Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Sony A200 – następca pierwszej Alfy


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy aparat wykonujący zdjęcia barwne dzięki separacji światła na składowe RGB powstał już w 1904 roku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sony A200 – następca pierwszej Alfy
Dodał: Jarosław Zachwieja 07.01.2008
Na trwających właśnie w Las Vegas targach Consumer Electronic Show firma Sony zaprezentowała kolejną amatorską lustrzankę cyfrową w swojej ofercie. Jest to model A200, o którym plotki już od pewnego czasu krążyły w Internecie.


Sony A200 jest udoskonaloną wersją modelu A100, który został zaprezentowany w pierwszej połowie roku 2006 i był konstrukcją opartą na modelu Dynax 5D firmy Konica-Minolta. W lustrzance A200 rozwinięto i udoskonalono ten model i dopasowano wzorniczo do linii wyznaczonej przez bardziej zaawansowany cyfrowy korpus – Sony A700.


Pod względem technicznym Sony A200 jest bardzo podobna do swojej poprzedniczki. Przetwornik obrazu to nadal 10-megapikselowy CCD o rozmiarach 23,6 x 15,8 mm (APS-C), choć wsparty nowoczesnym procesorem obrazu Sony BIONZ, zastosowanym po raz pierwszy w modelu A700. W porównaniu z poprzednikiem ulepszony został natomiast system stabilizacji matrycy Super SteadyShot, który wg producenta pozwala na wydłużenie czasu naświetlania o 2,5-3,5 EV w stosunku do zalecanego (w modelu A100 wartość ta wynosiła od 2 do 3,5 EV w sprzyjających warunkach). Działa on, podobnie jak we wszystkich aparatach Sony Alfa, z każdym podłączonym do korpusu obiektywem.
 
W modelu Sony A200 udoskonalono również mechanizm autofokusa (a konkretnie silnik oraz mechanizm nim sterujący), dzięki czemu ma być on teraz szybszy i bardziej precyzyjny. Działa on w oparciu o dziewięciopolowy detektor ostrości z centralnym czujnikiem krzyżowym. Niezmieniony został natomiast, zastosowany po raz pierwszy w modelu A100, 40-polowy układ pomiaru światła.


W modelu A200 – podobnie jak w Sony A700 – zrezygnowano z drugiego pokrętła sterującego. Pozostawiono jedynie podstawowe, służące do wyboru trybu pracy. Nowością jest natomiast, znajdujący się z tyłu korpusu przycisk Fn, będący najprawdopodobniej programowalnym przyciskiem funkcyjnym. Niestety brak jest dokładniejszych informacji na ten temat.
 
Z kolei w górnej części aparatu pojawił się przycisk, służący do szybkiego zmieniania czułości matrycy, której zakres został w porównaniu z A100 poszerzony o 1 EV i wynosi teraz 100-3200 ISO. Jest to, jak na lustrzankę amatorską klasy "entry-level" (dla najmniej wymagających użytkowników), wynik dość imponujący. Użytkownik ma również możliwość włączenia redukcji szumów podczas fotografowania z dużą czułością ISO.


Niewielkiej modyfikacji uległ również wyświetlacz LCD aparatu: ma on teraz przekątną 2,7 cala, choć jego rozdzielczość nadal wynosi 230 tysięcy punktów. Aparat współpracuje z kartami pamięci typu CompactFlash oraz – dzięki specjalnemu adapterowi – z nośnikami Memory Stick Pro DUO. Fakt, że adapter ten należy nabyć osobno, a nie jest on dostarczany (jak w przypadku Sony A100) może świadczyć o tym, że firma Sony zrezygnowała z pomysłu promowania formatu kart MS jako nośnika danych dla cyfrowych lustrzanek. Aparat zasilany jest litowo-jonową baterią o pojemności umożliwiającej wykonanie do 750 zdjęć (wg normy Camera & Imaging Products Association). Stan naładowania akumulatora wyświetlany jest na ekranie aparatu w postaci procentowego wskaźnika.
 
Sony A200 trafi na półki sklepowe już w lutym, a jego cena sugerowana na terenie Stanów Zjednoczonych wyniesie około 700 dolarów za zestaw z obiektywem 18-70 mm oraz 900 dolarów z dodatkowym "szkłem" typu 75-300 mm. Wśród dostępnych opcjonalnych akcesoriów będzie też m.in. uchwyt pionowy (grip) o oznaczeniu VG-B30AM, przystosowany do pracy z dwoma akumulatorami. W Polsce cena za aparat z podstawowym obiektywem nie przekroczy 2500 złotych.
 
Pojawienie się cyfrowej lustrzanki na tych właśnie targach jest dość sporą niespodzianką, ponieważ już pod koniec miesiąca odbędzie się w Stanach Zjednoczonych impreza fotograficzna o większym dla tego przemysłu znaczeniu niż CES. Może to jednak świadczyć o tym, że na przełomie stycznia i lutego Sony zaprezentuje coś naprawdę wyjątkowego. Czy będzie to oczekiwany od dawna korpus dla zawodowców? Czas pokaże.

Cena: 2 500 PLN (wersja z obiektywem 18-70 mm)
Strona producenta: www.sony.pl

Zobacz także:
Liquid Image Underwater Camera Mask – pomysł na podwodne zdjęcia
Lecisz do USA? Uważaj na baterie!
Sony A700 – nowy firmware, wersja 3.0
Sony Cyber-shot S730 – kompakt dla tych, co pierwszy raz
PhotoRescue w wersji 3.1.2 – obsługa nowych plików RAW oraz drobne poprawki
30 milionów EOS-ów! Gratulujemy!
Canon EOS 1Ds Mark III – aktualizacja firmware 1.0.6
Nowe lustrzanki od Canona już 24 stycznia 2008 roku
Sony Twirl N' Take – pokręć i zrób zdjęcie
Panasonic DMC-L10 – aktualizacja firmware do wersji 1.1
Nowe wersje jasnych obiektywów 50-150 mm oraz 70-200 mm Sigmy

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.851s.