

Zabawy z przysłoną
Najprościej efekt gwiazdki można uzyskać przymykając przysłonę obiektywu aparatu tak bardzo, jak to tylko możliwe. Oczywiście w takiej sytuacji możemy raczej zapomnieć o robieniu zdjęć bez solidnego podparcia – statyw i samowyzwalacz lub wężyk spustowy stają się wówczas nieodzowne.

Zdjęcie nocne, przysłona przymknięta do f/22.

Analogicznie postępujemy w drugą stronę: jeżeli nie chcemy, aby na zdjęciu pojawił się efekt gwiazdki, powiększmy otwór względny obiektywu do wartości f/10 lub większej.

Zdjęcie nocne, przysłona otwarta do wartości f/5.6.

Sam kształt tworzących się na zdjęciu gwieździstych odblasków zależy od kształtu i liczby listków przysłony. Będzie on zatem charakterystyczny dla konkretnych aparatów kompaktowych oraz obiektywów lustrzanek. Jeżeli będziemy chcieli uzyskać blask i innym wyglądzie promieni, będziemy musieli uciec się do innych rozwiązań.

Filtry optyczne
Gwiazdkowe filtry szklane, to jedne z najpopularniejszych optycznych filtrów efektowych, o których pisaliśmy już w artykule pt. "Aparat w okularach, czyli ABC filtrów optycznych". Efekt powstawania na zdjęciach promienistych smug światła uzyskuje się w nich za pomocą niewielkich nacięć wykonanych na powierzchni filtra. Jak łatwo się domyślić, uzyskany efekt będzie się mocno różnił w zależności od filtra.
 
Filtry typu Cross i Star są tanie i łatwe do nabycia w komisach i na aukcjach internetowych. Mają też oczywiście swoje wady: ponieważ raczej nie są one szczytem technologii optycznej, ich używanie może wiązać się z powstawaniem na wykonywanych zdjęciach "dodatków" w postaci flar i spadku kontrastu.

Przykład użycia filtra optycznego do tworzenia jednej z wersji efektu gwiazdki. Oprócz tęczowych promieni widoczny silny lokalny spadek kontrastu i flara.

Innym problemem związanym z użyciem filtrów Cross i Star jest ich duża wrażliwość na światło – fotografując z nimi możemy mieć pewność, że praktycznie każde źródło światła zostanie odpowiednio "wzbogacone". W niektórych przypadkach wystarczy zaledwie kilka ulicznych latarni, aby zdjęcie zostało w całości pokryte nakładającymi się na siebie prążkami.

Nocne zdjęcie z nałożonym filtrem typu Star. Barwna ''sieczka'' powstała z nałożenia się na siebie opisywanego efektu z kilku zaledwie źródeł światła.

Jeżeli chcemy mieć wpływ, które jasne punkty na fotografii mają być bazą dla naszych gwiazdek, musimy spróbować posłużyć się metodami cyfrowymi.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.455s.