Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Wernisaż wystawy "Królowie Lubelscy" Pawła Totoro Adamca


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Wernisaż wystawy "Królowie Lubelscy" Pawła Totoro Adamca
Dodał: Przemysław Imieliński 25.01.2017
W najbliższy piątek (27 stycznia) o godzinie 16.00 w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu odbędzie się wernisaż fotografii powstałych podczas kostiumowych sesji zdjęciowych. Po wernisażu, w Szkole Życia ok. godziny 16.45 odbędzie się spotkanie autorskie z autorem.


Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne serdecznie zaprasza wszystkich na pierwsze w tym roku otwarcie wystawy fotografii. Rok wystawienniczy 2017 w Galerii Fotografii Ratusz ZTF rozpocznie Królami Lubelskimi Pawła Totoro Adamca z Lublina.
 
Projekt miał na celu aktywizację środowiska seniorów. Był także próbą odejścia od stereotypowego myślenia o wieku i o wynikających z niego ograniczeniach. Uczestniczki wzięły udział w kostiumowych sesjach zdjęciowych, wcielając się w rolę nierzeczywistych władczyń Lubelszczyzny. 8 cykli zdjęć ukazało ich dystans do życia i otwartość względem różnych form sztuki. Za scenografie posłużyły tereny przyrodniczo i krajobrazowo ważne dla miasta, takie jak wąwozy, dolina rzeki Bystrzycy, zbiorowiska typu ols, łęg, grąd, bór czy synantropy. Projekt jest powiązany stylistycznie i ideowo z poprzednim przedsięwzięciem autora, realizowanym na V i VI Land Art Festiwal na Podlasiu, zatytułowanym "Królowie nadbużańscy".

Topielica, fot. Paweł Totoro Adamiec


Warunkiem udziału w sesjach zdjęciowych do "Królów lubelskich" był wiek powyżej 60 roku życia, a także obecne zamieszkiwanie terenów Lubelszczyzny. Do projektu zgłosiło się kilkanaście osób, przeważnie kobiet. Jego teatralna specyfika wymagała ubrania nietypowych kostiumów i stworzenia nietradycyjnych makijaży, wykonanych przez Pawła Adamca. Ogromnym zaskoczeniem dla samego autora było całkowite oddanie się seniorów głównemu zamysłowi oraz pełne wczuwanie w klimat sesji. Problemu nie stanowiło wejście do wody, przejście przez gęste pokrzywy, wdrapywanie się na zbocza czy pozowanie w deszczu. W efekcie powstała teatralna, barwna i zróżnicowana stylistycznie seria pokazująca nierealną dynastię królowych Lublina. Każda z postaci zyskała własną historię i rzeczywistość.

Rebelia, fot. Paweł Totoro Adamiec


Fotografie, makijaże, kostiumy wykonał Paweł Totoro Adamiec – fotograf, charakteryzator, projektant, architekt krajobrazu, wykładowca Instytutu Architektury Krajobrazu KUL i Lubelskiej Szkoły Fotografii. W projekcie udział wzięły: Zofia Gorgol (Flora), Teresa Gajkoś-Chojnacka (Wróżbitka), Danuta Maciąg (Zielarka), Ryszarda Bejda (Szamanka), Grażyna Jung (Rebelia), Grażyna Węgorowska (Iskra), Krystyna Szydłowska (Topielica), Jadwiga Dudziak (Kapłanka).

Zielarka, fot. Paweł Totoro Adamiec


Paweł Totoro Adamiec (1982) – fotograf, charakteryzator, projektant, architekt krajobrazu. Wykładowca KUL i Lubelskiej Szkoły Fotografii. Swoje prace publikował w wielu światowych i polskich wydawnictwach i portalach (takich jak Wysokie Obcasy, Duży Format, National Geographic, Make-Up Artist Magazine, Szeroki Kadr). Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Żurawie 2011, Blog Vogue Italia 2012, Gardenia 2015 (+Garden Concept), Człowiek Roku 2016 – kategoria kultura. Autor okładki do pierwszej polskiej encyklopedii mody Fashion Book Poland. Członek Fundacji Kultury Audiowizualnej Beetle.pl oraz Agencji Multimedialnej Kaiju.pl.
 
Podstawy wiedzy przyrodniczej i artystycznej zdobył na architekturze krajobrazu KUL. Fotografiką kreatywną zaczął zajmować się w 2009 roku. Na potrzeby sesji zdjęciowych wykonuje kostiumy, makijaże, fryzury i scenografie, sięgając po nietypowe materiały i techniki pracy. Inspiracji szuka w przyrodzie, muzyce i baśniach oraz świecie mody. W swoich pracach ukazuje mocno zniekształconą, teatralną rzeczywistość. Szczególną uwagę zwraca na emocjonalny wymiar zdjęć oraz dowolność ich interpretacji.
 
Jest autorem projektów aktywizacyjnych, włączających w działania artystyczne różne grupy wiekowe i społeczne. Specjalizuje się w projektowaniu i kształtowaniu przestrzeni osiedlowych oraz publicznych terenów zieleni. Prowadzi badania dotyczące znaczenia i doboru roślinności w obszarach zabudowy wielorodzinnej oraz jej udziału w strukturach ekologicznych miasta.

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość i będzie czynna do 7 marca 2017.

Miejsce: Galeria Fotografii "Ratusz"
Adres: Zamość, Rynek Wielki 13
Wernisaż: 27 stycznia 2017 r., godzina 16.00
Wystawa czynna: 27.01 – 07.03.2017

Więcej informacji: www.ztf.pl

Zobacz także:
III edycja Konkursu Fotografii Teatralnej
Rozpoczęła się ósma edycja konkursu fotograficznego Przyroda Ojczysta!
Konkurs Sony dla dokumentalistów ze specjalną nagrodą: nową kamerą FS7 II
Nowa Leica M10 – kamień milowy systemu M
Ruszyła kolejna edycja konkursu Śląska Fotografia Prasowa
Wystawa "Wulkany błotne w Azerbejdżanie"
Wernisaż wystawy Tomasza Sobeckiego "Dynamika miasta"
DNP DS820 – drukarka termosublimacyjna A4 do panoram
Rotolight ANOVA PRO – lampa światła ciągłego z błyskiem HSS
Magia Nepalu na czarno-białych zdjęciach Wojtka Moskwy – spotkanie z autorem
30 lat systemu Canon EOS
100 lat istnienia firmy Nikon
Nowe aparaty kompaktowe Canon z serii PowerShot i IXUS
Canon PowerShot G9 X Mark II – smukły i stylowy
Wernisaż wystawy "Urok prowincji w fotografii Jerzego Piątka"

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.902s.