Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Pano Shot – aparat do zdjęć panoramicznych


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Dla potrzeb misji wahadłowca Discovery (STS-48) powstała specjalna, cyfrowa wersja analogowego Nikona F4?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Pano Shot – aparat do zdjęć panoramicznych
Dodał: Jarosław Zachwieja 14.11.2008
Chiński producent sprzętu fotograficznego zaprezentował dwa modele aparatów cyfrowych zaprojektowanych specjalnie z myślą o wykonywaniu zdjęć panoramicznych.


W czasach, gdy jedyną dostępną formą fotografii były tradycyjne techniki oparte na fotochemii, na rynku istniało całkiem sporo aparatów służących do wykonywania zdjęć panoramicznych. Konstrukcje te niekiedy zadziwiały swoją pomysłowością, były jednak zbyt mocno ukierunkowane na jeden konkretny typ fotografii, aby przetrwać "rewolucję cyfrową", która dość mocno ujednoliciła rynek fotograficzny. Okazało się jednak, że natura nie znosi próżni, a zapotrzebowanie na nietypowe aparaty fotograficzne nadal istnieje i ma się dobrze – w ten właśnie sposób powstał pierwszy cyfrak przeznaczony wyłącznie do wykonywania zdjęć panoramicznych.


Mieszcząca się w Chinach firma E-Film Technology Ltd. opracowała bardzo zmyślne urządzenie, na bazie którego powstały dwa modele cyfraków, które już niedługo trafią do sprzedaży. Noszą one nazwy Pano Shot NC91 oraz Pano Shot HC27 i są wysokiej jakości cyfrakami wyposażonymi w systemy obrotowe umożliwiające pełnych, 360-stopniowych zdjęć panoramicznych. Sprzedawane są z mocowaniami umożliwiającymi podłączenie do nich obiektywów systemowych Canona, Nikona oraz (tylko model HC27) Mamiyi. Obsługiwane są bardzo różnorodne "szkła" – od FishEye do obiektywów 180 mm. Czułość matrycy obydwu aparatów można regulować w zakresie 100-800 ISO.
 
To, co odróżnia od siebie obydwa modele to rozdzielczość przetwornika obrazu. Pano Shot HC27 umożliwia wykonywanie zdjęć o rozdzielczości pionowej wynoszącej 7600 pikseli, zaś model Pano Shot NC91 – "zaledwie" 2670 pikseli. Maksymalne wymiary wykonanych tymi aparatami zdjęć i ich objętość to odpowiednio 380 milionów pikseli i 1,27 gigabajta oraz 110 milionów pikseli i 424 gigabajty. Oczywiście czas wykonania takich ujęć nie może być najkrótszy – w przypadku HC27 jest to 12, zaś w NC91 wynosi on 7 sekund. Różny jest też czas otwarcia migawki dla pojedynczego zdjęcia: model Pano Shot HC27 wykonuje je w czasach 1/30–1/2000 sekundy, zaś prostszy NC91 ma ten zakres nieco skromniejszy: 1/125–1/1000 sekundy.
 
Obydwa modele odznaczają się dość sporymi gabarytami: wymiary części sterującej obrotem to 169 x 87 x 113 mm, zaś samego aparatu 178 x 127 x 233 mm. Waga całej konstrukcji to niebagatelne 4,5 kilograma. Sprzęt ten również nie należy do tanich, ponieważ za model NC91 przyjdzie nam zapłacić równowartość 8 250 dolarów, zaś za bardziej zaawansowany HC27 nawet 14 500 dolarów. Jeżeli jednak kogoś nie odstraszają takie ceny, powinien udać się na stronę producenta i zamówić jedno z opisanych urządzeń. Firma E-Film Technology Ltd. zapewnia, że zamówienia spoza terenu Chin również będą realizowane.

Ceny:
Pano Shot NC91 – 63 800 HKD
Pano Shot HC27 – 112 800 HKD
Strona WWW: www.panoshot360.com

Zobacz także:
Unikatowa Leica M8.2 dla Woodego Allena
RED DSMC – aparaty budowane z "klocków"
12 megapikseli w komórce? Nowe przetworniki Sony
Pentax i Swarovski – limitowana błyskotka
BenQ E1050t z dotykowym ekranem w polskich sklepach
Olympus E-30 – nowa klasa w systemie Four Thirds
Pentax K-m - zdjęcia testowe
Instrukcja dla Canona EOS 5D Mk II dostępna w Internecie
Olympus obniża cenę lustrzanki E-420
BenQ E1050t – zdjęcia bez naciskania spustu migawki

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.682s.