Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Panasonic Lumix DMC-TZ2 oraz TZ3 – aparaty dla podróżnika


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 jest w chwili obecnej jedynym modelem aparatu łączącym w sobie mechanizmy mechanicznej stabilizacji matrycy, ochrony przed kurzem, Live View oraz obrotowego wyświetlacza LCD?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Panasonic Lumix DMC-TZ2 oraz TZ3 – aparaty dla podróżnika
Dodał: Marcin Pawlak 31.01.2007
Aparat, który sprawdzi się na każdej wycieczce, powinien mieć duży zakres ogniskowych, stabilizację optyczną i wysokie czułości ISO, a przy tym mieścić się w kieszeni. I takie właśnie są Lumixy z serii TZ.


W niewielkiej obudowie Lumixa DMC-TZ3 udało się zmieścić naprawdę duże możliwości. Dzięki temu powinien sie dobrze sprawdzić jako towarzysz podróży.

Lumix DMC-TZ3 i TZ-2 to kolejni przedstawiciele "podróżniczej" serii Panasonica. Mimo niewielkich rozmiarów obudowy (106,7 x 6 x 37,3 mm) zmieszczono w nich dziesięciokrotny zoom optyczny. Co ważnie, "krótkie" ogniskowe zaczynają się już od odpowiednika 28 mm, co nieczęsto zdarza się w aparatach z tak dużym zoomem, a tym bardziej tak niewielkich. Było to możliwe dzięki charakterystycznej dla serii TZ peryskopowej budowie obiektywu. Ten uniwersalny obiektyw wspomagany jest optycznym stabilizatorem obrazu, a za obróbkę zdjęć odpowiada procesor Panasonic Venus Engine III. Podobnie jak w większym modelu FZ8, zastosowano tegoroczną nowinkę Panasonica – Extra Optical Zoom. Technologia ta pozwala rejestrować zdjęcia z obszaru ograniczonego do centralnej części matrycy, dzięki czemu uzyskujemy dodatkowo powiększony obraz, chociaż w rozdzielczości zmniejszonej do trzech megapikseli (co w zupełności powinno wystarczyć). W ten nietypowy sposób otrzymujemy optyczny zoom poszerzony do 15x.
Nietypowe są rozmiary zastosowanych przetworników: w TZ3 jest to 7,2-megapikselowa matryca CCD o rozmiarze 1/2,35", TZ2 zaopatrzono w nieco skromniejszy, sześciomegapiselowy sensor 1/2,33". Ważną cechą tych matryc jest fakt, że mają one dużo większą (niż efektywną) rzeczywistą liczbę pikseli, co pozwala rejestrować zdjęcia o proporcjach 3:2 i 16:9 w pełnej rozdzielczości.
Chociaż Lumix DMC-TZ2 do złudzenia przypomina model TZ3, jego możliwości są nieco skromniejsze, jest też minimalnie lżejszy

TZ3 od TZ2 dzieli jeszcze parę różnic. Ten pierwszy model wyposażony został w funkcję bracketingu ekspozycji oraz wykonywania zdjęć seryjnych (2 lub 3 klatki na sekundę), ma większy, trzycalowy wyświetlacz podczas gdy TZ2 musi zadowolić się "zaledwie" dwuipółcalowym LCD.
Oba modele zapisują zdjęcia na kartach MMC i SD, zgodne są również z najnowszymi nośnikami SDHC, zasilanie zapewnia akumulator litowo-jonowy.

Strona producenta: www.panasonic.pl
Parametry aparatów rodziny TZ: fotografuj.pl

Zobacz także:
DMC-LS75, DMC-LS60 – Lumixy dla początkujących
Panasonic Lumix DMC-FZ8 – potężny zoom, duże możliwości
Lumix DMC-FX30 – najcieńszy aparat szerokokątny
Panasonic Lumix DMC-LZ6 i LZ7 – stabilizacja dla każdego
Panasonic Lumix DMC-FX12 i FX10 – niewielkie, stylowe i ze stabilizacją
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.141s.