Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wielki finał Brave 2015


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wielki finał Brave 2015
Dodał: Błażej Organisty 17.07.2015
Dziś wielki finał 11. edycji Brave Festival. Sona Jobarteh po raz pierwszy w duecie ze słynnym griotem i swoim ojcem – Sanjally Jobartehem, a następnie występ mistrza balafonu i strażnika 700-letniej tradycji. Balla Kouyaté przeniesie publiczność prosto do Mali.


Występ Sony Jobarteh zainaugurował tegoroczny Brave Festival. Jej czysty, głęboki głos i melodyjne utwory oczarowały publiczność. Koncert Sony Jobarteh ostatniego dnia festiwalu będzie wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy w życiu wystąpi ze swoim ojcem

Sona Jobarteh, fot. Mateusz Bral


Sanjally Jobarteh jest jednym z najsłynniejszych griotów Gambii. Zaprezentują wspólnie repertuar bardzo starych, nieraz prawie zapomnianych utworów wykonywanych na korze, jednym z trzech najważniejszych instrumentów griotów mówi Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival. – Sona Jobarteh jest pierwszą kobietą w swoim rodzie, która profesjonalnie gra na korze. Jednak swobodnie porusza się między różnymi tradycjami, a jej twórczość stanowi swego rodzaju pomost między muzyką Afryki i Europy.

Sona Jobarteh, fot. Mateusz Bral


Z kolei Balla Kouyaté jest dziś uważany za największego na świecie wirtuoza balafonu. To instrument perkusyjny podobny do ksylofonu, ale jego dźwięk jest bardziej organiczny i surowy. Balla Kouyaté imię otrzymał po najstarszym przodku i pierwszym historycznym griocie. Balla Fasseké Kouyaté był griotem na dworze Soundiaty Keity, założyciela imperium Mali w XIII w.

Balla Kouyate


Według legendy, on jako pierwszy grał na balafonie. Balla Kouyaté uosabia siedem wieków tradycji, ale do swojej twórczości wprowadza także współczesne motywy. Taka otwartość jest charakterystyczna dla griotów. Ich kunszt muzyczny jest na najwyższym poziomie i chętnie szukają inspiracji także w innych tradycjachdodaje Adrian Podgórny.

Od 2012 roku tradycje związane z balafonem znajdują się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Muzyka Balla Kouyaté została nagrana i zarchiwizowana w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, największej bibliotece świata.

Finał Brave Festival 2015


Sona Jobarteh i Sanjally Jobarteh
Teatr Polski, ul. G. Zapolskiej 3
17 lipca 2015 r. – godz. 18:00

Balla Kouyaté
Teatr Polski, ul. G. Zapolskiej 3
17 lipca 2015 r. – godz. 21:00

Więcej informacji: www.2015.bravefestival.pl

Zobacz także:
Co dziś na Brave Festival?
Rozpoczął się Brave Festival 2015!
Brave Festival Top 5
Brave Festival: Radość z muzyki prosto z Zanzibaru
Gambijskie rytuały na Brave Festival
Dziś pierwsza wystawa Rozgrzewki Brave Festival
Nowości Brave Festival
Griot twarzą tegorocznego Brave Festival

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.086s.