Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Sony wprowadza długo wyczekiwany obiektyw 400 mm F2,8 G Master


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Jedną z postaci greckiego Kościoła Prawosławnego jest Święty Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sony wprowadza długo wyczekiwany obiektyw 400 mm F2,8 G Master
Dodał: Przemysław Imieliński 20.07.2018
Nowy superteleobiektyw stałoogniskowy o dużym otworze przysłony to najlżejsza na świecie konstrukcja tego typu, wyróżniająca się znakomitymi parametrami AF, nowatorską konstrukcją optyczną i wyjątkową jakością obrazu


Nowy model Sony – pierwszy superteleobiektyw stałoogniskowy o dużym otworze przysłony z mocowaniem typu E – jest owocem intensywnych badań i testów. Zapewnia świetny obraz oraz wyjątkową szybkość i dokładność ustawiania ostrości, a wszystko to przy najmniejszej w tej klasie produktów wadze i znakomitym wyważeniu. Obiektyw będzie idealnym narzędziem dla fotografów zawodowo wykonujących zdjęcia sportowe i przyrodnicze – oraz doskonałym uzupełnieniem szybkich korpusów Sony z mocowaniem typu E, takich jak α9, α7R III i inne.

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS z lustrzanką Sony z mocowaniem typu E


Najlżejszy na świecie stałoogniskowy obiektyw 400 mm F2,8
Obiektyw FE 400 mm F2,8 GM OSS waży tylko 2897 g, dzięki czemu odznacza się niespotykaną dotąd w tej klasie produktów poręcznością i łatwością użycia przy zdjęciach z ręki. Do uzyskania tak małego ciężaru przyczyniła się nowatorska konstrukcja optyczna z trzema soczewkami fluorytowymi, zmniejszenie liczby soczewek z przodu tubusu oraz wykorzystanie licznych elementów z trwałego stopu magnezu.

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS


Obiektyw był ponadto wielokrotnie testowany w terenie i oceniany przez zawodowych fotografów z całego świata. W rezultacie powstała konstrukcja, której masa nie koncentruje się na przedzie, a moment bezwładności przy obrocie jest nawet o 50% mniejszy niż w modelu SAL500F40G. Dla fotografa oznacza to możliwość szybszego i dokładniejszego panoramowania zarówno przy zdjęciach z ręki, jak i monopodu.

Szybkość i dokładność automatyki ostrości
Nowe aparaty Sony umożliwiają coraz szybsze wykonywanie zdjęć i ustawianie ostrości. Aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał, obiektyw FE 400 mm F2,8 GM OSS jest wyposażony w dwa nowo opracowane, szybkie silniki liniowe XD (extreme dynamic). Służą one do przemieszczania grupy soczewek ustawiających ostrość i zapewniają nawet 5-krotnie większą efektywność śledzenia ruchomych obiektów. Opracowane specjalnie na potrzeby tych silników algorytmy ruchu zmniejszają czas reakcji, niestabilność działania oraz poziom hałasu, co przekłada się na wyjątkowo szybką, dokładną i cichą pracę systemu AF. Użytkownicy z łatwością uchwycą więc poruszających się sportowców lub dzikie zwierzęta.

Jakość obrazu i efekt "bokeh" na miarę produktu G Master
Nowy superteleobiektyw stałoogniskowy jest przedstawicielem flagowej serii obiektywów Sony G Master. Jak wszystkie należące do niej modele zapewnia wyjątkową jakość i szczegółowość odwzorowania obrazu, imponujący kontrast oraz wysoką rozdzielczość optyczną nawet w rogach kadru. Trzy soczewki fluorytowe w unikatowej konstrukcji optycznej kompensują aberrację chromatyczną i eliminują rozlewanie się barw. Pokrywająca obiektyw firmowa powłoka Sony Nano AR zapobiega natomiast powstawaniu niepożądanych refleksów, poświaty i „duszków”.
 
11-listkowa przysłona kołowa pozwala połączyć imponującą rozdzielczość z wyjątkowo naturalnym i pięknym efektem "bokeh", czyli miękkim rozmyciem tła. Aby efekt ten – i cały obraz z obiektywu – miały najlepszą możliwą jakość, każdy opuszczający fabrykę egzemplarz jest poddawany indywidualnym testom i regulacjom.
 
Obiektyw FE 400 mm F2,8 GM OSS współpracuje z telekonwerterami Sony z mocowaniem typu E. Pozwala to na zastosowanie współczynnika pozornego wydłużenia ogniskowej 1,4x lub 2,0x przy zachowaniu imponujących parametrów obrazu oraz szybkości i dokładności systemu AF.

