Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Pentax Optio Z10 i S10 – kompakty do kieszeni


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Pentax Optio Z10 i S10 – kompakty do kieszeni
Dodał: Jarosław Zachwieja 24.08.2007
Wśród licznych premier sprzętu fotograficznego, jakich świadkami w ostatnim czasie byliśmy, nie mogło zabraknąć nowych modeli firmy Pentax. Jednak producent aparatów z biało-czerwonym logo nie wykazał się zbytnio. Na jego nową ofertę składają się tylko dwa nowe cyfraki.


Przedstawione modele należą do tzw. grupy "point and shoot", czyli aparatów w pełni automatycznych, które pozwalają fotografującemu na wybór jedynie trybu tematycznego oraz ograniczoną regulację w zakresie takich parametrów jak balans bieli oraz czułość matrycy. W ofercie Pentaksa znalazły się dwa takie modele, przeznaczone dla mniej i bardziej wymagających fotoamatorów.


Pierwsza nowość nosi nazwę Optio S10. Jest to aparat z matrycą o rozdzielczości 10 megapikseli i rozmiarach 1/1.8 cala. Jego obiektyw odznacza się zakresem ogniskowych 38-114 mm (odpowiednik obiektywu aparatu 35 mm) i jasnością f/2.8-5.4. Pozwala on na regulację czułości matrycy w zakresie 64-1600 ISO (w trybie automatycznym 64-800 ISO), zaś w trybie "cyfrowej stabilizacji" podbija ekspozycję do odpowiednika 3200 ISO.
 
Użytkownik ma do dyspozycji 13 trybów tematycznych, w tym wspomniany wcześniej Digital Shake Reduction. Dostępna jest naturalnie również funkcja rozpoznawania twarzy i ustawiania na jej podstawie ostrości i ekspozycji. Aparat wyposażono w ekran LCD o przekątnej 2,5 cala i rozdzielczości 230 tysięcy punktów. Zdjęcia i filmy (o maksymalnej rozdzielczości 640x480 pikseli) są zapisywane na kartach SecureDigital (zapewniona również obsługa nośników SDHC).


Drugim z zaprezentowanych cyfraków, Optio Z10, jest bardzo kompaktowy, a jego obiektyw jest w całości schowany wewnątrz korpusu. Optyka ta odznacza się dość imponującym – jak na rozmiary całej konstrukcji – zakresem ogniskowych: 38-266 mm w przeliczeniu na mały obrazek. Nieco gorsze parametry ma natomiast matryca, jest to bowiem układ CCD o rozmiarach 1/2,5 cala i rozdzielczości 8 megapikseli. Jest on niestety dość ciemny (f/3.5-5.4), co nie wróży temu cyfrakowi wielkiej przydatności w pomieszczeniach oraz podczas fotografowania wieczorną porą. Pozostałe parametry są identyczne z przedstawionymi powyżej w specyfikacji modelu S10.
 
Oba modele będą dostępne na razie jedynie w Stanach Zjednoczonych w cenie około 250 dolarów. Data premiery w Europie nie została jeszcze podana.

Cena: 249,95 USD
Strona producenta: www.pentaximaging.com

Zobacz także:
Olympus mju 1200 – nieprzemakalne 12 megapikseli
Olympus FE-270 – duża funkcjonalność bez kłopotliwej obsługi
Olympus FE-280 – prosty i wszechstronny
Olympus FE-290 – klasa popularna z 3-calowym ekranem LCD
Olympus FE-300 – jeden przycisk, jedna funkcja
Canon Digital IXUS 860 IS oraz IXUS 960 IS – proste i eleganckie
Canon PowerShot SX100 IS – niewielki hiperzoom
Sony Cyber-shot T200 i T70 – szerokoekranowe kompakty z funkcją Photo TV HD
Sony DSC-H3 – potężny zoom w niewielkiej obudowie
Olympus mju 790 SW – można go zabrać wszędzie
Olympus mju 820 – 5-krotny zoom z dobrym widokiem
Olympus mju 830 – stylowy i nieprzemakalny
Olympus SP-560 UZ – 18x bliżej, 18x swobodniej
Canon PowerShot A650 IS oraz A720 IS – kompakty dla amatorów z ambicjami
Canon PowerShot G9 – powrót do RAW-a

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.733s.