Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Porady praktyczne  >  Co to są banki zdjęć i jak zarobić na sprzedaży fotografii cz. 2


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 potrafi sterować bezprzewodowo aż dziewięcioma lampami błyskowymi jednocześnie?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Co to są banki zdjęć i jak zarobić na sprzedaży fotografii cz. 2
Autor: Maciej Janik
Przeglądając zdjęcia z minionych wakacji pewnie każdy z nas znajdzie przynajmniej kilka świetnych fotografii. Egzotyczne podróże potrafią odbić się na zawartości naszego portfela, jednak możemy odzyskać część pieniędzy sprzedając najlepsze z naszych obrazów w bankach zdjęć. Dziś chciałbym pokazać co zrobić, aby zacząć zarabiać.


Od czasu napisania pierwszej części artykułu postanowiłem robić zdjęcia "na sprzedaż". Zauważyłem, że zmieniło to nieco moje spojrzenie na fotografię, dopiero gdy oczyma wyobraźni widziałem w wizjerze tytuł artykułu na nieostrym tle – naciskałem spust migawki. Kiedy już udało mi się zrobić 5 fotografii, z których byłem zadowolony – postanowiłem założyć konto w popularnym banku zdjęć – Depositphotos. Musiałem wypełnić standardowy formularz, co nikomu nie powinno sprawić trudności. Aby go odnaleźć klikamy odpowiedni link u dołu stronyLogin to nazwa użytkownika, która wyświetlana będzie przy naszych zdjęciach.
Po założeniu konta naszym oczom ukazuje się strona zalogowanego użytkownika, dziś nie kupujemy żadnych kredytów ani abonamentów – jesteśmy nastawieni na sprzedaż naszych fotografii. U dołu strony znajdujemy odpowiedni link.


Po czym natrafiamy na pierwsze wyzwanie – egzamin. Musimy udowodnić, że mamy dobre fotografie, które spełniają wymogi obowiązujące w serwisie i załączyć również skan/zdjęcie dowodu tożsamości.Warunki akceptacji zdjęć
Zdjęcia, które wybierzemy powinny być idealnie ostre. Odrzucone zostaną ujęcia, na których ostrość ustawiona jest na niewłaściwym obiekcie, bądź kompletnie nieostre. Jeśli fotografujemy w słabym świetle, to aby uniknąć nieostrości, powinniśmy korzystać ze statywu, ponieważ zmiana wartości ISO na wyższą może spowodować, że na naszym zdjęciu pojawi się niepotrzebny szum, co jest on oczywiście niedopuszczalne. Jeśli jednak zdjęcie nie jest mocno zaszumione, możemy spróbować dokonać jego korekty w programach graficznych, jeśli efekt będzie zadowalający – zdjęcie zostanie zaakceptowane.

Ważnym zagadnieniem jest oświetlenie. Przy fotografii plenerowej naszym zadaniem jest jak najlepsze wykorzystanie światła zastanego – warunki zmieniają się z minuty na minutę i musimy szybko na nie reagować. Inaczej wygląda sprawa oświetlenia, kiedy zdjęcia robimy w pomieszczeniach. Chcąc zajmować się fotografią na sprzedaż powinniśmy zorganizować sobie jakieś studio – nawet prymitywne i prowizoryczne będzie lepsze niż używanie lampy błyskowej, szczególnie tej wbudowanej w aparat. Oświetlenie zdjęć przeznaczonych do sprzedaży w banku zdjęć powinno być miękkie i równomierne, powinniśmy stosować dyfuzory oraz inne akcesoria zmiękczające i rozpraszające światło. Tylko to da nam gwarancję, że fotografia będzie oświetlona odpowiednio do wymogów banku zdjęć. Oczywiście nasze zdjęcia mogą być niedoświetlone z powodu ustawienia złej ekspozycji w aparacie, wtedy oczywiście należy ją skompensować, trzeba jednak to zauważyć w odpowiednim momencie.

Jeśli chcemy, możemy wyciąć fotografowany obiekt z tła, takie zdjęcia dobrze się sprzedają. Musimy jednak zrobić to dobrze, niezbędne będzie zatem dobre oświetlenie fotografowanego tematu i umiejętności pracy w programach graficznych, gdyż krawędzie nie mogą być zbyt poszarpane ani też zbyt gładkie czy rozmyte.

Do banku można również zgłaszać zdjęcia zarejestrowane na filmie i przekształcone do postaci cyfrowej za pomocą skanera. Kupując skaner dokładnie przyjrzyj się jego parametrom: rozdzielczość optyczna powinna wynosić co najmniej 2700 dpi, a dynamika obrazu 3,6. Urządzenia powinno mieć opcję skanowania wieloprzebiegowego, podobnie jak i funkcję automatycznego usuwania zanieczyszczeń (oszczędzi ci to pracy w Photoshopie). Takie skanery są jednak dość drogie, a zdjęcia ze słabego urządzenia będą albo zbyt nieostre, albo zaszumione.Powinno się skanować obrazy o wymiarach co najmniej 20 x 30 cm i większe (raczej czarno-białe).

