Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Zaginione niebo – ogólnopolski konkurs fotograficzny


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Popularnych ogniw litowo-jonowych nie wolno przechowywać rozładowanych?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Zaginione niebo – ogólnopolski konkurs fotograficzny
Dodał: Sebastian Kuniszewski 30.07.2009
Centrum Kultury AGORA oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają zarówno profesjonalistów jak i fotoamatorów, do udziału w konkursie fotograficznym, którego tematem jest niebo. Prace można zgłaszać do 1 września 2009.


Próba uwiecznienia piękna całego nieba i obiektów niebieskich to prawdziwe wyzwanie dla osób, które zajmują się fotografią zarówno amatorsko jak i profesjonalnie. Niemniej jednak organizatorzy: Centrum Kultury AGORA oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego zachęcają do spróbowania swoich sił przy realizacji tego trudnego tematu.
 
Konkurs ma formułę otwartą, przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży – amatorów i profesjonalistów. Tematem prac jest nocne niebo z perspektywy obserwatora znajdującego się w różnych otoczeniach (miasto, wieś, teren odludny) oraz obiekty astronomiczne dziennego i nocnego nieba. Fotografie należy przesyłać do 1 września 2009 na adres: Centrum Kultury AGORA, plac J.Piłsudskiego 2, 51-152 Wrocław. Ogłoszenie wyników konkursu, nagrodzenie laureatów, wernisaż wystawy pokonkursowej oraz wykład o tematyce astronomicznej, odbędą się 22 września o godz. 18:00, w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego (I piętro) – w ramach XII DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI.

"Dokładnie 400 lat temu Galileusz skierował w niebo zbudowaną przez siebie lunetę. Był to przyrząd znany wcześniej, ale on jako pierwszy zastosował go do obserwacji astronomicznych. Aby upamiętnić to wydarzenie rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii.
 
W tym roku mija także 170 lat od momentu, w którym Louis Jacques Daguerre zaprezentował członkom Francuskiej Akademii Nauk nowy wynalazek, pozwalający zarejestrować obraz na miedzianej, pokrytej srebrem płycie. Tak narodziła się fotografia, której zastosowanie w astronomii było przełomem porównywalnym z wykorzystaniem lunety.
 
Widok rozgwieżdżonego nieba od zawsze fascynuje ludzi, pobudza ich wyobraźnię, jest estetycznym przeżyciem inspirującym artystów. Astronomowie i amatorzy astronomii widzą to samo niebo, które współcześnie staje się coraz jaśniejsze i uboższe w gwiazdy. Jaśniejące niebo jest wynikiem ogromnej ilości światła jaką wysyłamy w Kosmos. Źle zaprojektowane i nieprawidłowo ustawione lampy, podświetlane tablice reklamowe, które zamiast służyć nam i ułatwiać codzienne życie często oślepiają i próbują rozświetlić bezmiar Wszechświata. W efekcie - zamiast jasnych ulic i ciemnego, rozgwieżdżonego nieba - mamy źle oświetlone ulice i rozświetlone niebo.
 
Gwiazdy giną w światłach miast. Na tym "zaginionym niebie" coraz trudniej znaleźć miejsce, w którym można zobaczyć gwiazdy, planety i Drogę Mleczną. Próba uchwycenia piękna nieba i obiektów astronomicznych to prawdziwe wyzwanie dla osób, które zajmują się fotografią zarówno amatorsko jak i profesjonalnie. Niemniej zachęcamy do spróbowania swoich sił przy realizacji tego ambitnego zadania."

Regulamin konkursu oraz więcej informacji: ckagora.pl oraz 0713251483 w. 28, dz.programowy@ckagora.pl

Zobacz także:
Konkurs "Rower jest wielce OK." rozstrzygnięty!
Konkurs Wykluczone! 2009 ogłoszony
Konkursu "Ekologia w Obiektywie 2009" rozstrzygnięty!
Wyniki konkursu Grand Press Photo 2009 – publikujemy wszystkie nagrodzone prace

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.251s.