Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Publikacje  >  Praga w starej fotografii


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze zdjęcie zostało naświetlone nie na celuloidowym, ani nawet szklanym negatywie, lecz na płytce cynkowej pokrytej… asfaltem syryjskim?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Praga w starej fotografii
Dodał: Błażej Organisty 17.06.2015
Tajemnicza, pełna życia, niebezpieczna – warszawska Praga lat siedemdziesiątych to dzielnica, której nie da się porównać do żadnego innego miejsca na ziemi. Życie jej mieszkańców dokumentował praski fotoreporter Jerzy Woropiński. Kilkaset zdjęć prezentowanych w albumie „Praga w starej fotografii” przywraca obraz prawobrzeżnej Warszawy, który odszedł na zawsze.


Praga to jedna z najlepiej zachowanych historycznych części stolicy. W trakcie drugiej wojny światowej dzielnica straciła stosunkowo niewiele, zaledwie kilkanaście procent zabudowy. Mimo że po wojnie błyskawicznie powstawały na Pradze nowe miejsca pracy i osiedla, dzielnica była przez władze zaniedbywana. Przeludnienie spowodowało rozwój przestępczości, pogłębiony jeszcze przez trudności gospodarcze lat siedemdziesiątych. Praga zyskała miano niekochanego dziecka stolicy, z centrum w postaci Bazaru Różyckiego.

Praga w starej fotografii, wydawnictwo BOSZ, czerwiec 2015


To właśnie na Bazarze Różyckiego powstała duża część fotografii Jerzego Woropińskiego. Na słynnym targowisku można było kupić wszystko – ubrania, narzędzia, żywność, zabawki. Wśród tłocznych alejek kwitło życie towarzyskie prażan. Wśród nawoływań opatulonych chustami przekupek, można było usłyszeć najnowsze plotki.

fot. Jerzy Woropiński


Jerzy Woropiński uwiecznił wnętrza praskich domostw, pozostałości przedwojennych fabryk oraz ruch uliczny, którego równoprawnymi uczestnikami ciągle jeszcze były konie. Chętnie fotografował architekturę dzielnicy – otoczone kamienicami podwórka wraz z ich charakterystycznymi kapliczkami, pod którymi w Boże Ciało zatrzymywały się procesje.

fot. Jerzy Woropiński


Przede wszystkim fotoreporter sportretował prawdziwych prażan: spieszących się dorożkarzy, gołębiarzy, kobiety wracające z zakupów, lokalnych rzemieślników. Na zdjęciach „Pragi w starej fotografii” zobaczyć można zarówno zapracowane zakonnice prowadzące Dom Opieki Społecznej przy Kawęczyńskiej, jak i roześmiane praskie dzieci: dziewczyny z kółkami hula-hoop i chłopaków z procami.

fot. Jerzy Woropiński


Jerzy Woropiński to prażanin, fotograf, urodzony w 1948 roku w Warszawie. Pracował m.i n. jako fotoreporter dla Polskiej Agencji Interpress, redakcji „Tygodnika Kulturalnego”, „Magazynu Rodzinnego”, „Prawa i Życia”. Współpracował także z National Geographic, Krajową Agencją Wydawniczą, Biurem Promocji m. st. Warszawy. Jest autorem licznych zdjęć dawnej stolicy oraz laureatem wielu konkursów fotograficznych. Jego najnowsza publikacja kosztuje niespełna 35 złotych.

Strona wydawnictwa: www.bosz.com.pl

Zobacz także:
Konkurs Japońskie Kadry 2015
Dziś Nienaturalny wernisaż w Warszawie
Wernisaż W koło Macieja
Wystawa Bezdomna w Ostrowie Wielkopolskim
Kolekcja Wrzesińska. Dziś wernisaż i spotkanie autorskie
Dziś aż trzy wernisaże!
Zadebiutuj podczas TIFF Festival
Znamy program Eastreet 3
Plener z cyklu Camera Adventure Workshops
Poszukiwani redaktorzy do nowego czasopisma internetowego
Wernisaż wystawy Palimpsest
Wernisaż wystawy pokonkursowej Oblicza Łodzi
Zakończenie Fotofestiwalu 2015
Ta książka radzi i uczy "Jak fotografować smartfonem"
Ta książka podpowie "Jak fotografować smartfonem"

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Pełna życia martwa natura

Fotografując rzeczy można w atrakcyjny sposób ukazać kształt, barwę i fakturę. Wszystko zależy od wykorzystanego światła i oryginalnego punktu widzenia... Czekamy na Wasze zdjęcia przestawiające przedmioty lub martwą naturę.
Pełna życia martwa natura
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[19.02.2018]
Autor:
Helena Drożdża
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.687s.