Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Sigma DP1 – kompakt z sensorem APS-C


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Do pierwszych aparatów dalmierzowych Canona (o nazwie Hansa Kwanon) w latach 1934–46 obiektywy produkował Nippon Kōgaku Kōgyō K.K. – czyli dzisiejszy Nikon?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sigma DP1 – kompakt z sensorem APS-C
Dodał: Marcin Pawlak 09.03.2007
Nietuzinkowy aparat kompaktowy firmy Sigma – model DP1 wyposażony w przetwornik Foveon X3 formatu APS-C ujrzał światło dzienne w swej ostatecznej postaci.



Sigma DP1 to aparat z pewnością oryginalny. Mieliśmy już stałoogniskowe kompakty z optyką wysokiej klasy (np. Ricoh GR Digital), kompakty z matrycą Foveon X3 (Polaroid x530) czy też lustrzankopodobny aparat z matrycą formatu APS-C, czyli Sony R-1. Tymczasem Sigma połączyła wszystkie te cechy w jednym aparacie – DP1 wyposażono w stałoogniskowy obiektyw 16,6mm/4 oraz matrycę Foveon X3 formatu APS-C
 
Model DP1 był już pokazywany na jesiennych targach Photokina, jednak pokazany na PMA aparat ma nieco inne kształty. Zmiany, choć w sumie kosmetyczne, pozytywnie wpłynęły na jego wygląd – DP1 ma nieco mniej "plastikowy" charakter, na górnej ściance obudowy pojawiły się też sanki zewnętrznej lampy błyskowej.


Najciekawszym elementem DP1 jest oczywiście matryca światłoczuła – jest to przetwornik Foveon X3 bardzo podobny do tego zastosowanego w (również mającej się lada dzień pojawić w sklepach) lustrzanki Sigma SD14. Zaskakujący jest pomysł zamknięcia sensora formatu APS-C w tak małej obudowie, jednak pozwoli to utrzymać poziom zaszumienia zdjęć na rozsądnym poziomie – nigdy nie była to najmocniejsza strona przetworników X3, zatem zmniejszanie rozmiaru matrycy mogłoby mieć nienajlepsze skutki. Wydaje się, że wysokie czułości w dalszym ciągu są pietą achillesową matryc X3 – czułość 1600 ISO dostępna jest tylko jako tryb Extended. Zastosowanie tak dużego przetwornika będzie miało również inne następstwa: rejestrowany obraz będzie miał inny charakter niż otrzymywany za pomocą większości kompaktów, a to za sprawą innego odwzorowania głębi ostrości – ta będzie miała zakres analogiczny, jak w cyfrowych lustrzankach z obiektywem o podobnej ogniskowej. Innym skutkiem zastosowania matrycy APS-C jest format zdjęć - mają one proporcje 3:2 zamiast typowych dla kompaktów 4:3.
 
Z formatem matrycy zwiazana jest też nietypowa jak na aparat kompaktowy ogniskowa zastosowanego obiektywu – 16,6 mm. Po uwzględnieniu współczynnika wydłużenia ogniskowej, daje to nam kąt widzenia odpowiadający 28 mm w aparacie małoobrazkowym.

Podstawowe dane techniczne: www.fotografuj.pl
Strona producenta: sigma-dp1.com

Zobacz także:
Sigma SD14 w sprzedaży 6 marca
Sigma SD14 - pierwsze oficjalne zdjęcia testowe
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.086s.