Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Tomasz Stańko w obiektywie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Tomasz Stańko w obiektywie
Dodał: Błażej Organisty 29.11.2016
W najbliższą sobotę, 3 grudnia, w Ney Gallery&Prints rozpocznie się wystawa fotografii "Dzikie lata '80". Bohaterem zdjęć jest Tomasz Stańko. Ekspozycję będzie można oglądać do 27 stycznia.


Ney Gallery&Prints zaprasza na wystawę fotografii "Dzikie lata '80" poświęconej światowej sławy muzykowi i kompozytorowi Tomaszowi Stańko, którego na fotografiach uwiecznili Krzysztof Gierałtowski, Ryszarda Horowitz, Andrzej Tyszko, Wojciech Kukla. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 3 grudnia 2016 roku o godzinie 19.00. Wystawa czynna będzie do 27 stycznia 2017 roku.

Tomasz Stańko o wystawie: "Wystawa poświęcona jest Dzikim latom '80. To był czas wolności, jazzu, chwil zapomnienia. Wojtek Kukla był kolegą Lakisa (Anthimos Apostolis). Razem kręciliśmy się w tych czasach po Krakowie, rozmawialiśmy o sztuce, wymienialiśmy poglądy, grywaliśmy i świetnie się razem czuliśmy. Wojtek bardzo trafnie zilustrował te czasy serią – bardzo osobistych i nastrojowych; był kronikarzem tego dzikiego okresu mojego życia. Zaprojektował również okładkę do płyty “Lady Go”, oraz wymyślił C.O.C.X. – nazwę do mojego projektu, która ma wielorakie znaczenie. Fotografie Krzysztofa Gierałtowskiego, Ryszarda Horowitza oraz mojego przyjaciela, Andrzeja Tyszko, dopełniają klimat tej wystawy".

Tomasz Stańko w obiektywie...


Krzysztof Gierałtowki: „Wspaniałego trębacza jazzowego Tomasza Stańko, 1942 r., sfotografowałem w połowie lat 80-tych z przeznaczeniem na plakat PAGART-u. Widocznie plakat się podobał bo prosił o następne zdjęcia. Gdybym tylko wytrzymał fizycznie to powinienem fotografować go zawieszony nad nim w powietrzu z perspektywy dźwięku płynącego z instrumentu”.

Ryszard Horowitz: "Tomek Stańko jest jednym z małej grupy europejskich muzyków jazzowych zaakceptowanych na rynku amerykańskim. Tu nie jest ważne skąd pochodzi, ale jak gra, a gra rewelacyjnie. Odniósł w świecie niebywały sukces świadczący o jego uniwersalnym talencie".

Wojciech Kukla: "Któregoś dnia zszedłem do piwnicy. Idąc piwnicznym korytarzem zastanawiałem się, gdzie znajdę potrzebne mi rzeczy. Otworzyłem drzwi i włączyłem światło. Moim oczom ukazał się przerażający widok. Kartony stały w wodzie. Niestety rozpadły się, a moje najgorsze przeczucia się urzeczywistniły. Cała zawartość kartonów: książki, puszki z filmami, rolki, taśmy filmowe, negatywy znalazły się w brunatnej cieczy. Rozpoczęła się mozolna praca ratowania tego co się dało. W trakcie tych czynności natknąłem się na szereg fotografii. Były to między innymi fotografie Tomka Stańko pochodzące z połowy lat osiemdziesiątych. Od momentu ich powstania nie oglądałem ich ani razu. Tomasz Stańko nie potrzebuje publicity, jednak te kilka fotografii pozwoli nam zobaczyć jego postać w innym, bardziej "ludzkim" wymiarze".

Andrzej Tyszko: "Tomasza poznałem i pierwszy raz fotografowałem w 1982 roku. Od tego czasu mieliśmy niezliczoną ilość indywidualnych sesji. Dla mnie każda była nowym wyzwaniem. Zawsze starałem się zrobić niepowtarzalne zdjęcie, inne od wcześniejszych. Tomasz jest “obiektem” bardzo interesującym i wdzięcznym a jego rozumienie świata i rzeczywistości niezwykle inspirujące. Jestem dumny i szczęśliwy, że Tomasz obdarzył mnie zaufaniem i przyjaźnią która miała i wciąż ma wpływ na moją pracę i życie".

Tomasz Stańko to według tygodnika The New Yorker "jeden z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata. Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje, stanowią o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na światowej scenie. Od lat nagrywa dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, której nakładem ukazały się m.in. takie albumy, jak “Balladyna”, “Soul of Things”, “Dark Eyes” (muzyka z tej płyty jest wykorzystana w amerykańskim serialu “Homeland”), czy “Wisława” - dedykowana noblistce Wisławie Szymborskiej, z którą Stańko też miał honor współpracować.

Wernisaż: 03.12.2016 o godzinie 19.00
Termin wystawy: do 27.01.2017
Miejsce: NEY GALLERY & PRINTS
Adres: ul. Spokojna 5, 01-044 Warszawa
Godziny otwarcia: wt. – pt.: 12.00 – 18.00; sb. – ndz.: 13.00 – 18.00
Więcej informacji: www.neygalleryprints.pl

Zobacz także:
Namaste Nepal
Festiwal TERRA, cz. 6
Czarny marsz i Prezydent
Konkurs ''Edycja czyni cuda'' rozstrzygnięty!
Piąta część Disconnect
Nie-Prywatność – wernisaż
Slajdy In Mundo
Sputnik Photos w Zamościu
Warsztaty fotograficzne
Festiwal TERRA, cz. 5
Wokół narodzin fotografii
Festiwal TERRA, cz. 4
Wernisaż Zwierciadeł

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.816s.