Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Sigma DP1 – kompakt z sensorem APS-C


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sigma DP1 – kompakt z sensorem APS-C
Dodał: Marcin Pawlak 09.03.2007
Nietuzinkowy aparat kompaktowy firmy Sigma – model DP1 wyposażony w przetwornik Foveon X3 formatu APS-C ujrzał światło dzienne w swej ostatecznej postaci.



Sigma DP1 to aparat z pewnością oryginalny. Mieliśmy już stałoogniskowe kompakty z optyką wysokiej klasy (np. Ricoh GR Digital), kompakty z matrycą Foveon X3 (Polaroid x530) czy też lustrzankopodobny aparat z matrycą formatu APS-C, czyli Sony R-1. Tymczasem Sigma połączyła wszystkie te cechy w jednym aparacie – DP1 wyposażono w stałoogniskowy obiektyw 16,6mm/4 oraz matrycę Foveon X3 formatu APS-C
 
Model DP1 był już pokazywany na jesiennych targach Photokina, jednak pokazany na PMA aparat ma nieco inne kształty. Zmiany, choć w sumie kosmetyczne, pozytywnie wpłynęły na jego wygląd – DP1 ma nieco mniej "plastikowy" charakter, na górnej ściance obudowy pojawiły się też sanki zewnętrznej lampy błyskowej.


Najciekawszym elementem DP1 jest oczywiście matryca światłoczuła – jest to przetwornik Foveon X3 bardzo podobny do tego zastosowanego w (również mającej się lada dzień pojawić w sklepach) lustrzanki Sigma SD14. Zaskakujący jest pomysł zamknięcia sensora formatu APS-C w tak małej obudowie, jednak pozwoli to utrzymać poziom zaszumienia zdjęć na rozsądnym poziomie – nigdy nie była to najmocniejsza strona przetworników X3, zatem zmniejszanie rozmiaru matrycy mogłoby mieć nienajlepsze skutki. Wydaje się, że wysokie czułości w dalszym ciągu są pietą achillesową matryc X3 – czułość 1600 ISO dostępna jest tylko jako tryb Extended. Zastosowanie tak dużego przetwornika będzie miało również inne następstwa: rejestrowany obraz będzie miał inny charakter niż otrzymywany za pomocą większości kompaktów, a to za sprawą innego odwzorowania głębi ostrości – ta będzie miała zakres analogiczny, jak w cyfrowych lustrzankach z obiektywem o podobnej ogniskowej. Innym skutkiem zastosowania matrycy APS-C jest format zdjęć - mają one proporcje 3:2 zamiast typowych dla kompaktów 4:3.
 
Z formatem matrycy zwiazana jest też nietypowa jak na aparat kompaktowy ogniskowa zastosowanego obiektywu – 16,6 mm. Po uwzględnieniu współczynnika wydłużenia ogniskowej, daje to nam kąt widzenia odpowiadający 28 mm w aparacie małoobrazkowym.

Podstawowe dane techniczne: www.fotografuj.pl
Strona producenta: sigma-dp1.com

Zobacz także:
Sigma SD14 w sprzedaży 6 marca
Sigma SD14 - pierwsze oficjalne zdjęcia testowe
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.867s.