Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Sony A200 – następca pierwszej Alfy


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sony A200 – następca pierwszej Alfy
Dodał: Jarosław Zachwieja 07.01.2008
Na trwających właśnie w Las Vegas targach Consumer Electronic Show firma Sony zaprezentowała kolejną amatorską lustrzankę cyfrową w swojej ofercie. Jest to model A200, o którym plotki już od pewnego czasu krążyły w Internecie.


Sony A200 jest udoskonaloną wersją modelu A100, który został zaprezentowany w pierwszej połowie roku 2006 i był konstrukcją opartą na modelu Dynax 5D firmy Konica-Minolta. W lustrzance A200 rozwinięto i udoskonalono ten model i dopasowano wzorniczo do linii wyznaczonej przez bardziej zaawansowany cyfrowy korpus – Sony A700.


Pod względem technicznym Sony A200 jest bardzo podobna do swojej poprzedniczki. Przetwornik obrazu to nadal 10-megapikselowy CCD o rozmiarach 23,6 x 15,8 mm (APS-C), choć wsparty nowoczesnym procesorem obrazu Sony BIONZ, zastosowanym po raz pierwszy w modelu A700. W porównaniu z poprzednikiem ulepszony został natomiast system stabilizacji matrycy Super SteadyShot, który wg producenta pozwala na wydłużenie czasu naświetlania o 2,5-3,5 EV w stosunku do zalecanego (w modelu A100 wartość ta wynosiła od 2 do 3,5 EV w sprzyjających warunkach). Działa on, podobnie jak we wszystkich aparatach Sony Alfa, z każdym podłączonym do korpusu obiektywem.
 
W modelu Sony A200 udoskonalono również mechanizm autofokusa (a konkretnie silnik oraz mechanizm nim sterujący), dzięki czemu ma być on teraz szybszy i bardziej precyzyjny. Działa on w oparciu o dziewięciopolowy detektor ostrości z centralnym czujnikiem krzyżowym. Niezmieniony został natomiast, zastosowany po raz pierwszy w modelu A100, 40-polowy układ pomiaru światła.


W modelu A200 – podobnie jak w Sony A700 – zrezygnowano z drugiego pokrętła sterującego. Pozostawiono jedynie podstawowe, służące do wyboru trybu pracy. Nowością jest natomiast, znajdujący się z tyłu korpusu przycisk Fn, będący najprawdopodobniej programowalnym przyciskiem funkcyjnym. Niestety brak jest dokładniejszych informacji na ten temat.
 
Z kolei w górnej części aparatu pojawił się przycisk, służący do szybkiego zmieniania czułości matrycy, której zakres został w porównaniu z A100 poszerzony o 1 EV i wynosi teraz 100-3200 ISO. Jest to, jak na lustrzankę amatorską klasy "entry-level" (dla najmniej wymagających użytkowników), wynik dość imponujący. Użytkownik ma również możliwość włączenia redukcji szumów podczas fotografowania z dużą czułością ISO.


Niewielkiej modyfikacji uległ również wyświetlacz LCD aparatu: ma on teraz przekątną 2,7 cala, choć jego rozdzielczość nadal wynosi 230 tysięcy punktów. Aparat współpracuje z kartami pamięci typu CompactFlash oraz – dzięki specjalnemu adapterowi – z nośnikami Memory Stick Pro DUO. Fakt, że adapter ten należy nabyć osobno, a nie jest on dostarczany (jak w przypadku Sony A100) może świadczyć o tym, że firma Sony zrezygnowała z pomysłu promowania formatu kart MS jako nośnika danych dla cyfrowych lustrzanek. Aparat zasilany jest litowo-jonową baterią o pojemności umożliwiającej wykonanie do 750 zdjęć (wg normy Camera & Imaging Products Association). Stan naładowania akumulatora wyświetlany jest na ekranie aparatu w postaci procentowego wskaźnika.
 
Sony A200 trafi na półki sklepowe już w lutym, a jego cena sugerowana na terenie Stanów Zjednoczonych wyniesie około 700 dolarów za zestaw z obiektywem 18-70 mm oraz 900 dolarów z dodatkowym "szkłem" typu 75-300 mm. Wśród dostępnych opcjonalnych akcesoriów będzie też m.in. uchwyt pionowy (grip) o oznaczeniu VG-B30AM, przystosowany do pracy z dwoma akumulatorami. W Polsce cena za aparat z podstawowym obiektywem nie przekroczy 2500 złotych.
 
Pojawienie się cyfrowej lustrzanki na tych właśnie targach jest dość sporą niespodzianką, ponieważ już pod koniec miesiąca odbędzie się w Stanach Zjednoczonych impreza fotograficzna o większym dla tego przemysłu znaczeniu niż CES. Może to jednak świadczyć o tym, że na przełomie stycznia i lutego Sony zaprezentuje coś naprawdę wyjątkowego. Czy będzie to oczekiwany od dawna korpus dla zawodowców? Czas pokaże.

Cena: 2 500 PLN (wersja z obiektywem 18-70 mm)
Strona producenta: www.sony.pl

Zobacz także:
Liquid Image Underwater Camera Mask – pomysł na podwodne zdjęcia
Lecisz do USA? Uważaj na baterie!
Sony A700 – nowy firmware, wersja 3.0
Sony Cyber-shot S730 – kompakt dla tych, co pierwszy raz
PhotoRescue w wersji 3.1.2 – obsługa nowych plików RAW oraz drobne poprawki
30 milionów EOS-ów! Gratulujemy!
Canon EOS 1Ds Mark III – aktualizacja firmware 1.0.6
Nowe lustrzanki od Canona już 24 stycznia 2008 roku
Sony Twirl N' Take – pokręć i zrób zdjęcie
Panasonic DMC-L10 – aktualizacja firmware do wersji 1.1
Nowe wersje jasnych obiektywów 50-150 mm oraz 70-200 mm Sigmy

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.151s.