Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  Pięć pełnoklatkowych obiektywów Nikona


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Pięć pełnoklatkowych obiektywów Nikona
Dodał: Jarosław Zachwieja 23.08.2007
Jeszcze do niedawna wielu z nas wątpiło w sens produkowania przez Nikona "szkieł" zapewniających krycie pełnej klatki. Dzisiaj, tuż po premierze modelu D3 nikt nie ma wątpliwości, że obiektywy te będą produkowane i rozwijane. Wie o tym również dobrze sam Nikon, publikując dane techniczne pięciu nowych modeli o wyjątkowo wyśrubowanych parametrach (i niestety cenie).


Nie da się ukryć, że z rozwoju linii pełnoklatkowych Nikkorów skorzystają również właściciele niepełnoklatkowych korpusów, takich jak najnowszy Nikon D300. Pewne jest jednak, że tylko wyjątkowo wymagający amatorzy oraz profesjonaliści zechcą zakupić jeden z przedstawionych poniżej modeli. Jest to bowiem sprzęt niezwykle zaawansowany, przygotowany najwyraźniej specjalnie z myślą o letniej olimpiadzie, która odbędzie się w przyszłym roku w Pekinie.
 
Przedstawione modele należą do najwyższej klasy jasnych obiektywów o zaawansowanej i wytrzymałej konstrukcji. Choć wszystkie zostały wykonane pod kątem użycia ich w lustrzankach cyfrowych (m.in. z tego powodu ich soczewki pokryte są warstwą nanokryształów – mają one na celu likwidację wewnętrznych odbić, na które przetworniki obrazu są szczególnie wrażliwe), są to konstrukcje pełnoklatkowe. Naturalnie wszystkie są również uszczelnione oraz zaopatrzone w cichy i szybki napęd SWM. Wszystkie obiektywy dostępne będą w sprzedaży wraz z nowymi korpusami, a więc od listopada bieżącego roku.

AF-S NIKKOR 14-24mm f2.8G ED

Pierwszy z nowych obiektywów to zoom, jakiego próżno szukać w ofercie jakiegokolwiek innego producenta – pełnoklatkowy obiektyw ultraszerokokątny o zakresie ogniskowych 14-24 mm i stałym świetle f/2.8. Ma on zintegrowaną z korpusem tulipanową osłonę przeciwsłoneczną. Jak łatwo się domyślić, jest to spora konstrukcja. Jej wymiary to 98 x 131,5mm, masa zaś wynosi 1 kilogram. Sugerowana cena na rynku amerykańskim ma wynieść 1800 dolarów.

AF-S NIKKOR 24-70mm f2.8G ED

Drugi z zaprezentowanych obiektywów zmiennoogniskowych należy do klasy standard. Jest to jasna konstrukcja, o stałym świetle f/2.8 i zakresie ogniskowych 27-70 mm. Firma Nikon w materiałach prasowych podkreśla, że jest to jeden z najlepszych modeli obiektywów, jaki kiedykolwiek opuścił ich laboratoria. Jego wymiary wynoszą 83 x 133 mm, masa zaś 900 gramów. W Stanach Zjednoczonych ma być dostępny za około 1700 dolarów.

AF-S NIKKOR 400mm f2.8G ED VR

Pierwszy z trzech teleobiektywów Nikona to bardzo jasna konstrukcja. Charakteryzuje się światłem f/2.8 oraz ogniskową 400 milimetrów. Została, podobnie jak wszystkie pozostałe nowe "stałki", wyposażona w system stabilizacji obrazu VR. Obiektyw ma wymiary 159,5 x 368 mm i masę 4,62 kg, a jego minimalna odległość ostrzenia to 2,9 metra. Jak przystało na konstrukcję przygotowywaną specjalnie z myślą o olimpiadzie w Pekinie w 2008 roku, cena tego szkła wynosi ponad 8 tysięcy dolarów, choć i tak nie jest to najdroższy z nowych modeli.

AF-S NIKKOR 500mm f4G ED VR

Najtańszy (o ile można tu mówić o tanim sprzęcie) ze stałoogniskowców kosztować ma około 7900 dolarów. Odznacza się on jasnością f/4 oraz ogniskową 500 mm. Jego wymiary to 139.5 x 391 milimetrów, a minimalna odległość ostrzenia to 4 metry. Waży 3,88 kg.

AF-S NIKKOR 600mm f4G ED VR

Na zakończenie pozostawiliśmy niekwestionowanego króla nowych obiektywów. Model ten cechuje się ogniskową 600 milimetrów i jasnością f/4. Co za tym idzie, jest to konstrukcja o niebagatelnych rozmiarach i masie. Jego długość wynosi 455 milimetrów, średnica w najszerszym miejscu 166 milimetrów, zaś waga to około 5 kilogramów. Za tego kolosa nabywca będzie musiał zapłacić aż 9 i pół tysiąca dolarów.


Dane techniczne obiektywów: fotografuj.pl
Ceny sugerowane:
AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED – 1 799,95 USD
AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED – 1 699,95 USD
AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR – 8 799,95 USD
AF-S NIKKOR 500mm f/4G ED VR – 7 899,95 USD
AF-S NIKKOR 600mm f/4G ED VR – 9 499,95 USD
Strona producenta: www.nikon.pl

Zobacz także:
Nikon D300 – korpus szyty na miarę
Nikon D3 – a jednak pełna klatka!
Canon EF-S 18–55 mm f/3.5–5.6 IS i EF-S 55–250 mm f/4–5.6 IS – cyfrowe "kity" ze stabilizacją obrazu
Canon EF 14 mm f/2.8 L II USM – zmodernizowana szerokokątna i jasna "elka"
Canon EOS 40D – jednak coś nowego
Canon EOS 1Ds Mark III – kolejne wcielenie giganta
Canon wstrzymuje dostawy modeli EOS 1D Mark III
Sony Alpha Blog – oficjalny blog firmy Sony
Canon 40D – zdjęcia do przyszłej kampanii reklamowej?
Canon EOS-1D Mark III – nowy firmware, wersja 1.1.0
Panasonic SDHC 8 GB – nowa karta pamięci z transferem 20 MB/s

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.13s.