Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Zaginione niebo – ogólnopolski konkurs fotograficzny


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Znany film Tima Burtona, Gnijąca panna młoda (Corpse bride), nakręcony został cyfrową lustrzanką?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Zaginione niebo – ogólnopolski konkurs fotograficzny
Dodał: Sebastian Kuniszewski 30.07.2009
Centrum Kultury AGORA oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają zarówno profesjonalistów jak i fotoamatorów, do udziału w konkursie fotograficznym, którego tematem jest niebo. Prace można zgłaszać do 1 września 2009.


Próba uwiecznienia piękna całego nieba i obiektów niebieskich to prawdziwe wyzwanie dla osób, które zajmują się fotografią zarówno amatorsko jak i profesjonalnie. Niemniej jednak organizatorzy: Centrum Kultury AGORA oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego zachęcają do spróbowania swoich sił przy realizacji tego trudnego tematu.
 
Konkurs ma formułę otwartą, przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży – amatorów i profesjonalistów. Tematem prac jest nocne niebo z perspektywy obserwatora znajdującego się w różnych otoczeniach (miasto, wieś, teren odludny) oraz obiekty astronomiczne dziennego i nocnego nieba. Fotografie należy przesyłać do 1 września 2009 na adres: Centrum Kultury AGORA, plac J.Piłsudskiego 2, 51-152 Wrocław. Ogłoszenie wyników konkursu, nagrodzenie laureatów, wernisaż wystawy pokonkursowej oraz wykład o tematyce astronomicznej, odbędą się 22 września o godz. 18:00, w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego (I piętro) – w ramach XII DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI.

"Dokładnie 400 lat temu Galileusz skierował w niebo zbudowaną przez siebie lunetę. Był to przyrząd znany wcześniej, ale on jako pierwszy zastosował go do obserwacji astronomicznych. Aby upamiętnić to wydarzenie rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii.
 
W tym roku mija także 170 lat od momentu, w którym Louis Jacques Daguerre zaprezentował członkom Francuskiej Akademii Nauk nowy wynalazek, pozwalający zarejestrować obraz na miedzianej, pokrytej srebrem płycie. Tak narodziła się fotografia, której zastosowanie w astronomii było przełomem porównywalnym z wykorzystaniem lunety.
 
Widok rozgwieżdżonego nieba od zawsze fascynuje ludzi, pobudza ich wyobraźnię, jest estetycznym przeżyciem inspirującym artystów. Astronomowie i amatorzy astronomii widzą to samo niebo, które współcześnie staje się coraz jaśniejsze i uboższe w gwiazdy. Jaśniejące niebo jest wynikiem ogromnej ilości światła jaką wysyłamy w Kosmos. Źle zaprojektowane i nieprawidłowo ustawione lampy, podświetlane tablice reklamowe, które zamiast służyć nam i ułatwiać codzienne życie często oślepiają i próbują rozświetlić bezmiar Wszechświata. W efekcie - zamiast jasnych ulic i ciemnego, rozgwieżdżonego nieba - mamy źle oświetlone ulice i rozświetlone niebo.
 
Gwiazdy giną w światłach miast. Na tym "zaginionym niebie" coraz trudniej znaleźć miejsce, w którym można zobaczyć gwiazdy, planety i Drogę Mleczną. Próba uchwycenia piękna nieba i obiektów astronomicznych to prawdziwe wyzwanie dla osób, które zajmują się fotografią zarówno amatorsko jak i profesjonalnie. Niemniej zachęcamy do spróbowania swoich sił przy realizacji tego ambitnego zadania."

Regulamin konkursu oraz więcej informacji: ckagora.pl oraz 0713251483 w. 28, dz.programowy@ckagora.pl

Zobacz także:
Konkurs "Rower jest wielce OK." rozstrzygnięty!
Konkurs Wykluczone! 2009 ogłoszony
Konkursu "Ekologia w Obiektywie 2009" rozstrzygnięty!
Wyniki konkursu Grand Press Photo 2009 – publikujemy wszystkie nagrodzone prace

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.409s.