Trwałość, niezawodność i kontrola
Fotografowie sportu i dzikiej przyrody muszą liczyć się z trudnymi warunkami pracy. W konstrukcji obiektywu FE 400 mm F2,8 GM OSS wykorzystano więc trwały stop magnezu, a osłonę przeciwsłoneczną wykonano z lekkiego włókna węglowego. Zapewniono również odporność na pył i wilgoć, a przednią soczewkę pokryto fluorem, zabezpieczając ją przed osadzaniem się brudu i powstawaniem odcisków palców.

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS z osłoną przeciwsłoneczną


Na tubusie obiektywu umieszczono szereg elementów sterujących, takich jak przełącznik trybu DMF do natychmiastowego włączania ręcznej regulacji ostrości i cztery przyciski blokady ostrości, pozwalające między innymi szybko użyć funkcji "Eye AF". Nie zabrakło też pierścienia regulacji ostrości, który dzięki systemowi Linear Response MF umożliwia szybkie i dokładne ręczne ustawianie ostrości. W wykonywaniu wyraźnych zdjęć akcji sportowych pomaga wbudowany optyczny stabilizator obrazu. Może on pracować nie tylko w dwóch trybach znanych z wcześniejszych produktów, lecz także w nowo dodanym trybie 3 z zaawansowanym algorytmem ułatwiającym komponowanie ujęć przy śledzeniu ruchomych obiektów. Nowy model jest pierwszym obiektywem Sony wyposażonym w pierścień funkcji. Pozwala on dostosować działanie poprzez wybór jednego z ustawień: "Pamięć" lub "Funkcja".

Obiektyw Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS umożliwia korzystanie z wsuwanych filtrów polaryzacyjnych i neutralnych szarych


Obiektyw FE 400 mm F2,8 GM OSS umożliwia użycie wsuwanych filtrów o średnicy 40,5 mm, takich jak filtr ND czy oferowany oddzielnie kołowy filtr polaryzacyjny VF-DCPL1. Zainstalowany w obiektywie filtr VF-DCPL1 można obrócić do żądanego położenia, zapewniającego oczekiwany efekt polaryzacji.

Aktualizacja oprogramowania systemowego korpusu α9
Współpracę korpusu α9 (ILCE-9) z nowym obiektywem FE 400 mm F2,8 GM OSS (SEL400F28GM) zapewni uaktualnienie oprogramowania systemowego do najnowszej wersji 3.00. Zoptymalizuje ono działanie optycznego stabilizatora obrazu i pozwoli wykonywać zdjęcia seryjne ze śledzeniem ostrości również przy wartościach przysłony większych od F11.
 
Aktualizacja wprowadzi też możliwość, o którą dopominali się zawodowi fotografowie sportu i fotoreporterzy: zapis numeru seryjnego aparatu w danych Exif. Do pozostałych ulepszeń należy szybsza praca automatyki ostrości w słabym oświetleniu, lepsze działanie trybu "Ciągły AF" przy śledzeniu obiektów w ruchu i mniejsze opóźnienie wyzwolenia migawki podczas zdjęć z lampą błyskową.

Dostępność
Obiektyw FE 400 mm F2,8 GM OSS będzie produkowany na zamówienie. Jego dostawy do Europy rozpoczną się we wrześniu 2018 r. Oferowany oddzielnie kołowy filtr polaryzacyjny (VF-DCPL1) pojawi się w Europie w grudniu 2018 r.

W kanale "Aparaty" w serwisie YouTube opublikowany został materiał wideo z prezentacją produktu oraz opinie Nicka Didlicka i Boba Martina, a w globalnej Galerii zdjęć Sony zamieszczono przykładowe zdjęcia.

Strona producenta: www.sony.pl

Zobacz także:
Nikon COOLPIX P1000 – aparat, który mógłby posłużyć jako teleskop
Rozpocznij naukę w Dwuletniej Szkole Fotografii i Realizacji Obrazu
Wakacyjna promocja Quadralite!
54 x 86 mm x miasto – warsztaty z fotografii natychmiastowej
Zobacz więcej z Nikonem na Volvo Gdynia Sailing Days 2018!
Sigma 70 mm F2,8 DG – pierwszy obiektyw macro z linii Art już w sprzedaży
Balonowe mistrzostwa polski
Startuje Sony World Photography Awards 2019
Wernisaż wystawy "Glastonbury" Jana Lecha
Sony RX100 VI – miniaturowy aparat z dużym i jasnym zoomem
Canon odświeża dwa popularne obiektywy 70–200 mm z serii L
Konkurs ''Wszystkie kolory wiosny'' rozstrzygnięty!
Otwarcie wystawy Tomasza Tomaszewskiego "Wszystko może być wszystkim"
REKON 2018: Budziszyński kocioł – rekonstrukcja tragicznej bitwy z 1945 roku
Promocja na obiektyw Irix 11 mm f/4.0
Odświeżona linia drukarek Canon z serii Pixma G

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.445s.