Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Publikacje  >  Zaćmienia Słońca i Księżyca – bezpłatny poradnik fotografa i obserwatora


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Znany film Tima Burtona, Gnijąca panna młoda (Corpse bride), nakręcony został cyfrową lustrzanką?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Zaćmienia Słońca i Księżyca – bezpłatny poradnik fotografa i obserwatora
Dodał: Przemysław Imieliński 20.06.2007
Choć najbliższe częściowe zaćmienie Słońca będzie można obserwować z terenu Polski dopiero 1 sierpnia 2008 roku, dzięki poradnikowi Marcina Sienki można już rozpocząć przygotowania do jego obserwacji i dokumentacji. 20-stronicowy PDF zawiera wiele praktycznych wskazówek, opartych na wieloletnim doświadczeniu autora w dokumentowaniu tego typu niecodziennych zjawisk astronomicznych.


Marcin Sienko obserwuje i fotografuje zaćmienia Słońca i Księżyca od ponad 16 lat. W celu realizacji swojej pasji powołał do życia grupę ''Łowców zaćmień'', która od wielu lat organizuje ekspedycje naukowe mające na celu dokumentowanie całkowitych lub częściowych zaćmień na całym świecie. Do tej pory fotografował dziewięć zaćmień Słońca, przywożąc z każdego z nich ciekawe fotografie, które prezentowane były zarówno w prasie, jak i na różnego rodzaju wystawach. Swoją pasją pragnie zarazić wszystkimi miłośników astronomii, często organizuje więc prelekcje i wykłady, na których dzieli się swoją wiedzą. Tym razem swoje doświadczenia postanowił zebrać w postaci poradnika i udostępnić wszystkim zainteresowanym.
 
Bezpłatny biuletyn informacyjny – poradnik obserwatora "Zaćmienia Słońca i Księżyca" został opracowany z myślą o osobach pragnących bliżej zapoznać się z tymi zjawiskami astronomicznymi. Dowiemy się z niego, jak powstają zaćmienia, jakie występują ich typy oraz zapoznamy się z technikami ich fotograficznej dokumentacji. Zrozumienie zawartych w dokumencie informacji ułatwi nam bogaty materiał ilustracyjny, zaś do przeprowadzenia własnych obserwacji zachęcą praktyczne wskazówki na temat wyboru sprzętu czy tabele teoretycznych czasów ekspozycji zależnych od poszczególnych faz zjawiska i czułości stosowanego materiału fotograficznego lub wybranej wartości ISO w aparatach cyfrowych.

Bogaty i unikatowy materiał ilustracyjny zawarty w poradniku ułatwia zrozumienie prezentowanych wiadomości.

Przygotowany przez autora poradnik ma olbrzymią wartość edukacyjną i jest unikatową pozycją wśród polskojęzycznych wydawnictw na ten temat. Warto pobrać go z Sieci już teraz, bo choć termin zaćmienia wydaje się jeszcze bardzo odległy, to do dokumentacji zjawiska należy się dobrze przygotować. W przeciwnym razie – trwające zaledwie kilka minut zaćmienie – zakończy się, zanim rozłożymy nas sprzęt i dobierzemy odpowiednie parametry ekspozycji. Dlatego wskazówki i tabele przygotowane przez Marcina będą w tym zakresie nieocenioną pomocą.

Marcin Sienko, rocznik '74. Organizator i szef wypraw na zaćmienia, autor licznych publikacji, prelekcji i wystaw na temat zaćmień. Od urodzenia do chwili obecnej mieszka oraz pracuje w Krakowie. w 2002 roku ukończył zarządzanie na UJ, redaktor naczelny portalu Astrohobby.PL, redaktor naczelny radia astroFM.pl. Hobby: fotografia, astronomia, zjawiska optyczne w atmosferze, poezja (pisze od 1998 roku), informatyka, psychologia, turystyka górska, podróże, modelarstwo. Jego przygoda z astronomią rozpoczęła się kilkanaście lat temu prawie równocześnie z fotografią, największą jego pasją są zaćmienia Słońca i Księżyca – fotografował już dziewięć zaćmień Słońca: Gujana Francuska 2006, Turcja 2006, Hiszpania 2005, Islandia 2003, Afryka-RPA 2002, Madagaskar 2001, Węgry 1999, Polska 1996, Syberia 2007, tranzyt Merkurego w 2003 i tranzyt Wenus przed tarczą Słońca w 2004 roku oraz komety Machholz. Jako jeden z pierwszych miłośników astronomii i astrofotografii w Polsce rozpoczął dokumentację zjawisk astronomicznych oraz obiektów nieba.

Poradnik obserwatora zaćmień Słońca i Księżyca: www.eclipse.astrohobby.pl (ok. 6 MB)

Zobacz także:
Zaplecze 3/2007 już w Sieci!
Ukazał się drugi numer Adobe Magazine
Adobe Magazine – pierwszy numer już w Sieci!
Latitudes Magazine 24/2007 – fotograficzne podróże po świecie
5 klatek 4/2007 już w Sieci!
The Digital Journalist – 60 lat agencji Magnum
Tamron Podcasts – bezpłatne filmy instruktażowe
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.621s.