Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Oprogramowanie  >  Qtpfsgui 1.8.9 – darmowy program do edycji zdjęć HDR


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Qtpfsgui 1.8.9 – darmowy program do edycji zdjęć HDR
Dodał: Jarosław Zachwieja 13.06.2007
W Internecie pojawiła się kolejna wersja bezpłatnej, pracującej pod kontrolą wielu systemów operacyjnych aplikacji do tworzenia zdjęć o dużej rozpiętości tonalnej. Oferuje ona m.in. polskojęzyczny interfejs użytkownika.


Spośród wielu aplikacji służącej do komponowania zdjęć o wysokiej rozpiętości tonalnej (HDR) z wielu kadrów przedstawiających to samo ujęcie przy różnych ekspozycjach, Qtpfsgui wyróżnia się przede wszystkim nietypową nazwą oraz faktem, że jest narzędzie zupełnie darmowe. Sama nazwa stanowi połączenie terminów Qt (aplikacja pracuje w oparciu o platformę Qt4 firmy Trolltech), pfs (nazwa oryginalnej biblioteki leżącej u podstaw programu) oraz gui (co w komputerowej nomenklaturze jest skrótem określenia "graphical user interface"). Qtpfsgui jest zatem nie tyle programem do tworzenia obrazów HDR, co interfejsem graficznym pozwalającym nam wykonać to zadanie w wygodny sposób.

Główny interfejs programu wraz z dwoma przykładowymi projektami.

Program wykorzystuje środowisko Qt4 do sprawdzenia wersji językowej systemu operacyjnego i – jeżeli tylko dysponuje odpowiednim pakietem – dopasowuje się do niej. W innym przypadku uruchamiana jest wersja angielska. Szczęśliwie dla wielu z nas, jedną z zaimplementowanych w Qtpfsgui translacji jest polska, wykonana przez Macieja Dziardziela.

Funkcje programu i obsługiwane formaty graficzne
Program obsługuje następujące formaty zapisu zdjęć o niskiej rozpiętości tonalnej (LDR): JPEG, PNG, PPM, PBM oraz TIFF (8 bit). Odczytuje również i potrafi zapisywać projekty HDR w formatach: OpenEXR (dostępny jak na razie jedynie w systemach Mac OS X i Linux), Radiance RGBE, 16- i 32-bitowych pliki TIFF oraz natywny format PFS. Dodatkowo program rozpoznaje 14 formatów RAW różnych producentów aparatów cyfrowych.
 
Lista możliwości programu obejmuje tworzenie obrazów HDR z serii zdjęć o różnej ekspozycji, przy czym informacje o ekspozycji mogą być zarówno odczytywane z metadanych EXIF plików jak i wprowadzane przez nas ręcznie (w wypadku braku tychże). Możemy również wczytywać, poddawać edycji i zapisywać gotowe pliki HDR – możliwości edycyjne obejmują m.in. obracanie i skalowanie oraz konwertowanie ich do plików o niskiej tonalności tak, aby utracić jak najmniej szczegółów (technika ta określana jest mianem Tonemapping). Program pozwala również przenosić metadane EXIF pomiędzy różnymi zdjęciami.

Panel Tonemapping służący do konwersji zdjęcia z formatu HDR do pliku o niskiej rozpiętości tonalnej przy jak najmniejszej utracie informacji o kolorach obrazu.

Autor wyposażył Qtpfsgui w rozbudowaną dokumentację dotyczącą zarówno opcji programu jak i praktyki tworzenia zdjęć HDR. Jest ona dostępna z poziomu aplikacji, jak również w Internecie. Sam program rozpowszechniany jest na zasadach licencji Opensource i w jego udoskonalaniu mogą wziąć udział wszyscy chętni.

Instalacja programu
Qtpfsgui występuje w kilku wersjach dla trzech systemów operacyjnych: Windows, Linux oraz Mac OS X. Procedura instalacji dla każdego z nich jest nieco inna. Opiszemy je pokrótce.
 
Windows: Program można ściągnąć z tej strony WWW. Dostarczany jest on w postaci archiwum ZIP, którego zawartość należy rozpakować do wybranego folderu na dysku twardym. Nie wymaga instalacji, co dla wielu użytkowników może być zaletą, jednak do pracy potrzebuje bibliotek Windows DLL Package V3 dostępnych pod tym adresem. Należy je umieścić w tym samym miejscu co Qtpfsqui, pamiętając o zachowaniu układu folderów z archiwum ZIP (plik qjpeg1.dll musi pozostać w katalogu imageformats). Pamiętajmy tylko, że w chwili obecnej żadna wersja Windows nie obsługuje formatu OpenEXR, a więc fotografii zapisanych w tym formacie nie obejrzymy pod Okienkami.
 
Linux: W wersji dla systemów spod znaku pingwina Qtpfsgui program występuje pod postacią plików źródłowych spakowanych w formacie TGZ. Wewnątrz archiwum, w plikach README i INSTALL znajdują się szczegółowe instrukcje dotyczące kompilacji programu. Istnieją również prekompilowane wersje przeznaczone dla dystrybucji Ubuntu, Fedora Core 6, openSUSE 10.2 oraz Gentoo przygotowane przez zewnętrznych autorów.
 
Mac OS X: Wersja dla komputerów z logo nadgryzionego jabłka jest do ściągnięcia w formacie DMG. Do pracy wymaga bibliotek Qt4, które można znaleźć pod na serwerze FTP Trolltech.

Cena: freeware
Strona WWW projektu: qtpfsgui.sourceforge.net
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Pejzaż niebanalny

Wiosna to czas odkrywania nowych miejsc i realizowania wymarzonych podróży. Pokażcie pejzaże, które urzekły Was swoją urodą i zachęćcie innych do odwiedzenia tych znanych i tych mniej znanych miejsc zarówno w Polsce jak i za granicą.
Pejzaż niebanalny
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[27.05.2018]
Autor:
Magrudz
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.252s.