Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Aparaty i kamery  >  Olympus E-P2 – nowe wcielenie kultowego PEN-a


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Olympus E-P2 – nowe wcielenie kultowego PEN-a
Dodał: Przemysław Imieliński 05.11.2009
Zaprezentowana dziś czarna odmiana PEN-a wyposażona jest w port akcesoriów umożliwiający korzystanie z elektronicznego wizjera i zewnętrznego mikrofonu. Wraz z premierą nowego modelu Olympus zapowiada wprowadzenie do sprzedaży dwóch ciekawych obiektywów.

« poprzednia strona 1|2 następna strona »

Aparat E-P2 może poszczycić się godnym pozazdroszczenia rodowodem. Wkraczając na rynek depcze niemal po piętach modelowi Olympus E-P1 – nagrodzonemu nagrodą EISA pierwszemu aparatowi Olympusa w systemie Mikro Cztery Trzecie inspirowanemu przełomowym designem oryginalnej serii PEN stworzonej przez Maitani'ego w 1959 roku. (Warto przypomnieć, że w oparciu o tę samą konstrukcję powstał także aparat Panasonica Lumix DMC-GF1, choć jego wygląd zewnętrzny w niczym nie nawiązuje do stylu retro modeli E-P1 i 2 Olympusa. Jego premiera miała miejsce dwa miesiące temu.) E-P2 – drugi w serii cyfrowy model Olympusa w systemie Mikro Cztery Trzecie oferuje jeszcze więcej walorów funkcjonalnych i użytkowych dzięki kolejnym nowym właściwościom:
  • Port akcesoriów dla akcesoriów takich jak wizjer elektroniczny czy zewnętrzny mikrofony
  • Dwa dodatkowe filtry artystyczne (Diorama oraz Przetwarzanie crossowe)
  • Wzbogacająca kolorystykę funkcja i-Enhance
  • Ciągły autofokus
  • Zdalne sterowanie pokazem slajdów (poprzez HDMI)
  • Filmowanie HD w trybie manualnym

Olympus E-P2 – widok z przodu

Doświadcz prawdziwej swobody kadrowania
Uzupełniający gorącą stopkę dedykowany port akcesoriów zwiększa wszechstronność aparatu. Dwa pierwsze kompatybilne akcesoria to elektroniczny wizjer oraz adapter zewnętrznego mikrofonu. Dzięki elektronicznemu celownikowi zyskujemy jasny, wysoko-kontrastowy podgląd obrazu w każdej sytuacji oraz 100% pokrycie pola kadru. Nachylany pod kątem do 90°, nie tylko przypomina celowniki aparatów średnio-formatowych, ale zapewnia też dodatkowe możliwości kadrowania ułatwiając fotografowanie z unikatowej, nietypowej perspektywy. Oczywiście, w wizjerze na bieżąco widoczne są informacje o zdjęciu oraz wprowadzane parametry ekspozycji. Wkrótce dostępne będą także kolejne moduły, jakie można dołączyć do portu akcesoriów, jak choćby adaptery zewnętrznego mikrofonu dla różnych typów mikrofonów.

Rozkoszuj się bogactwem funkcji
Rozległa gama możliwości obrazowania dla niczym nieograniczonej ekspresji, oto kluczowa charakterystyka tego aparatu. Inspirujące kreatywność dwa nowe filtry artystyczne dołączają do sześciu wprowadzonych już w poprzednim modelu. Skorzystaj z filtru Diorama, aby stworzyć iluzję modelu świata, bądź też poprzestawiaj kolory wraz z filtrem przetwarzania crossowego. Możesz też swobodnie posiłkować się nową funkcją i-Enhance, która ma zdecydowanie ludzkie umiejętności. Wzbogaca ona kolory, aby były mocniejsze niż w rzeczywistości i aby zdjęcie lepiej odzwierciedlało to, jak zapamiętaliśmy daną scenę – a przecież to wspomnienia są niejednokrotnie ważniejsze niż realistyczne odwzorowanie. Dodatkowo, aby każde ujęcie miało odpowiedni format Olympus oferuje kilka formatów kadru, jak również stwarza możliwość fotografowania z wielokrotną ekspozycją. Do dyspozycji fotografa jest również poziomnica, tryb i-Auto oraz wygładzająca zdjęcia opcja e-Portretu.

Olympus E-P2 – widok z przodu


Do bogatej listy funkcji aparatu dołącza ciągły autofokus niesłychanie ułatwiający ostre odwzorowanie na zdjęciu poruszających się obiektów, jak np. bawiących się dzieci czy też sportowców w akcji. Gdy zaś przychodzi czas oglądania rezultatów, wystarczy wygodnie rozsiąść się i można oglądać pokaz zdjęć czy film HD sterując nimi przy użyciu pilota zdalnego sterowania telewizora, do którego podłączono aparat poprzez złącze HDMI.

Elegancki styl i jakość lustrzanki
Najnowszy PEN dziedziczy niepowtarzalny wygląd i kompaktową formę swojego powszechnie chwalonego siostrzanego modelu EP-1, wykorzystując także jego doskonałe technologie. Fotografujący mogą w pełni wykorzystać zalety zaawansowanego standardu w postaci systemu Mikro Cztery Trzecie gwarantującego wysoką jakość zdjęć. Szeroka gama wymiennych obiektywów zapewnia swobodę w doborze optyki – począwszy od ultra cienkich obiektywów M.ZUIKO DIGITAL Pancake aż po całą linie obiektywów Cztery Trzecie (dołączanych poprzez adapter). Wkrótce dołączą do nich dwa obiektywy Mikro Cztery Trzecie, które mają być wprowadzone w pierwszej połowie 2010 roku: M.ZUIKO DIGITAL ED 9–18 mm F4.0–5.6 (odpowiednik 18–36 mm) – super szerokokątny zoom oraz M.ZUIKO DIGITAL ED 14–150 mm F4.0–5.6 (odpowiednik 28–300 mm) – mocny teleobiektyw. Dołączenie zewnętrznej lampy błyskowej, takiej jak utrzymany w stylu retro model Olympus FL-14, jeszcze bardziej rozszerza fotograficzne możliwości.

Olympus E-P2 – widok z góry


Gwarantem uzyskiwania wyrazistych i pełnych detali zdjęć jest 12,3–megapikselowy sensor Live MOS zabezpieczony systemem redukcji kurzu oraz współpracujący z wbudowaną w korpusie stabilizacją obrazu kompensującą poruszenia i drgania do 4 EV. W centrum całego systemu PEN znajduje się zapewniający szybkie i najwyższej jakości przetwarzanie obrazu – z czułością nawet do 6400 ISO – zaawansowany procesor obrazu TruePic V. Graficzny interfejs użytkowania zwapniający na żywo kontrolę parametrów (Live Control GUI) upraszcza obsługę, gdyż efekty poszczególnych funkcji mogą być monitorowane w czasie rzeczywistym – zarówno na 7,6 cm (3") ekranie HyperCrystal LCD jak i w elektronicznym celowniku, którego obrazu tworzy 1 440 000 punktów.
« poprzednia strona 1|2 następna strona »
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 0.166s.