Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Pentax Q - pierwszy kompakt z wymienną optyką tej marki


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Pentax Q - pierwszy kompakt z wymienną optyką tej marki
Dodał: Marcin Pawlak 28.06.2011
Firma Hoya zaprezentowała pierwszego bezlusterkowca marki Pentax, czyli model Q. Dzięki wyjątkowo małej matrycy - 1/2.3 cala - uzyskano też rekordowo małe rozmiary i wagę całego aparatu.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Dotychczasowe konstrukcje tzw. kompaktów z wymienną optyką są w większości próbami adaptacji lustrzankowych układów rejestrowania obrazu w miniaturowym korpusie pozbawionym lustrzanego układu celowniczego. Pentax zdecydował się jednak na zbudowanie aparatu, który wykorzystuje przetwornik obrazu o rozmiarach typowych dla aparatów kompaktowych. Jest to stabilizowana matryca CMOS BSI o rozmiarze 1/2,3 cala i rozdzielczości 12,4 megapiksela. Oferuje ona zakres czułości 125–6400 ISO, a zdjęcia można zapisywać w formacie JPEG i 12-bitowym DNG RAW. Pewną ciekawostką jest zastosowana migawka hybrydowa, składa się ona z migawki elektronicznej w korpusie (1/8000–2 s) oraz migawki mechanicznej w obiektywach (1/2000–30 s). Maksymalna częstotliwość wykonywania zdjęć to 5 kl./s.


Kadrowanie umożliwia 3-calowy ekran LCD zbudowany z 460 tys. punktów, możliwa jest rejestracja filmów wideo Full HD (1920×1020, 16:9, 30 kl/s) w formacie MPEG-4 AVC/H.264. Jako wyposażenie opcjonalne dostępny będzie dodatkowy wizjer optyczny.
 
Aparat waży 200 g a jego wymiary to 98×57,5×31 mm, i przez producenta reklamowany jest jako najmniejszy aparat na świecie z wymienną optyką. Wyposażony został w złącza USB 2.0 i HDMI, a zdjęcia zapisuje na kartach pamięci SD/SDHC/SDXC. Dostępny będzie w 2 kolorach w cenie 800 USD (z obiektywem kitowym).

Informacja prasowa:

PENTAX Q został zaprojektowany i opracowany w odpowiedzi na oczekiwania użytkowników. Począwszy od wysokiej jakości matrycy CMOS, 1/2.3-calowej typu back-illuminated po pełną gamę zaawansowanych funkcji oraz nowo opracowane obiektywy z mocowaniem super-Q.


Najmniejszy i najlżejszy na świecie korpus aparatu, wyposażony w nowo opracowany system mocowania obiektywów Q.
PENTAX Q to nowo opracowane mocowanie bagnetowe o średnicy zmniejszonej o około dwie trzecie konwencjonalnego mocowania typu K. Było to możliwe poprzez zmniejszenie rozmiaru bagnetu (zmniejszona odległość do powierzchni matrycy) do prawie jednej piątej, w porównaniu do bagnetu K, jak i również poprzez optymalizację pola obrazowego nowych obiektywów proporcjonalnie do wielkości matrycy. System PENTAX Q eliminuje wizjer optyczny, komorę lustra, czujnik AF, czyniąc body PENTAX Q najmniejszym i najlżejszym w swojej klasie. Korpus został wykonany ze stopu magnezu, co nadaje mu elegancki wygląd oferując przy tym wysoką jakość wykonania, niewielką wagę oraz wytrzymałość. PENTAX Q dostępny będzie w kolorach: białym i czarnym.



Wyjątkowa jakość obrazu
PENTAX Q wyposażony został w matrycę CMOS 1/2.3-cala typu back-illuminated, czyli podświetlaną od tyłu, dostarczającą około 12,4 mln efektywnych pikseli. Tego typu konstrukcja zapewnia komfortową pracę na wysokich czułościach, niski poziom szumów oraz szybkie odczytywanie danych. W aparacie PENTAX Q zastosowano również nowy procesor przetwarzania obrazu a jego konstrukcja oparta została o wieloletnie doświadczenie konstruktorów lustrzanek Pentax. W połączeniu z doskonałą jakością nowych obiektywów, PENTAX Q oferuje zdjęcia o wysokim kontraście oraz bogatym odwzorowaniu szczegółów i kolorów. Dzięki zminimalizowanym szumom można wykorzystać cały zakres czułości - od ISO 125 aż do ISO 6400 - nie martwiąc się irytującym szumem cyfrowym. Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji zdjęcia HDR (High Dynamic Range) łączące wiele zdjęć w jedno o szerokim zakresie dynamiki.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.151s.