Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Sigma DP-1 do remontu – jeszcze przed premierą


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sigma DP-1 do remontu – jeszcze przed premierą
Dodał: Marcin Pawlak 30.11.2007
W opublikowanym dziś komunikacie Sigma wyjaśnia przyczyny przedłużających się prac nad modelem DP-1 - stałoogniskowym kompaktem z matrycą APS-C.


Sigma DP-1 to jeden z tych aparatów, o których głośno jest jeszcze przed premierą. Chociaż prototypowy egzemplarz zaprezentowany ponad rok temu (na targach Photokina 2006), światła dziennego nie ujrzał do tej pory, a mimo tego wyczekiwany jest przez wielu entuzjastów fotografii. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w tym, iż łączy w sobie dwie cech rzadko spotykane w aparatach kompaktowych. Z jednej strony, ma być wyposażony w stałoogniskowy obiektyw 16 mm f:4 Odpowiednik 28 mm dla aparatów analogowych formatu 35 mm), z drugiej zaś w przetwornik o rozmiarze APS-C. Oba to rezwiazania można było spotkac już wcześniej: świetny stałoogniskowy obiektyw choćby w Ricohu GR Digital czy matrycę APS-C w Sony R-1. Jednak Sigma DP-1 ma być pierwszym aparatem, który połączy te obie cechy.


Z pewnością nie będzie to aparat dla każdego – i nie takie cele przyświecają projektantom. Głównym założeniem jego konstrukcji jest zapewnienie jak najwyższej jakości obrazu, porównywalnej z oferowaną przez lustrzanki Sigmy serii SD. W tym celu wy konstrukcji DP-1 wykorzystano przetwornik, który nie tylko ma duże rozmiary, ale i nowatorską budowę – a więc charakterystyczny dla aparatów Sigmy Foveon X3. Zastosowanie tak dużego przetwornika będzie miało również inne następstwa: rejestrowany obraz będzie miał inny charakter niż otrzymywany za pomocą większości kompaktów, a to za sprawą innego odwzorowania głębi ostrości – ta będzie miała zakres analogiczny, jak w cyfrowych lustrzankach z obiektywem o podobnej ogniskowej. Innym skutkiem zastosowania matrycy APS-C jest format zdjęć – będą one miały proporcje 3:2 zamiast typowych dla kompaktów 4:3.


Niestety, zastosowanie nowatorskiego przetwornika okazało się źródłem problemów które spowodowały, iż Sigma DP-1 do tej pory nie ujrzała światła dziennego stając się jednym z aparatów "Yeti": wszyscy o niej mówią, ale nikt jej nie wiedział. Została co prawda pokazana ponownie na tegorocznych targach PMA w zmienionej obudowie, ale była ty ostatnia "oznaka życia" tego modelu. Opublikowany dziś komunikat producenta wyjaśnia przyczyny owego opóźnienia. Otóż zastosowany w DP-1 procesor obrazu nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań pod względem jakości obrazu. Producent rozważał pogodzenie się z tym faktem, jednak ostatecznie wybrano rozwiązanie bezkompromisowe i rozpoczęto prace nad torem przetwarzania obrazu od nowa, tak by efekt końcowy odpowiadał pierwotnym deklaracjom. Jak zapewnia w swym komunikacie producent, jest mu bardzo przykro z powodu przedłużającego się opóźnienia premiery DP-1, jednak na ten wyczekiwany przez niektórych aparat przyjdzie jeszcze poczekać.

Strona producenta: www.sigma-photo.co.jp
Serwis poświęcony modelowi DP-1: sigma-dp1.com
Dane techniczne aparatu: www.fotografuj.pl

Zobacz także:
Sigma 4,5mm EX DC Circular Fisheye HSM oraz 10mm F2.8 EX DC Fisheye HSM
Sigma SD-14 taniej
Nowy firmware w wersji 1.05 dla Sigmy SD-14
Sigma zaktualizowała katalog obiektywów

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.409s.