Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Sigma APO 200-500mm F2.8 EX DG – zielona torpeda


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 potrafi sterować bezprzewodowo aż dziewięcioma lampami błyskowymi jednocześnie?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sigma APO 200-500mm F2.8 EX DG – zielona torpeda
Dodał: Marcin Pawlak 31.01.2008
Niezależny producent obiektywów – Sigma – znany jest z projektów odważnych, często kontrowersyjnych. Ale obiektyw, który zaprezentował na trwających targach PMA bije rekordy ekstrawagancji. Zresztą, zobaczcie sami…


Przyzwyczailiśmy się do obiektywów czarnych, białych, niekiedy srebrnych. Tymczasem nowy obiektyw Sigmy już na pierwszy rzut oka budzi skojarzenia militarne. Oliwkowozielony kolor to jedno, ale kształty jednym kojarzą się z wyrzutnią rakiet przeciwpancernych, innym z torpedą. Obiektyw jakoś nie przychodzi do głowy. Cóż, sprzęt wojskowy zwykle kojarzy się z nadzwyczajną wytrzymałością, i taki też był zapewne marketingowy zamysł producenta.


Prototyp tego obiektywu był już prezentowany rok temu na targach PMA, jednak wówczas miał on bardziej "cywilny" charakter.
 
Nadzwyczajność zaprezentowanego obiektywu nie ogranicza się bynajmniej do wyglądu. Zacznijmy od zakresu ogniskowych: 200-500 mm. Cóż takie obiektywy już były. Ale ze stałym światłem f/2.8? Tego jeszcze nie było. Na tym jednak nie koniec. Kupując ten obiektyw otrzymujemy "dwa w jednym", gdyż w komplecie dostarczany jest dedykowany telekonwerter 2x, nazwany 400-1000mm F5.6 Attachment. Jak sama nazwa wskazuje, jego zastosowanie dwukrotnie wydłuża ogniskową (do 400-1000mm) kosztem otworu względnego. Ponieważ jest to konwerter opracowany specjalnie do tego jednego obiektywu można mieć nadzieję, że jego zastosowanie nie pogorszy znacząco osiągów obiektywu.
 
Skonstruowanie takiego obiektywu byłoby oczywiście niemożliwe bez skorzystania z nowoczesnych technologii. Zastosowano w nim trzy elementy z niskodyspersyjnego szkła ELD oraz jeden ze szkła SLD, co pozwala utrzymać wady optyczne w ryzach. By uniknąć flary i "duszków" przy tak długich ogniskowych, konieczne było zastosowanie wielowarstwowych powłok przeciwodblaskowych oraz dedykowanej osłony przeciwsłonecznej (widoczna na zdjęciu), powiększającej dodatkowo i tak imponujące rozmiary obiektywu.


Ogromna średnica frontowej soczewki powoduje, że montowanie klasycznych filtrów nie wchodzi w rachubę – umieszcza je się w typowej dla tak "długich" obiektywów szufladce znajdującej się w pobliżu bagnetu. Umożliwia ona przy tym obracanie umieszczonego w niej filtra polaryzacyjnego. W oryginalny sposób rozwiązano ustawianie ostrości i ogniskowej – elektrycznie. Oba pierścienie sterują pracą silników elektrycznych napędzających odpowiednie mechanizmy. "Elektryfikacja" tego obiektywu posunięta została zresztą do maksimum. Wartość ustawionej ogniskowej i odległości ostrzenia wyświetlana jest na wbudowanym w obiektyw ekraniku LCD. W związku z tym obiektyw wyposażony został we własne zasilanie z dedykowanej baterii litowo-jonowej, do której otrzymujemy też odpowiednią ładowarkę. Obiektyw ten nie został wyposażony w stabilizację optyczną, jednak przy jego masie (niemal 16 kilogramów) nie jest to zapewne potrzebne. W zestawie otrzymamy również pas transportowy oraz sztywny futerał. Na razie przewidywana jest produkcja tego szkła w wersjach z bagnetami Sigmy, Canona i Nikona.

Cena sugerowana: 79000 zł
Dostępność: marzec/kwiecień 2008

Dane techniczne
Ogniskowa200-500 mm
Maksymalny otwór względnyf/2.8
Minimalny otwór względnyf/22
Budowa optyczna17 elementów w 13 grupach
Kąt widzenia12.3°-5°
Minimalna odległość ostrzenia150 cm
Maksymalna skala odwzorowania1:4.2
Przysłona9-listkowa
Mocowanie filtra77 mm, szufladkowy
OgniskowanieWewnętrzne, elektryczne
Wymiary236.5 mm×726 mm
Masa15 700 g
W zestawieSztywny futerał, konwerter 400-1000mm f/5.6, pas transportowy, akumulator BP-21, ładowarka BC-21



Zobacz także:
Sigma 70–300 f/4–5.6 DG APO Macro i 70–300 f/4–5.6 DG Macro – nowe wersje popularnych teleobiektywów do Nikona
Sigma usprawnia obiektywy
Sigma 18-200mm F3.5-6.3 DC w wersji dla Nikona D40/D40x
Sigma Photo Pro 2.3 – lepszy balans bieli
Sigma DP-1 do remontu – jeszcze przed premierą
Sigma 4,5mm EX DC Circular Fisheye HSM oraz 10mm F2.8 EX DC Fisheye HSM
Oznaczenia obiektywów Sigma
Ogniskowa, czyli jak aparat widzi nieskończoność
Potrójne widzenie, czyli skąd się bierze aberracja chromatyczna?
Aparat w okularach, czyli ABC filtrów optycznych
Soczewki asferyczne – chwyt marketingowy czy rzeczywista innowacja?
Powłoki antyodblaskowe – jak wpływają na nasze zdjęcia?

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.034s.