Nie należy wysyłać kilku wersji jednego ujęcia, nieznacznie różniących się od siebie perspektywą bądź kolorystyką. Dopuszczalne jest wysyłanie wersji kolorowej i czarno-białej jednego zdjęcia. W serwisie nie można sprzedawać zdjęć pornograficznych, rasistowskich lub mogących obrażać grupy etniczne bądź religijne. Akceptowane są jednak obrazy przedstawiające częściowo lub całkowicie nagie osoby, nie mogą one jednak naruszać zasad dobrego smaku. Takie obrazy są domyślnie wykluczone z wyników wyszukiwania i aby je oglądać trzeba wyłączyć odpowiedni filtr w ustawieniach.

Banki zdjęć akceptują pliki wyłącznie w formacie .JPG i w dużej rozdzielczości, w wypadku Depositphotos jest to 2400 x 1600 pikseli lub więcej. Większe obrazy sprzedają się jednak dużo lepiej, więc starajmy się nie przycinać zbytnio naszych fotografii w programie graficznym.

Tematyka zdjęć
Depositphotos poszukuje przede wszystkim zdjęć o następującej tematyce:
 • Styl korporacyjny – spotkania firmowe, prezentacje, garnitury i sekretarki
 • Grupy ludzi – dzieci, przyjaciele czy też portrety rodzinne, dostępnych jest wiele opcji
 • Sport
 • Święta – zabierz ze sobą aparat na Sylwestra albo urodziny przyjaciela
 • Moda
 • Faktury – nie jest łatwo dostrzec w pozornie zwykłym przedmiocie interesujący temat na zdjęcie, a może jednak...
 • Rzadkie i oryginalne przedmioty
 • Jedzenie i napoje – czyli opanuj głód i ustawiaj ekspozycję! Dobrze widziane są zdjęcia produktów w rzeczywistym otoczeniu, z ludźmi
 • Kwiaty
 • Zwierzęta – temat zawsze wdzięczny
 • Komputery i sprzęt – czasem nawet nie trzeba opuszczać miejsca pracy
 • Natura – fotografia przyrodnicza to pasja wielu ludzi, a czy Ty nie masz pochowanych na dysku pięknych pejzaży?
 • Zachody słońca i chmury – limit na takie zdjęcia się wyczerpuje, należy się spieszyć!

Należy też wiedzieć, że jeśli decydujemy się fotografować ludzi, to musimy bezwzględnie pamiętać o o podpisaniu przez naszego modela zgody na wykorzystanie wizerunku lub w wypadku fotografowania w celach komercyjnych cudzej własności zgody właściciela, bez nich nasze zdjęcie nie zostanie przyjęte.

Kiedy wybraliśmy już zdjęcia i wysłaliśmy je przez formularz o nazwie "Egzamin" pozostaje nam czekać.


Po kilkunastu godzinach dostałem e-maila, z którego dowiedziałem się, że zdałem egzamin. Gdy wszedłem na stronę moim oczom ukazał się taki oto widok:


Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to prośba o wizytę w Centrum Podatkowym i wypełnienie formularza. Nie byłem pewien, który formularz wybrać więc postanowiłem się upewnić korzystając z opcji live chat.


Tam bardzo szybko dowiedziałem się, że powinienem użyć formularza W-8BEN. Wypełnienie go nie jest trudne, jeśli wcześniej już wpisywaliśmy swoje dane adresowe, praktycznie niczego nie musimy już w nim uzupełniać. Po wypełnieniu znów musimy czekać na akceptację.

W międzyczasie, skoro nasze zdjęcie zostało już przyjęte musimy wysilić nieco naszą wyobraźnię, gdyż przed nami stoi trudne zadanie – wymyślić słowa kluczowe. Musi być ich jak najwięcej, ale powinny też bardzo precyzyjnie opisywać zdjęcie, nawet na zasadzie luźnych skojarzeń. Oczywiście najlepiej w języku angielskim.


Wysyłamy zdjęcia do akceptacji i znów... czekamy. Dla nas może być to nieco irytujące, ale pamiętajmy, że dzięki takiemu systemowi kontroli jakości obrazy w bankach zdjęć są na tyle dobre, że serwisy takie cieszą się sporym zainteresowaniem potencjalnych nabywców.

Często zadawane pytania: pl.depositphotos.com
Rozszerzenie informacji nt. licencji: pl.depositphotos.com


Zobacz także:
Co to są banki zdjęć i jak zarobić na sprzedaży fotografii cz. 1


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.421s.